Artık Corbyn zamanı

İşçi Partisi’nin yıllık kongresi Liverpool’da gerçekleşti. Çevrenin korunmasından çocuk bakımına kadar ülkenin her kesimini ilgilendirecek konularda parti programını açıkladılar.  Parti, önümüzdeki dönem kapsayacak politikalarını açıklarken hükümete kesin gelecekler şeklinde ciddiyetle hazırlandıkları çok belliydi. Corbyn ve diğer İşçi Partililer bir sonraki seçimde hükümet olacaklarına kesin gözüyle bakar gibi konuştular. Bir sonraki seçimlerde İşçi Partisi’nin başa geleceğine inananların sayısı bu kongreyle daha da artmış oldu. Doğruya doğru. 2017 seçimlerinde en fazla oy alan parti olamadılar belki ama İşçi Partisi 1945 yılından beri ilk defa bu kadar büyük artış elde etti  Son 6 ayda Muhafazakar Parti fazlasıyla gerilemesi İşçi Partisi’nin ekmeğine yağ sürüyor elbette ki.

İşçi Partisi bir yana parti lideri Jeremy Corbyn bir yana. Haliyle Corbyn’in söylediği her şey yine medyada büyük yankı uyandırdı. Sosyalist politikaları, genel İngiliz siyasi arenasına taşımaya kararlı görünen bir konuşma yaptı. İşçi Partisi’nin kuruluş amacına yani işçinin hakkını savunmaya geri dönmesi gerektiği çağrısı yaptı. Büyük şirketlerin yönetim kurulunun üçte birini işçilerin seçmesini savunuyor. Ayrıca 250’den fazla çalışanı olan şirketlerin sermayelerinin yüzde 10’unun çalışanlar arasında paylaştırılmasını öneriyor. BBC’ye de değindi.

Her yılı büyük maddi zararlarla kapatan BBC İngiltere için ağır bir yük. BBC’nin masraflarının büyük teknoloji şirketlerden alınacak vergilerle finansa edilmesi gerektiğini savunuyor. Yani zenginler yine hedef noktasıydı. Aşırı sağın Avrupa, Amerika ve Britanya’da hızla yükseldiğini ve bozulan ekonomi sisteminden göçmenlerin, Müslümanların ve Yahudilerin mesul tutulduğunu söyleyerek de ırkçılığa karşı daha temkinli olacaklarını da açıkladı. Kısacası eski İşçi Partisi lideri ve Başbakan Blair’in ardında partide miras bıraktığı liberal ve sağcı politik konjonktürü tamamen ortadan kaldırmak istemekle birlikte genel İngiliz siyasi havasını değiştirmek istiyor.

Liberal ve sağ fraksiyonundan olan gazetelerin (özellikle the Sun ve Daily Mail) Corbyn’i arada karikatürize eden arada da yerin dibine batıran haberlerine karşı genç üyelerine de seslendi. Sosyal medyayı kullanarak bu sağcı ve yalan haber yapan gazeteleri alt etmelerini istedi. Hükümete gelir gelmez haberciliği reformdan geçireceklerini söyledi. Bu reform sözü bazılarını korkuttu. Korkuları, yabancı medya şirketlerinin ve Rupert Murdoch gibi Amerikalı medya patronların İngiliz gazetelerini satın almasını engellemeye yönelik yönetmelik getirmesi.

Brexit konusunda da partinin tavrını net bir şekilde ortaya koydu. Brexit’ten çıkış konusunda May’in düzgün bir anlaşma yapmaması durumunda kendileri için bütün alternatiflerin masada olduğunu söyledi. Buna gerek ikinci bir referandum gerekse erken seçimler dahil. Düzgün anlaşmadan da kastı İngiltere’nin Gümrük Birliği’nde kalmaya devam etmesi. ‘Düzgün anlaşma yapamıyorsan aradan çekil de yerini yapacak başka bir partiye yani İşçi Partisine ver’ dedi ve salonda bir alkış tufanı koptu. Bu Corbyn’in parti lideri olduğundan beri 4. kongresi ve bu senekinin en başarılı olanı olarak adlandırılıyor. Devrime inanan ve sosyalist politikalarına inanan Cobyn için artık geri sayım başladı.