Alman gerilla Şiyar anıldı

M. ZAHİT EKİNCİ / HAMBURG

Türk devlet güçlerinin Medya Savunma Alanlarının yönelik hava bombardımanında 9 Temmuz 2018’de şehit düşen Alman gerilla Jakop Riemer (Şiyar Gabar) Hamburg’da anıldı.

Tatort Kürdistan, Alman HPG gerillasının şehadetinin birinci yıldönümünde Hamburg’da anma töreni düzenledi.

Anmaya, Gabar’ın annesi, iki kızkardeşi, çocukluk ve okul arkadaşlarının yanı sıra mücadele arkadaşları da katıldı.

7 Nisan’da Medya Savunma Alanlarına düzenlenen hava saldırısında şehit düştüğü duyurulan enternasyonalist savaşçı Sarah Handelman (Sara Dorşîn) da unutulmadı. Etkinlikte Gabar ve Dorşîn’in fotograflarının yer aldığı bir köşe hazırlanırken, diğer enternasyonalist devrimcilerin de fotografları asıldı.

Hakikat arayışçısıydı

Saygı duruşu ardından Jakop Riemer’in hayatından kesitlerin sunulduğu sinevizyon gösterimi yapıldı. Gazeteci Annet Bender, Alman yazar-aktivist Anja Flach ve ISKU temsilcilerinden Wolfgang Ströwe, Şiyar Gabbar ve Sara Dorşin’i anlattı. Anja Flach, Gabar’ın şehit düştüğü Çarçela ve Kandil bölgesi hakkında bilgi verdi. Gazeteci Bender, Gabar’ın bir hakikat arayışçısı olduğunu belirterek, bu arayışın Kürdistan dağlarında vücut bulduğunu söyledi.

Wolfgang Ströwe ise Abdullah Öcalan’ın düşüncelerinin hayat bulduğu Rojava’nın birçok insan için çekim merkezi olduğunu belirterek, Jakop’un da bundan etkilendiğini söyledi.

Centro Sociale yerleşkesindeki anmada yemek verilirken, sanatçı Şener Yıldız ise Kurmancî ve Dımılkî eserler seslendirdi.

Arayışları onu gerillaya götürdü

Şiyar Gabar ile bir dönem bir arada kalan Şivan Yusuf da anılarını paylaştı. Yusuf, Gabbar’ın hep bir arayış içerisinde olduğunu belirterek gazetemize şunları aktardı: “Şiyar ile Dortmund’da tanıştık. Önüne gelen herkese merak ettigi şeyleri soruyordu. Buradaki yaşamın onu mutlu etmediğini söylerdi. Sanki her şeye geç kalmış gibi içinde bulunduğu ana birçok şey sığdırmak isterdi. Arayışları kadar korku ve çelişkileri de vardı. ‘Dağa gidersem aradıklarımı bulabilir miyim, oradaki yaşama ayak uydurabilir miyim’ diyordu. Gittikten sonra aradığı yaşamın orada olduğunu gördü. Kısa bir zamanda Kürtçe öğrendi ve çok iyi bir gerilla oldu. Birçok insan fersah fersah kendi halk gerçekliğinden kaçarken Jakop Riemer gerçeğini ve hakikatini o dağlarda buldu. Şehadetiyle bize yol gösteriyor. Nasıl yaşamamız gerektiğini bize gösterdi. Bizler de mücadele arkadaşları olarak anısına ve ideallerine bağlı kalacağız.”