Almanya’da çocuklar ve gençler için öngörülen aşı takvimi

Aşı zorunluğunun bulunmadığı Almanya’da çocuklar ve gençler için öngörülen aşı takvimi Berlin’deki Robert-Koch Enstitüsü Daimi Aşı Komisyonu STİKO tarafından belirlenmektedir. Aşı önerilen hastalıklar: difteri, tetanoz, boğmaca, çocuk felci, hepatit B, Hib (Haemopilus influenza tip B), pnömokok, meningokok C, kızamık, kabakulak, kızamıkçık, suçiçeği, rotavirüs, Hüman Papilloma Virüsleri (HPV) ve grip.

Tetanoz, Difteri, Boğmaca, Hib, Çocuk felci ve Hepatit B hastalıklarına karşı etkili olan bir kombine aşı bulunmaktadır. İlk aşı çocuk sekiz haftalık iken yapılmalıdır. Kulanılan aşı türüne göre en az dört hafta arayla bu aşılar üç defa tekrarlanmalıdır. Ağır zatürre vakalarını ve menenjiti engellemek için üç defa yapılan pnömokok aşısının da bu aşılar ile birlikte yapılması önerilmektedir.

Menenjite yol açan meningokok bakterisine karşı aşı 12. aydan itibaren öngörülmektedir.

Klasik çocuk hastalıkları olarak bilinen kızamık, kabakulak, kızamıkçık ve suçiçeğini engelleyen aşılarının birincisi 11-14 ay arası, ikincisi ise 15-23 ay arası önerilmektedir.

HP-Virüsünün yol açtığı rahim ağzı kanserini önleyen aşı 9-14 yaş arası altı ay arayla iki defa yapılmaktadır. Daha önce sırf kız çocukları için öngörülen aşı 2018’den itibaren erkekler için de önerilmektedir.

Grip aşısı kronik hastalığı olan çocuklar ve gençler için yılda bir sezonun başında önerilmektedir.

Tetanoz bir bakterinin yol açtığı enfeksiyon hastalığıdır. Toprakta, insan ve hayvanların mide bağırsak kısmında bulunan bu mikrop kirli ve açık yaralar aracılığıyla insana bulaşarak sinirleri felç etmekte, kas spazmlarına yol açmakta ve ölümcül olabilmektedir.

Halk arasında kuşpalazı olarak adlandırılan difteri bir bakterinin boğaz, burun, göz ve derideki yaralara yerleşmesiyle ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır.

Boğmaca da hızlı gelişen ve çok bulaşıcı bir solunum yolu enfeksiyonudur.

Rotavirüs çocuklarda ishale yol açan virüslerin başında gelmektedir. İlk aşı bebek 6 haftalıkken yapılır. Aşı türüne göre dört hafta arayla bir veya iki aşı daha yapılır. Bu aşı yapıldığından bu yana ishal ile hastahanede tedavi gören çocukların sayısında ciddi bir düşüş yaşanmaktadır.