Ankara’da HDP’lilere saldırı

HDP Ankara İl Örgütü’nün, kayyum atamalarını protesto etmek için yapmak istediği açıklama polisler tarafından iki gün üst üste engellendi. Açıklama yapmak isteyen HDP’lilere saldıran polisin darp ettiği İl Eşbaşkanı Vezir Coşkun Parlak’ın kafasına beş dikiş atıldı. Aynı gün aralarında HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve Parti Meclisi (PM) üyelerinin de bulunduğu 12 partili, görüntülere de yansıyan polis şiddetiyle gözaltına alındı ve gece yarısı serbest bırakıldı.

Ankara İl Örgütü, gözaltı ve polis şiddetine karşı parti binası önünde açıklama yapmak istedi. HDP Milletvekilleri Ömer Faruk Gergerlioğlu ve Kemal Peköz ile Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Parti Meclisi (PM) üyelerinin yanı sıra kentteki demokratik kitle örgütleri açıklamaya destek vermek için İl binasına geldi. Açıklamaya saatler kala yüzlerce polis tarafından bina ablukaya alındı. Binanın kapısına onlarca araç ile barikat kuran polis, gazeteci ve yurttaşların görüntü almasını engelledi.

Polislerle yapılan görüşmeler sonucunda, sosyal mesafe gerekçesiyle sadece HDP’li vekiller ve il eşbaşkanlarının açıklama yapmasına izin verildi. Abluka içerisinde açıklama yapan İl Eşbaşkanı Sinemillioğlu, “En demokratik hakkımız olan açıklama yapma hakkımız elimizden alınıyor. Parti binamıza yönelik bir işgal hareketi devreye sokulmuş durumda” diyerek tepki gösterdi.

HDP Milletvekili Kemal Peköz, dün yaşananları “Şiddet gösterisi” olarak tanımladı. Peköz’ün konuşması sırasında polis aracının çalıştırılarak, konuşmanın duyulmasının engellenmesine tepki gösteren partililer, aracın durdurulmasını istedi. Konuşmasına devam eden Peköz, “Mezarlıklarımıza saldırıyorlar, kayyum atıyorlar, Türk bayrağı asıyorlar. Biz diz çökmedik, çökmeyeceğiz. Bunu böyle bilin” dedi.

Polis vekillerin üzerine yürüdü

 HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun konuşmaya başladığı sırada polis aracı yeniden çalıştırıldı. Buna tepki gösteren Gergerlioğlu, “Milletin sesini bastırmaya çalışmak ilkelliktir. Lütfen arabanın kontağını kapatın” uyarısında bulundu. Polisler Gergerlioğlu’nun üzerine yürüyerek, açıklamanın bitirilmesini istedi. Gergerlioğlu’na “Sen” diyerek hitap eden polis amiri, “Konuşmanı derhal bitir” dedi. Gazetecilerin uzaklaştırılmasının ardından polis milletvekilleri ve il eşbaşkanlarına saldırdı. HDP’li vekil Ömer Faruk Gergerlioğlu ve İl Eşbaşkanı Vezir Coşkun Parlak, polis tarafından darp edildi.

HDP istifalarını istedi

HDP Sözcüsü Ebru Günay, son iki gündür Ankara’da polis terörü estirildiğini belirterek, ”MYK üyemiz, PM üyelerimiz, il eşbaşkanımız darp edilerek sürüklenerek gözaltına alındı. Milletvekilleri darp edildi polis tarafından. İşkenceye uğradı. Ankara Emniyet Müdürü, Ankara Valisi derhal istifa etmelidir. İktidar korkuyu yaydıkça biz cesareti yayacağız. İktidar karanlığı yaydıkça biz umudu ve ışığı yayacağız. Buna geçmişte de engel olamadılar bugün de yarın da engel olamayacaklar”  dedi.