Şenyaşar ailesi adalet arıyor

Suruç’ta 14 Haziran 2018’de AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar, henüz dava bile açılmadığını, katiller yerine bir oğlunun tutuklu bulunduğunu belirterek, Urfa Adliyesi önünde adalet isteyerek oturma eylemine başladı.

Emine Şenyaşar ve yaralı kurtulan oğlu Ferit, başsavcı ve savcı ile yaptıkları görüşmeden bir sonuç alamadıklarını söyledi. Başsavcı ile görüşen Urfa Barosu Başkanı Abdullah Öncel’in isteği üzerine oturma eylemine son veren Şenyaşar, bir aya kadar dava açılmazsa tekrar eylem yapacağını söyledi.

AKP’li İbrahim Halil Yıldız’ın yakınlarının saldırısında iki oğlunu ve eşini kaybeden Emine Şenyaşar ve yaralı kurtulan oğlu Ferit, soruşturmanın 15 aydır iddianameye dönüşmemesi gerekçesiyle adliye önünde oturma eylemine başladı. Baro Başkanı Abdullah Öncel, başsavcıdan dosyanın bir ay içinde davaya dönüşeceği sözünü alınca, aile eylemine son verdi.

Urfa’nın Suruç ilçe merkezinde 14 Haziran 2018’de AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu iki oğlunu ve eşini kaybeden anne Emine Şenyaşar ve saldırıda yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar, yargı sürecinde ilerleme olmadığını belirterek, Urfa Adliyesi önünde oturma eylemi başlattı. Adli tatilin bitmesiyle önceki gün Urfa Cumhuriyet Başsavcısı’yla görüşmeye giden Şenyaşar Ailesi, başsavcının ilk günden beri kendilerine söylenen şeyleri tekrarladığını, bu sebeple görüşmenin ardından oturma eylemine başladıklarını belirtti. Şenyaşar Ailesi, dün sabah da dosya savcısıyla görüştü. Aile, dosya savcısının da aynı cümleleri tekrarladığını söyledi.

AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın yakınlarının kendilerine önce dükkânlarında sonra ise hastanede saldırdığını kaydeden Ferit Şenyaşar, Devlet Hastanesi’nde babasının ve iki kardeşinin katledildiğini hatırlattı. Bir kardeşinin üzerinden 17 farklı silahtan çıkan mermiye rastlandığını aktaran Şenyaşar, şöyle devam etti: “Hepsi otopsi raporunda yazıyor. Olay üzerinden 15 ay geçti.

En son geçen Şubat’ta Urfa Cumhuriyet Başsavcısı’yla görüştük. Başsavcı o zaman bize bir ay içerisinde iddianamenin hazırlanacağını söyledi. Gereken herkesin cezasını çekeceğini belirtti. Biz de başsavcının samimiyetine inandık ve bekledik. Araya adli tatil girmişti. Tatil bitti. Gelip tekrar başsavcıyla görüştük. Başsavcıya derdimizi anlatıp çözüm beklediğimizi söyledik. Başsavcı ise bize gülerek cevaplar verdi. Bize yine ‘Gidin evinize oturun. Rahat olun. Biz gerekeni yapacağız’ dedi. Olay üzerinden 15 ay geçmiş. Bu katliamı yapanlar Suruç’ta dükkânımızın önünde ellerini kollarını sallayarak geziyorlar.”

Artık dayanacak güçlerinin kalmadığını sözlerine ekleyen Şenyaşar, “Şu an dosyada bir tek tutuklu var. O da kardeşimdir. Onu da Elazığ Cezaevi’ne sevk etmişler. Tek kişilik hücrede tutuyorlar. O da bu acıdan dolayı günden güne eriyor. Biz de savcının dünkü tavrından dolayı oturma eylemine başladık. Bu sabah da dosya savcısıyla görüştük. Yine aynı cevabı verdiler. Ne kadar bekleyeceğiz, neyi bekleyeceğiz bilmiyoruz. Biz adalet talebinden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Ailenin adalet talebiyle önceki geceden beri sürdürdüğü eylemden dolayı Urfa Baro Başkanı Abdullah Öncel, Cumhuriyet Başsavcısı ile yeniden görüştü. Ailenin talebini başsavcıya ileten Öncel’e, başsavcının olayın bir ay içinde çözülüp davaya dönüşeceği konusunda söz verdiği öğrenildi. Başsavcının söylediklerini aileye aktaran Öncel, aileden eylemi bitirmelerini istedi. Aile de Öncel’in talebi üzerine eylemlerine son verirken bir aya kadar dava açılmazsa eylemi tekrarlayacaklarını belirtti. MA/URFA