Almodóvar’ın dönüşü! – ZABEL MİRKAN

Volver, Talk to Her, All About My Mother ve The Skin I Live gibi çok sevilen filmleriyle tanıdığımız Pedro Almodóvar’ın son filmi Dolor y Gloria (Pain and Glory / Acı ve Zafer) vizyonda. Dünya prömiyerini 72. Cannes Film Festivali’nde gerçekleştiren film, yönetmenin kendi hayatından kesitler taşıyor. Almodóvar’ın son dönem filmlerinde yaşanan hayal kırıklıklarının aksine, garip bir mutlulukla salondan çıkmayı vaat ediyor bu film. İlk dönem filmlerini andırıyor ve bir “Almodóvar geri döndü!”yü hak ediyor.
“Almodóvar renkleri” ile açılan film 1960’lardan günümüze sesleniyor. Antonio Banderas’a (Salvador Mallo) Cannes’da “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazandıran Acı ve Zafer’in diğer güçlü kahramanı Penelope Cruz. Salvador Mallo ya da küçük Salva’nın annesi rolünde Penelope Cruz. Son derece yoksul bir ailenin, her şeye rağmen dirençle ayakta kalan annesi.

Çocukluğundan esintiler

Laberinto de Pasiones (İhtiras Labirenti) filmi sonrası araları açılan aktör Fabio Mcnamara ile olan ilişkisine yer verdiği küçük bir hikâye, filmin en etkileyici hikâyesine evriliyor. Alberto Crespo ismiyle filme taşıdığı Fabio Mcnamara’nın gerçek hayatta Almodóvar’ın en zor zamanlarında yanında olduğunu biliyoruz. Filmde de öyle. Çektiği fiziksel ve mental ağrıların/acıların çözümü olarak Alberto’ya gidiyor Salvador. Ancak bundan önce anlatmamız gereken yönetmenin çocukluğu.

Okuma-yazma bilmesi büyük avantaj ancak…

Almodóvar’ın 9 yaşındaki hâlini harika bir çocuk oyuncu perdeye aktarıyor. Ailesinin yoksul olması Salva’yı görünürde hiç mutsuz etmiyor; aksine tüm bunları kendi dünyasında eğlenceli bir hâle getiriyor Salva. Örneğin babasının parasının anca yettiği, Valencia’daki mağara evlerden birine taşınınca inanılmaz mutlu oluyor. Annesi ise bu mağara evden Salva’nın istediği düşü kurabileceği bir yuva yaratıyor. Akşam yemeğinde ekmek arası tablet çikolata yese de, yağmur yağdığında mutfaklarını su bassa da mutlu Salva. Okuma-yazma bilmesi ise geldikleri köyde son derece yardımcı oluyor Salva’ya da annesine de. Bir inşaat işçisine okuma-yazma öğretmesi karşılığında inşaat işçisi mutfaklarını onarıyor çünkü. Hayran olunacak zekâsına rağmen normal bir okula yetecek paraları olmadığı için kilisede eğitim almak zorunda kalıyor Salva. Zorunda kalıyor diyorum çünkü Salva için bu eğitim hayli zorlayıcı. Çünkü Salva yaşıtlarının aksine kilise korosuna gönüllü olarak değil zorunluluktan giriyor; çünkü Salva o yaşta Beatles dinleyip boş vakitlerinde kitap okuyor.

Federico’nun hikayesi

Filmin ismine uygun acı dolu bu hikâye, filmin en güçlü kesitlerinden biri. Küçük Salva ve anne rolünü üstlenen Penelope Cruz harikalar yaratıyor. Üstelik küçük Salva’nın okuma-yazma öğrettiği işçiyle ilgili bir sahne var ki, Almodóvar’ın neden Almodóvar olduğunu tekrar tekrar hatırlatan türden.
İkinci hikâye ise Alberto ve Salvador ilişkisi. Başta eğlenceli ve biraz da kaygılandırıcı olan bu hikâye, finalde başka bir acının üstünü örten tatlı bir anı olarak kalıyor. Asıl hikâye Salvador’un belki de hayatında gerçekten sadece ona karşı beslediği hisleriyle çıkagelen Federico’nun hikâyesi. Yaşanan tutkulu aşktan, bağımlılıktan, kopuştan geriye kalan ise “Benden özür dileme, istemediğim hiçbir şeyi yapmadım seninleyken,” diyen; artık yaşlandığını düşünen, onlarca hastalığı olan, sürekli ilaç kullanmak zorunda olan Salvador.

İyi ki dönmüş

Almodóvar’ın bize anlatmak istediği ne, buna dair kimse tek bir yorum yapamaz. Ama Salvador’un bize anlatmak istediği bana kalırsa biraz şu: İnsanlar doğar ama bazıları diğerlerinden daha az şanslı doğar ve onlar da bir şekilde yolunu bulur, herkes ama herkes âşık olur, çoğu belki de hayatında bir kez olur, acı çeker, yaşlanır, hastalanır, hikâyesi sona erer. Karamsar bir tablo çiziyor gibi değil mi? Asla. Uzun zamandır iletişim kurmadığınız, haber almadığınız ama bir zamanlar hayatınızda çok önemli bir yeri olan biriyle tüm gece oturup sohbet etmek gibiydi bu film. Acıdan çok zaferin ağır bastığı ve tabii ki insanı mutlu eden. İyi ki dönmüş Almodóvar.

Pain & Glory

Pedro Almodóvar

Ülke: İspanya

Süre: 1 saat 54 dakika

Yıl: 2019