Almanya DAİŞ’li vatandaşının adresini bulamıyor!

Suriye Demokratik Güçleri’nin (QSD) elindeki Alman vatandaşı bir DAİŞ çete üyesinin ülkesine getirme talebini inceleyen Berlin İdare Mahkemesi ret kararı verdi. Mahkeme çete üyesinin vekaleti ile tam adresinin bulunmamasını gerekçe yaptı.

Berlin İdare Mahkemesi, 1992 doğumlu olan ve 2014 yılında Berlin’den Suriye giderek çetelere katıldıktan sonra YPG güçleri tarafından sağ yakalanan bir çete üyesinin babasının yaptığı başvuruyu karara bağladı.

Almanya ilgisiz

Mahkeme çete üyesinin Alman hükümeti tarafından ülkesine getirilemeyeceğine karar verdi. Gerekçe olarak mahkeme, yargı sürecinin başlaması için çete üyesinin bizzat kendisi tarafından vekalet verilmediğini ve tam adresinin bulunmadığını bildirdi. Mahkemenin bu kararı, Rojava Kürdistanı ile Suriye’nin kuzeyindeki cezaevlerinde tutulan çete üyelerinin bizzat vekalet vermesi ve adreslerini belirtmeleri halinde aksi kararların çıkabileceği şeklinde yorumlandı.

Ana bileşenlerini YPG ve YPJ’nin oluşturduğu QSD güçlerinin DAİŞ çetelerine yönelik operasyonlarda sağ yakaladığı Alman vatandaşlarına ilişkin Berlin yönetimi halen bir çözüm bulmuş değil. Geçtiğimiz Şubat ayında Rojava yönetiminin yaptığı “Vatandaşlarınızı alıp yargılayın” çağrısına rağmen Federal Alman Hükümeti, DAİŞ’e katılıp insanlık suçu işleyen vatandaşlarına ilgisiz davranıyor.  Bu ilgisizliğin en önemli nedeni, Alman Hükümeti’nin resmi düzeyde Kuzey ve Doğu Suriye Yönetimi’ni muhatap olarak almak istememesi.

Öte yandan DAİŞ çete üyesinin eşi ve 3 çocuğunun durumunu ele alan Berlin’deki mahkeme Temmuz ayının başında da hükümetin aileyi Almanya’ya getirmesi gerektiğine karar vermişti. Yerel mahkemenin ailenin getirilmesine ilişkin kararı üst mahkeme tarafından da karara bağlanmıştı. Karar gereği Hewlêr’deki Alman konsolosluğu harekete geçirerek DAİŞ’lilerin 4 yetim çocuğunu Almanya getirmişti.

BERLİN