Anne engel tanımaz

Türk cezaevlerindeki çocukları açlık grevi ve ölüm orucunda olan anneler öncülüğündeki aileler, Türk devlet güçlerinin saldırı ve engellemelerine rağmen dün taleplerini haykırdı.

Amed’in merkez Bağlar ilçesindeki Koşuyolu Parkı’nda açlık grevindeki çocuklarına dikkat çekmek için oturma eylemi yapmak isteyen tutsak anneleri ve yakınları, günlerdir maruz kaldıkları engelleme ve polis şiddetine rağmen bu ısrarlarından vazgeçmeyerek dün yine parka girmek istedi. Tutsak yakınları, parka doğru yürüdükleri esnada Batıkent Kavşağı’nda çembere alınıp, parka girişleri engellendi. Çembere aldıkları annelerin kimliklerini toplayan polisler, Genel Bilgi Taraması (GBT) yapmak istedi. Polisler, bu duruma tepki gösteren tutsak annelerini yine saldırmak istedi. Bulundukları noktada bir süre oturma eylemi yapan aileleri, daha sonra Tutuklu Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) binası önüne yürüdü. Polisler, yol boyunca “Anneler çözüm istiyor” ve “Bijî berxwedana zindana” sloganları atan aileleri takibe devam etti. Dernek binası önüne varılması sonrasında tutuklu anneleri adına kısa bir açıklama yapan Meymenet Boz, “Tek talepleri, Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasıdır. Bu talepleri derhal kabul edilsin” dedi.

Bakırköy’de saldırı ve gözaltı

Ailelerin Bakırköy Cezaevi önünde sürdürdüğü nöbet eylemi, bir kez daha polis müdahalesiyle engellenmek istendi.

E-5 Otoyolu kenarında toplanan aileler, buradan cezaevi önüne yürümek istedi. Aynı zamanda Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü olan HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit ile HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya da ailelere destek olmak amacıyla eyleme katıldı. Yürüyüşe geçmelerinden kısa bir süre sonra ailelerin önünü kesen polis, hiçbir uyarıda bulunmadan saldırdı; aileler ve avukatlarla birlikte vekilleri de darp etti. Avukatlar ve ailelerden çok sayıda kişinin darp edilerek gözaltına alındı. Bu müdahale üzerine cezaevi önünden yeniden E-5 karayolu kenarına gelen aileler ve vekiller, burada açıklama yaptı.

Gebze’deki aileler: Vazgeçmeyeceğiz

Tutsak ailelerinin Gebze Kadın Kapalı Cezaevi önünde başlattığı nöbet eylemi 31. gününde devam etti. HDP Gebze İlçe binası önünde bir araya gelen aileler, oradan cezaevi önüne geçmek için araçlara bindi. Cezaevine yakın bir yerde önleri polis tarafından kesilen aileler araçlardan inerek yürümek istedi. Ancak aileler yine polis engeliyle karşılaştı. Bir süre devam eden tartışmaların ardından aileler, yine geleceklerini belirterek, eylemlerine son verdi. Eylem sonrası değerlendirmelerde bulunan 1 Mart’tan bu yana açlık grevinde olan Hatice Calıhan’ın annesi Zeynep Calıhan, “Bunlar bizi yıldıramaz, biz vazgeçmeyeceğiz. Ne zamanki bu tecrit biter çocuklarımız özgür olur biz o zaman cezaevi önlerini terk ederiz” dedi.

Esenyurt’taki anneler: Korkmuyoruz

Her gün İstanbul/Esenyurt Meydanı’nda bir araya gelen aileler, bir kez daha polis ablukası altında toplandı. 15 gündür aralıksız süren eylemde, “Tecrit insanlık suçudur Leyla Güven’e ses ver” pankartı açıldı. TOMA ve çevik kuvvet eşliğinde ablukaya alınan anneler, Genel Bilgi Taraması’ndan (GBT) geçirildi. Gazetecilerin görev yapması engellenirken, ablukaya tepki gösteren yurttaşlar da alandan uzaklaştırıldı. Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde açlık grevinde olan İsmet Taş’ın annesi Hazal Taş, “Bunların yaptıkları zulüm boyu aştı.Tecridi kaldırsınlar. Etrafımızı sararak korkmamızı mı bekliyorlar. Vallahi korkmuyoruz. Biz korkmuyoruz. Korkunun zincirini kopardık. Kimse korkmasın” şeklinde konuştu. Polisin engellemelerine rağmen oturan aileler, bugün aynı saatte meydanda olacaklarını belirterek alandan ayrıldı.

Çocuklarımız yaşasın diye

Tutsak aileleri, dün Ümraniye T Tipi Cezaevi önünde de oturma eylemi yaptı. Cezaevinde açlık grevinde olan çocuklarının görüşünden çıktıktan sonra oturma eylemi yapan aileler, “Leyla Güven onurumuzdur”, “Tecrit kalksın Leyla yaşasın” sloganları ve zılgıtlarla oturma eylemlerini sona erdirdi. Ümraniye Cezaevi’nde 71 gündür açlık grevinde olan Halit Yavuz’un annesi Ayşe Yavuz, Gebze, Bakırköy, Esenyurt, Amed ve diğer yerlerde çocukları için cezaevi önlerinde direnen anneleri selamladı. Anne Yavuz, “Hepsi moralliydi, hatta onlar bize moral veriyordular. Biz de bugün çocuklarımız için buradayız. Onlar yaşasın diye hep direnmeye devam edeceğiz” dedi.

Onların talebi bizimdir

Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevinde olan tutsakların yakınları. haftalık görüşme sonrası cezaevi önünde açıklama yaptı. Tutuklu yakınlarına, HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, HDP ve DBP’li yöneticiler de destek verdi. HDP’li Kaçmaz, “Tek bir talep var; hükümetin ve devletin kendi mevcut yasalarını uygulaması. Bedeli ne olursa olsun yoldaşlarımıza destek çıkmaya ve sahiplenmeye, onların taleplerinin bizim taleplerimiz olduğunu belirtmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

İSTANBUL