Akıbetini görüntüler ortaya çıkaracak

  • Dersim’de 177 gündür haber alınamayan Gülistan Doku’nun aile avukatı Ali Çimen, olayı, bilirkişiye gönderilen Sarı Saltuk Köprüsü’nde çekilen görüntülerin aydınlatacağını söyledi.

Dersim’de 177 gündür haber alınamayan Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi 2’nci sınıf öğrencisi 21 yaşındaki Gülistan Doku’nun aile avukatı Ali Çimen, yürütülen soruşturmanın seyrine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Doku’nun kaybolmasından 5 gün sonra 10 Ocak’ta Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturmanın bir numaralı şüphelisi Zainal Abarakov ve ailesiyle ilgili gerekli yasal işlemlerin yapılmadığını aktaran Çimen, olayı, bilirkişiye gönderilen Sarı Saltuk Köprüsü’nde çekilen görüntülerin aydınlatacağını söyledi.
Soruşturmadaki eksikler, çelişkiler, karartılan deliller ve oluşturulan sahte delillere ilişkin Mezopotamya Ajansı’ndan Arjin Dilek Öncel ve Fethi Balaman’a konuşan Av. Çimen,  Doku’nun intihar ettiğine dair ortaya atılan iddiaların çürütüldüğünü, Pertek Karayolu’nda ilerleyen bir kişinin araç kamerasına yansıyan ve Doku’ya ait olduğu iddia edilen görüntüden sonra, Doku’nun şehir merkezine doğru ilerlediğine dair görgü tanıklarının olduğunu dile getirdi. Çimen, şöyle devam etti: “Köprüde Doku olduğu iddia edilen, yere çömelmiş kişi görüntüsü, 5 Ocak günü saat 12.24’de kaydedilmiş. 12.24’de bu görüntüyü çeken aracın Elazığ’dan şehre giriş yaptığı tespit edilmiş, dolayısıyla köprüden daha önce geçmiş olması lazım. Bu saat ve görüntü Gülistan’ın sinyal bilgileri ile uyumlu değil. Gülistan’ın 12.21’de sinyal bilgisi kesiliyor. Gülistan atladıktan sonra sinyal bilgileri kesilmiş olsaydı, bu görüntüde onu görmememiz gerekirdi. Bu görüntülerin anlamsız olduğuna dair iki tanığın ifadesi var dosyada. Tanıklar, 16.41’de Gülistan’ın üzerindeki kıyafetleri tarif ederek, köprüden şehir yönüne doğru yürüdüğünü söylüyorlar. Dolayısıyla araç kamerasına takılan ve Gülistan olduğu iddia edilen bu görüntü anlamlı bir veri değildir. Çünkü Gülistan bu görüntüden sonra görülüyor.”

Telefon incelemesi eksik

Dosyadaki baş şüpheli Zainal Abarakov’un telefonuna 54 gün sonra el konulduğunu anımsatan Çimen, Abarakov’un “mama” olarak kaydettiği kişi ile yaptığı Rusça mesajlaşmasının “özel mesajlaşma” denilerek incelenmemesinin kabul edilemez olduğunu, bu görüşmenin raporlara yansıması için gerekli itirazları yaptıklarını ifade etti.
Çimen, şüphelinin “mama” ile yaptığı mesajlaşmaya ilişkin, “O görüşme en kısa zamanda rapora yansıyacak. Çünkü bunun kararını verecek olan mahkemelerdir. O talimata göre bu incelemenin yapılması gerekirdi. Göreceksiniz o yazışmada Gülistan ile ilgili veriler ortaya çıkacak. Bu öyle sıradan yapılmış bir hata değildir. Bu aynı zamanda kötü niyeti de doğurur. Suçlular suçunu örtmek için suç failini ‘mama’ diye kaydedebilir” şeklinde konuştu.
Çimen, şüphelinin tüm mesajlaşmasının incelenmemesi bakımından “görevi kötüye kullanmaktan” görevliler hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

Bilgi sızdırıldı

Şüpheliye, telefonuna el konulacağına dair bilgi sızdırıldığını, bu durumun şüphelinin “delil karartmaya” zemin hazırladığına dikkat çeken Çimen, “Şüpheli, dosyada tanık olan biri ile mesajlaşıyor. Çünkü henüz veriler toplanma aşamasında olduğu için şüphelinin tanıklara erişimi, söz konusu. Bu durum tutuklanmasının önemini ortaya bir kez daha çıkarıyor. Mesajlaştığı kişiye ‘telefonumu gelip alacaklar’ diyor. Ben gidip teslim edeceğim demiyor, alacaklarını söylüyor. ‘Rızaen teslim’ diye bir tutanak tutulmuş. ‘Rızaen teslim’ olması bile bir facia. Olay şüphelinin rızasına kalmış” diyerek tepkisini dile getirdi.

Sahte delil elde etmeye çalışmış

Şüphelinin lehine olacak hususları telefon ekran görüntüsü olarak kaydedip, Gülistan ile ilgili tüm delilleri sildiğini söyleyen Çimen, “Gülistan 5 Ocak’ta kayboluyor. 52 gün boyunca kendi telefonundan Gülistan’a bir mesaj atmayan şüpheli, telefonunun incelenmeye alınacağı tarihe yakın Gülistan’ın telefonunu mesaj yağmuruna tutuyor. ‘Neredesin seni seviyorum’ diye mesajlar atıyor. Burada şu soru ortaya çıkıyor. Şüpheli bir noktada Gülistan kaybolduktan sonra onunla hiç iletişime geçme girişiminde bulunmuyor. Eğer bir sorgu olursa, bu soru ona sorulacak bir sorudur. Bu soruya engel olmak için mesajlarla sahte delil elde etmeye çalışmış. Şu aşamada tutuklanması lazım. Biz talepte bulunduk. Tutuklanacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Şüpheli aile soruşturmada  yer alıyor

Şüphelinin polis olan babasının Doku soruşturmasında yer almasından kaynaklı olayın çözülemediğini ifade eden Çimen, “Tüm sorunlar, babanın soruşturmada yer almasından kaynaklı. Şüpheli bir aile ortada, bu aile aynı zamanda soruşturmada yer alıyor. Ceza usul yasası açısından bununla ilgili düzenleme yapılmamış belki ama ahlaken bu doğru değil. Soruşturma jandarmaya verilebilirdi. Jandarma yürütsün diye talebimiz oldu. Üstelik şüphelinin polis olan babası ile ilgili talimatlar var. Ancak savcının verdiği bu talimatlar yerine getirilmemiş. Babaya yönelik savcının verdiği talimatlar dosyada boşa çıkarılmış. Yerine getirilmemiş. Yerine getirmemek için bazı bahaneler üretilmiş. O veriler henüz tam toplanmadı. Toplandığı gibi gerekli girişimde bulanacağız” diye belirtti.

Bu kadar delile rağmen yaptırım yok

Şüpheli olan ailenin “terör” gerekçesini öne sürerek şehri terk ettiklerini söyleye Çimen, “Polisin görevi korumak, güvenliği sağlamak. ‘Terör’ olayı var ise buradaki halk ve onun çalışma arkadaşları ne yapsın? Polis olduğu için korumakla hükümlü zaten. Yine şüpheli Abarakov hakkında bir yaptırım yok, bu kadar delil ve şüphe var, hiçbir yaptırım yok. Yurt dışı yasağı bile yok. Soruşturma ile bağı kopmasın diye bir imza tedbiri dahi yok. Biz ona istediğimiz zaman ulaşamıyoruz. Bizim sorularımızı yöneltmek için istediğimizde şüpheliye ulaşmamız gerekirdi” ifadelerini kullandı.

Görüntüler incelemede

Sarı Saltuk Köprü’nde kameraya yansıyan ve Gülistan Doku olduğu iddia edilen görüntüyü bilirkişiye gönderdikleri bilgisini veren Çimen, son olarak şunları söyledi :“Bilirkişiden gelecek sonuç ile Gülistan’ın akıbeti ortaya çıkacak. O görüntüler bilirkişiden döndüğü takdirde dosya çözülecektir. Yine şüphelinin ‘mama’ mesajlaşmasına ilişkin gelecek rapor dosyayı aydınlatacaktır.” HABER MERKEZİ

İlgili haber için link:
https://yeniozgurpolitika.net/kaybolmadi-kaybettirildi/