Amed’de 8 kişiye tutuklama

Amed’de gözaltına alınan 12 kişiden 4’ü serbest bırakılırken, 8 kişi ise “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı.

Evlere düzenlenen baskınlarda askerlerce gözaltına alınan M.K., S.A., M.B., İ.E. A.M., Ö.M., M.B., V.E., M.M., C.K., R.A. ve B.B adlı kişiler, Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı’ndaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Savcılık ifadelerinin ardından mahkeme gönderilen 12 kişiden M.K., S.A., M.B., İ.E. adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, A.M., Ö.M., M.B., V.E., M.M., C.K., R.A. ve B.B ise “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı.

Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı’nın 8 Aralık 2019’de Çınar, Bağlar ve Kayapınar ilçesine bağlı 8 mahalleye dönük ev baskınlarında gözaltına alınan 24 kişiden 21’i “örgüt üyesi” iddiasıyla tutuklanmıştı. Aynı soruşturma kapsamında Jandarma ekipleri Çınar’ın Kılıçkaya (Kêrîkê) Mahallesi’nde daha önce tutuklanan İbrahim Çiftçi ve Recep Çiftçi kardeşlerin evlerine baskın düzenledi.  Yapılan aramalardan sonra Recep Çiftçi’nin oğlu İhsan Çiftçi (17) gözaltına alındı, İbrahim Çiftçi’nin oğlu Ramazan Çiftçi (17) ise evde olmadığı için gözaltına alınmadı.

Bağlar ilçesinde de Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi (PM) Üyesi (PM) Mesut Bağcık’ın evine baskın düzenlendi. Evin kapısını koçbaşıyla kıran polisler, evde arama yaptıktan sonra Bağcık’ı gözaltına aldı. Polis, Bağcık’ın, “Gözaltına alınan bir kişinin verdiği ifade doğrultusunda” gözaltına alındığını aile bireylerine ilettiği belirtildi. Bağcık, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Şırnak’ta bir gözaltı

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Şenoba Beldesi’nde (Sêgirk) sabah saatlerinde bir eve baskın düzenleyen askerler, Mesut Babat adlı yurttaşı gözaltına aldı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Babat, Uludere merkeze götürüldü.

AMED


Hakkari’deki yasak uzatıldı

Hakkari Valiliği, kentteki eylem ve etkinlik yasağını 15 gün süreyle bir kez daha uzattı.

Hakkari Valiliği, daha önce defalarca uzatılan kentteki eylem ve etkinlik yasağını bir kez daha 15 gün süreyle uzattı. Konuya dair yapılan açıklamada, ”Hakkari il sınırları içerisinde (il merkezi, dış ilçelerinde ve jandarma sorumluluk bölgeleri dahil) 14 – 28 Ocak 2020 tarihileri arasında 15 gün süre ile meydan, cadde, sokak, yol, park gibi umuma açık alanlarda miting, açık yer toplantıları, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, açlık grevi, çadır kurma, basın açıklamaları, stant açma türdeki eylem ve etkinliklerin yapılmasının yasaklanması kararı alınmıştır” denildi.