Alman Leopard 2 tankları El Kaide, El Nusra ve DAİŞ’te

Almanya Federal Hükümeti’nin kamuoyunun eleştirisi ve büyük baskısına rağmen Türkiye’ye satmaktan vazgeçmediği Leopard 2 tankları, şimdi Kuzey ve Doğu Suriye’de işgalci Türk devletinin himayesindeki DAİŞ, El Nusra ve El Kaide çeteleri tarafından Kürtlere karşı kullanılıyor.

Serêkaniyê’de işgalci Türk devletine bağlı çetelerin kendi basını ve sosyal medya hesaplarından yayınladığı görüntülerde çetelerin Türk devletinin Kürtlere yönelik gerçekleştirdiği işgal ve soykırım saldırısında tankları kullanıldığı açık bir şekilde görülüyor. Görüntülerde geçen alt yazıya göre tankın bulunduğu mekan Bab El-Xeyr köyü. Türk devleti ve çetelerinin işgali altında tutulan bu köy Serêkaniyê’nin kuzeydoğusunda yer alıyor.  Görüntüleri Ceyş ül İslam adlı El Kaide kökenli çete grubunun web sayfası ve sosyal medya hesaplarında yayınlandı. Grubun adı,  kendine yakın olmayan insanları kafeslere koyup gezdirme ve çok sayıda insan hakları aktivistini kaybettirme olayında geçiyor.

Öte yandan Almanya’nın en yüksek tirajlı Bild gazetesi 30 Ekim’de yayınladığı haberde Leopard 2 tanklarının Türk devleti tarafından Kuzey ve Doğu Suriye’de Kürtlere karşı kullanıldığını haberiyle kanıtlamıştı. Julian Röpcke’nin haberinde kullanılan tankın görüntüsü yer bulunuyor.

HABER MERKEZİ