AKP hile ve baskı yaptı

Avrupa’dan Kürdistan’a seçimleri izlemek için giden heyet, Paris’te yaptığı basın açıklamasıyla izlenimlerini kamuoyu ile paylaştı. Heyet, AKP’nin seçimde hile ve baskıya açık bir şekilde başvurduğunu duyurdu.

SELMA AKKAYA
PARİS

Seçim sürecinde Kürdistan’a delegasyon olarak giden ve burada baskıya maruz kalan siyasi parti temsilcileri, Fransız Komünist Parti merkezinde basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında HDP yetkilileri de hazır bulundu.

Toplantıya delegasyonlar adına, Yeşiller Sözcüsü Sandra Regol, Fransız Komünist Parti Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Pascal Torre, Sol Parti Sözcüsü Danielle Simonet ve HDP adına Avrupa Temsilcisi Eyüp Doru katılım sağladı. Toplantıda CDK-F Dışilişkiler Sorumlusu Agit Polat ve Van İpekyolu Belediyesi Eşbaşkanı Veysel Keser de hazır bulundu.

Doru: Hukuksuzluk ve sahtekarlık
Toplantıda söz alan Eyüp Doru, Kürdistan’a çok sayıda gözlemci gönderdiklerini belirterek, bölgede seçim sırasında yaşanan hukuksuzluk ve sahtekarlığın belgelendiğini söyledi. Bütün baskılara rağmen HDP’nin yüzde 11.7’lik oy oranıyla barajı aşmasının başarı olduğunu belirten Doru, AKP’li İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, başta eşbaşkanlar olmak üzere HDP’ye yönelik tehditlerini hatırlattı.

Seçimleri izlemek üzere Ağrı’ya giden heyette yer alan Pascal Torre de heyet olarak gözaltına alındıklarını ve tehdit edildiklerini söyledi. Torre „Seçim sürecinde köylerdeki seçim sandıkları merkezlere taşındı. Köylüler 80 kilometre gibi bir yolu HDP’nin organize ettiği araçlar ya da yürüyerek gelmek durumunda kalıyordu. Çünkü köy araçları iptal edilmişti. Sabah bazı bürolar asker tarafından kapatılmıştı. Bu bürolara gitmek istediğimiz anda gözaltına alındık“ dedi.

Torre, heyette yer alan Fransız Komünist Partisi (PCF) Temsilcisi Hülya Turan’ın hem Fransız hem de Türk vatandaşı olduğu için daha fazla sorgulamaya maruz kaldığını söyledi.
Torre devamla şunları söyledi: „Gözaltındayken her birimiz 1 saat sorgulandık. Bölge jandarma komutanı daha önce çıkardığımız ‘Stop Erdoğan’ kitap başlığından dolayı ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla tutuklanacağımızı ifade etti. Ardından oğlumun ismi belirtilerek onun da sorun yaşayacağı konusunda tehdit edildim. Gün içerisinde iki gözaltı yaşandı. Amaç bizi seçim sürecini izlemememiz için bölgeden uzaklaştırmaktı. Gözaltından çıktıktan sonra baskı iklimi içerisinde otele geçtik. Orada bulunduğumuz sürece Konsolosluk bizi aradı. AKP militanları tarafından saldırıya uğrama ihtimalimizden bahsetti.

Çıkmamamızı söyledi. Böyle koşullarda, havalimanına gittik. Orada bu kez anti-terör servisi gelip bizi tehdit etti. Bu anda, bizim pasaportlarımızın fotoğrafları sosyal medyaya verilmişti. Kısa bir süre seçime tanıklık etmiştik. O anda bile birçok seçmenin jandarma tarafından baskıya maruz kaldığına ve alındığına şahitlik ettik. HDP’nin tüm yaşananlar karşısında yeniden 67 milletvekili ile seçilmesi önemli. Fransız Komünist Partisi olarak HDP ve Kürt ve Türkiyeli demokrasi güçlerinin yanında olacağız.“

Regol: Önceden hazırlanan pusulaları gördük
Yeşiller Sözcüsü Sandra Regol da asker ve polis baskısına vurgu yaptıktan sonra „Suruç’taydık. Burada önceden hazırlanan pusuluları gördük. Bu çok açıktan yapılıyordu. Bize müdahale amaçları, uluslararası heyetlerin bu usulsüzlüğü görmemesiydi. Aynı şekilde sayısız kontrol gördük. Seçim sandıklarının açılmaya başladığı andan itibaren medyada seçim sonucunun nasıl ayarlandığına tanıklık ettik“ dedi.

Simonet: Tüm hedefleri HDP’yi bastırmaktı
Sol Parti adına Danielle Simonet de İstanbul’a iner inmez kendilerine yönelik baskıların başladığını söyledi. Simonet şu ifadeleri kullandı: „Kim tarafından çağrıldığımız ve Paris’te HDP temsilcileri kim ve PKK üzerine sorgulandık. Bize ilk uçakla Paris’e gönderileceğimizi ve ülkeye giriş yasağı konulacağını belirttiler. Ardından servisler arası değişimlerin sonunda, bize serbest olduğumuzu söylediler. Diyarbakır’da seçim sürecini izledik. Seçim süreci boyunca askeri birimler çok aktif oldu. Devletin tüm çabası HDP’yi bastırmaktı. Bunun için de her yöntem kullanıldı ama buna rağmen HDP kazandı.“