Anayasalarına bile uymuyorlar

Demokrasi Nöbeti’nde konuşan 78’liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can, “Söz konusu Kürtler olunca Anayasa’ya uyulmuyor” dedi.

AKP-MHP-Ergenekon iktidarının, üç büyükşehir belediyesini gasp ederek HDP’li eşbaşkanların yerine devlet memurlarını kayyum olarak atamasına karşı Amed, Mardin ve Van’da başlatılan Demokrasi Nöbeti, 37. gününde devam ediyor.

Amed Büyükşehir Belediyesi karşısındaki Lise Caddesi’nde süren nöbete, HDP milletvekilleri, TJA aktivistleri, Barış Anneleri üyeleri, 12 ildeki 78’liler Girişimi yöneticilerinin yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı. Nöbetin bulunduğu sokak, polis bariyerleri ve zırhlı polis araçlarıyla ablukaya alındı. 78’liler Girişimi yöneticileri alana ”Kayyum darbeciliğine karşı devam, gerçek ve adalet için devam, dayanışmaya devam” pankartıyla gelerek yerlerini aldı. Nöbette, kitle sık sık alkış çaldı, slogan attı ve zılgıt çekti. Kürtçe direniş şarkılarıyla devam eden 2 saatlik oturma eyleminin ardından basın açıklaması yapıldı.

78’liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can, 31 Mart yerel seçimlerine dikkat çekerek, “Sözde seçme ve seçilme hakkı gösterildi. Oysa görüldü ki seçimin hemen öncesi belediye eşbaşkanlarına mazbata verilmemek için yazışmalar yapılmış. 1 Nisan şakası gibi. Baştan beri Kürt halkının iradesini tanımayan bir irade var” dedi. Herhangi bir mahkeme kararı olmamasına rağmen belediye eşbaşkanlarının yerine kayyum atandığını ifade eden Can, “Anayasa’da masumiyet karinesi var. Ona bile uymuyorlar. Söz konusu Kürtler olunca Anayasa’ya da yasaya da uyulmuyor” şeklinde konuştu.

 Kürtlerin Kürt sorununun demokratik yollardan çözülmesi için barışta ısrar ettiğinin altını çizen Can, ancak Türkiye’nin “derin oligarşisi” olarak tanımladığı yapının barış istemediğini, savaşta ısrar ettiğini vurguladı.

AKP’nin bir “çöküntü” sürecine girdiğini belirten Can, bu sürecin de hızlanarak devam edeceğine dikkati çekti.

Nöbet, yapılan 10 dakikalık oturma eyleminin ardından son buldu.

Günay: Onlara bırakmayacağız

Demokrasi Nöbeti, Mardin’de de devam etti. Mardin Valiliği tarafından uzatılan “eylem ve etkinlik yasağı” gerekçesiyle HDP İl binasının etrafı polis ablukasına alındı. Bunun üzerine HDP’liler eylemlerini il binası önünde sürdürdü. Nöbette HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay konuştu. ”Gasp edilen belediyelerimizi onlara bırakmayacağız” diyen Günay, kadın kazanımlarını korumaya devam edeceklerini kaydetti.

Günay’ın konuşması ardından açıklama sloganlar eşliğinde sona erdi.

Bilgen: Beklemeye gerek yok

Van’da ise HDP İpekyolu İlçe binası önünde yapılan nöbete HDP Milletvekili Muazzez Orhan, belediye eşbaşkanları, Barış Anneleri, HDP Gençlik Meclisi üyeleri, TJA aktivistleri ve çok sayıda yurttaş katıldı. ”Genç kadınlar faşizmi yenecek” yazılı pankart açılan nöbette, Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen konuştu.

Bilgen, şunları söyledi: “Dünya’daki yerel yönetimlerle ilgili en meşhur örneklerden birisi 1870’li yıllardaki Paris deneyimidir. Paris’te yerel iktidar sadece 70 gün sürmüştür. Ama insanlık tarihinde yerel yönetime, yerel iradeyi, katılımcı demokrasiyi o dönemlerde  ödenen bedellerle insanlık kazanmıştır. Özgür kent, özgür insan sloganı ağır bedel ödenerek aslında kanla Paris sokaklarında sağlanmış, haykırılmış ve seslendirilmiştir. Mücadele etmeden, bedel ödemeden, uğrunda fedakarlık yapmadan tercih edilmiş her şey gelip geçidir.”

”Eğer bugünkü yönetimden Van halkı rahatsızsa dünyada bunun mekanizması belidir. Geri çağırma yönetimidir” diyen Bilgen, bir kez daha bunu hatırlatmak istediğini vurguladı. Bilgen, ”Geri çağırma yöntemini Meclis açıldığında getirsinler, Meclis’ten geçirsinler, hiç 5 yılı beklemeye gerek yok. Biz zaten temsili demokrasiyi savunan bir halk değiliz. Van’da belli bir nüfus sayısı geri çağırma için tüm belediyeler için ölçü olarak koyulsun, Muş’ta da halk memnun değilse Muş Belediye Başkanını 5 yıl beklemeden görevden alabilsin. Kars ve Şırnak’ta da alabilsin, Van’da da aynı şey yaşansın. Halk bilmiyorsa, halk geri çağırılmaya laik görülmüyorsa o zaman orada bir yerel demokrasiden söz etmek mümkün değildir. Onun için eğer bir meydan okunacaksa, meydan okuyacağımız yer halkın iradesidir. Geri çağırma sistemi Türkiye hukuk sistemine, Türkiye siyasal sistemine tanınır, konulursa gayet kolay biçimde hiç 5 yılı beklemeyiz” şeklinde konuştu.

Bilgen’in konuşması ardında oturma eylemi yapıldı.

AMED/MARDİN/VAN


Nöbet eylemi yayılıyor

HDP MYK, Demokrasi Nöbeti’ni İstanbul ve İzmir’e de taşıma kararı aldı

HDP’nin önceki gün Parti Meclisi (PM) toplantısı ardından Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı da gerçekleştirildi. MYK’nin temel gündeminde, kayyumlar, Demokrasi İttifakı, Yargı Paketi, Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş hakkındaki tutuklama kararı vardı. MYK’de, HDP’nin kriminalize edilmesine karşın “HDP’de Kenetlenelim” şiarıyla bir kampanya başlatılma kararı alındı. “HDP’de Kenetlenelim” şiarı, örgütlenme ve üyelik çalışmaları ile kayyumlara karşı başlatılacak imza kampanyasının ana şiarını oluşturacak.

MYK’de, İzmir ve İstanbul’da da Demokrasi Nöbeti başlatılması kararı alındı. Eylemlerin bu hafta içerisinde başlatılması bekleniyor.

İktidarın HDP dışındaki siyasi partilere sunduğu “Yargı Paketi” de MYK’nin gündemindeydi. MYK üyeleri, AKP’nin her dönem “reform” adı altında gündem yarattığı ve beklentilerin tam tersine bir pratik sağlandığına işaret etti. HDP buna karşı daha önce hazırladıkları ve birçok demokratik kitle örgütüyle paylaştıkları “Yol Temizliği Strateji Belgesi”ni Meclis’te gündem haline getirecek.

Yüksekdağ ve Demirtaş’ın Kobanê eylemleriyle ilgili yeniden tutuklanması kararı da MYK’de “ikinci siyasi komplo” olarak yorumlandı. MYK’de bu konudaki gerçeklerin toplumla buluşması için çalışma yapılması, sivil toplum örgütleriyle görüşecek bu konuda bilgilendirme yapılması gerektiği belirtildi.