Akdeniz’de mülteci kurtarmak ‘suç’ olacak

Akdeniz sularında boğulmak üzeri olan mültecilere yardım, her geçen gün kamuoyuna kriminal bir suçmuş gibi sunuluyor. Bunun son örneği İtalyan hükümetinin getirmek istediği yeni düzenlemeler.

İtalya’da aşırı sağcı ve popülist hükümet, Akdeniz’de ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalan mültecilere yönelik faaliyet gösteren kurtarma gemilerine ağır cezalar vermeye hazırlanıyor.

İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, Salı günü Roma’da gerçekleştirilen bakanlar kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, ülke karasularını ihlal eden gemilerin kaptanları, sahipleri ve işletmecilerine 50 bin Euro’ya kadar para cezası uygulanacağını belirtti. Salvini, kanun hükmündeki kararnameyi defaatle ihlal eden gemilere de el konulacağını kaydetti. Söz konusu kararnamede net bir biçimde ifade edilmese de, mültecilere yönelik kurtarma faaliyeti gösteren gemilerin de yasak kapsamında olduğu belirtiliyor.

Hükümet limanları kapatmıştı

Daha önce de İtalya uluslararası kurtarma gemileri için limanlarını kapatmış, mültecilere yönelik sert ve kısıtlayıcı bir politikaya devreye koymuştu.  2014 yılından bu yana Libya’dan deniz yoluyla Avrupa’ya geçmek isteyen 12 binden fazla düzensiz göçmen Akdeniz’de boğuldu.

Gönüllü faaliyet gösteren kurtarma gemileri Akdeniz’de mahsur kalan ya da boğulma riski ile karşı karyışa bulunan mültecileri  güvenli sahillere taşıyor.

DW Türkçe’deki habere göre kanun hükmündeki kararname, parlamentonun onayını aldıktan sonra yasalaşacak. Mecliste yabancı karşıtı Lega Partisi ile benzer çizgideki 5 Yıldız Hareketi Partisi çoğunluğu elinden bulundurduğundan, kararnamenin yasalaşmasına da kesin gözüyle bakılıyor. Kararnamede ayrıca polislere yönelik şiddete verilen cezaların ağırlaştırılması da öngörülüyor. Buna göre sopa, beyzbol sopası ya da havai fişeklerle polise saldıranlar dört yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek. Kimliklerinin tespit edilmemesi için yüzlerini kapatan göstericiler ise üç yıla kadar hapis ve altı bin euro’ya kadar para cezası alabilecek.

ROMA