Artık sessiz kalınamaz

Öcalan üzerindeki tecridin kırılması ve özgürlüğü amacıyla Brüksel’de bir yürüyüş düzenlendi. Binlerce kişi, Avrupa kurumlarını harekete geçmeye çağırırken;  Dilek Öcalan “Bu aşamada artık sessiz kalınamaz. Adım atılmalı” diye seslendi.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de binlerce kişi tecride karşı yürüyerek, Avrupa Birliği kurumlarını sessizliği bozmaya çağırdı. Belçika’ya komşu birçok ülkeden Kürtler ve dostları, Brüksel’de Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin son verilmesi ve bu amaçla yürütülen açlık grevleriyle dayanışmak için yürüyüş gerçekleştirdi. Merkezi tren garı Gare Central’in önündenden Kraliyet Kütüphanesi’ne hareket eden eylemciler, Avrupa Parlamentosu önünden de geçti.

Kartal: AK karar almalı

Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyi binalarının bulunduğu Schuman meydanında yapılan mitingte konuşan KONGRA GEL Eşbaşkanı Remzi Kartal, “Nerede olursak olalım, her gün gündemimiz açlık grevleri olmalı. Eylemcilerin sesi olmalıyız” diye konuştu. Avrupa kurumlarına seslenen Kartal, “Avrupa Konseyi karar almalı” diyerek, Türkiye’ye baskı uygulanmasını istedi.

Öcalan: Adım atılmalı

Strasbourg’da açlık grevinde bulunan 14 eylemciden Dilek Öcalan ile alanda canlı telefon bağlantısı kuruldu. “Önderliğimiz üzerindeki tecrit kırılmadan eylemimize son vermeyeceğiz” diyen Öcalan şöyle konuştu: “Önderliğimize karşı borçluyuz. Bu açlık grevleri bir aşamayı ifade ediyor (…) Bu aşamada artık sessiz kalınamaz. Adım atılmalı. Bu da mücadele ile mümkündür. Kürdistan Ulusal Kongresi KNK’den Tahir Kemalizade ise herkesi mücadeleyi büyütmeye çağırdı.

ANF/BRÜKSEL