Amaç Kürtlerle dayanışmayı engellemek

Alman yargısı ‘KCK bayrağını çağrıştırıyor’ diyerek Antifa Enternasyonal bayrağını taşıyan bir antifaşist hakkında dava açtı. Türk devletinin Efrîn işgalini protesto yürüyüşünde Antifa bayrağı taşıyan antifaşist hakkında açılan davanın ilk duruşması ise 29 Haziran’da Lüneburg Sulh Mahkemesi’nde görülecek. Lüneburg Antifaşist Hareketi Sözcüsü Olaf Meyer, “Kürtlerle dayanışmaya engellemek için gözdağı vermeye çalışıyorlar” dedi.

Almanya İçişleri Bakanlığı 2017 yılında PKK yasağını genişleterek, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri, YPG ve YPJ bayraklarının da yer aldığı Kürtler tarafından kullanılan 33 sembolü yasaklamıştı. Lüneburg’ta ise Antifa bayrağı davalık oldu. Lüneburg Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede anarşist aktivist ‘yasak sembol ve bayrakları taşımakla’ suçlandı. KCK bayrağını çağrıştıran Antifa bayrağının da ‘yasaklı KCK bayrağını taşımakla eşdeğer’ olduğu savunuldu.  Davanın ilk duruşması 29 Haziran Pazartesi günü Lüneburg Sulh Mahkemesi’nde görülecek. Lüneburg/Uelzen Antifaşist Hareketi mahkeme önünde saat 12.30’da “Antifa sembollerinden elini çek, PKK yasağına son” talebiyle eylemde olacak.

Davaya ilişkin gazetemize konuşan Lüneburg/Uelzen Antifaşist Hareketi Sözcüsü Olaf Meyer, Almanya’da yargının,  Kürtlerle ilgili kovuşturmaları genişletme çabası içinde olduğunu belirterek, “Şimdi de Antifa-Enternasyonal sembolünü PKK yasağı içerisine sıkıştırmak istiyorlar” dedi.

Devamı gelebilir

Davanın tek bir duruşma ile sınırlı kalmayacağı görüşünü paylaşan Meyer, “Tecrübelerime göre bu dava bir tek duruşma ile kalmayacak. İlk etapta bu bayrağın ne bayrağı olduğu önce bir araştırılması gerekiyor. Bu bayrak kamuoyunda nasıl görülüyor. Bir savcının burada bir KCK bayrağını görmesi herkesin de bunu aynı şekilde görmesi anlamına gelmiyor. Eğer bu dava aleyimizde sonuçlanır ise hukuki bir üst aşamaya geçeceğiz. Çünkü bu bayrak bizim bayrağımız ve Almanya’da devamında yasal olması gerekiyor.”

Kürt Hareketi’ni engelleme ve Türkiye’ye desteğin bir devlet politikası olduğunun altını çizen Meyer, “Bu siyaseti sorgulayan her şey ve herkese karşı soruşturma ve kovuşturma yürütülüyor” diye konuştu. “Bu şekilde her türlü dayanışmayı engellemeye çalışıyorlar” diyen Meyer şöyle devam etti: “Enternasyonalist dayanışmayı engellemek için tüm imkanları kullanıyorlar. İnsanlar haklarında açılan davalarla uğraşsınlar istiyorlar, yıldırmaya çalışıyorlar. Asıl konular gündem dışı kalsın diye bu yoldan baskı uyguluyorlar. Türkiye’de yaşanılanları Almanya’da da yaşatmak istiyorlar.”

“Almanya da insanlar ağızlarını kapatsın, sessiz kalsın, harekete geçmesin diye kriminalizasyon, baskı ve korku yaratmak istiyor” diyen Meyer, Alman devletinin alternatif toplum için verilen hareket ve mücadelelere karşı olduğunun altını da çizdi. Meyer, “Kürt Hareketi’nin sunduğu alternatifleri tartışılmaz ve savunulmaz hale getirmeye çalışıyor. Meşrulaştırmak için ise ‘terördür, kriminaldir, yasaktır’ propagandası yapıyor. Birçok sembolü de bu yasağın altına sıkıştırıyor. Görünmez olsun diye çaba sarfediyor” diye konuştu.

NİHAL BAYRAM