Asimetrik savaş: Kazan havadan kamyon karadan

Bu savaş nasıl bir savaş? 

Ekranları dolduran strateji uzmanı adındaki uyduruk adamlar “a simetrik” falan diyor.

Savaşın “simetrik” olanı şöyle: General’e karşı general, askere karşı asker, piyade tüfeğine karşı piyade tüfeği, tanka karşı tank, uçağa karşı uçak, kazan bombasına karşı kazan bombası…

“Simetrik” yani…

Bu sayfaya bir ordu resmi çiz, iyice cıvık bir boyayla boya, koy üzerine bir başka sayfa. Masana yan yana yerleştir: Bunun adı “simetrik” iki ordu. Savaşın “asimetriği” nasıl bir şey derseniz, anlatması kolay.

Bir tarafta “düzenli ordu”, öte tarafta “düzensiz ordu”…

“Düzenli orduyu” hepiniz biliyorsunuz. “Düzensiz ordu” ise “gerilla” oluyor. Başında “omuzu kalabalık general” yerine, “apoletsiz bir Karayılan” bulunuyor. Yanındaki  gerilladan farkı yok. Onun da ayağında mekap, sırtında aynı üniforma. Yani “düzensiz”. Tank, top, uçak dersen, “düzensiz” de bunlar yok. “Keleş” var, “Biksi” var, şu sıralar biraz daha “uzağa atan” bir iki cins silah daha var. Eğer Amed’de düşen F 16’yı HPG vurduysa, bilelim ki elinde, şu helikopteri vurandan biraz daha gelişmiş “teknik” silahlar da var.

Hepsi bu.

Savaşta, taraflar birbirleriyle “silah ve personel” bakımından “eşit” olmayı asıl hedef sayar. “Eşit” olacak mümkünse “karşısındakini geçecek.” “Düzensiz ordu” böyle bir yarışa girmez. Elindekini, düşmanının en zayıf yanına ve en müsait zamanda yöneltir. Onu gafil avlar. Pusu atar. Oyuna getirir. Falan filan.

Bizim solcu vaktiyle Vietkong gerillalarının ABD askerlerine karşı kurduğu tuzakları, adını da “bubi tuzağı” diye keyifle anarak, pek severdi. Şimdilerde “düzensiz ordu”, “düzenli orduyu”, (bu “asker ordusu” da olabilir, şimdilerde AKP’nin ordusuna dönüşen “polis ordusu” da, ) gaflet halinde yakalayıp da darbeleyince şaşkına dönüyor. “Ne yapıyor bu düzensiz ordu, diye soruyor, olur mu canım, gencecik çocukları havaya uçurdular?”

Sanırsınız, bu “düzensiz ordu” ihtiyarları havaya uçursa, isabetli bir havaya uçurma operasyonu yapmış olacak. Siz “gençlerden oluşmayan” polis ve ordu savaşçılarını nerede gördünüz?  Ölenlerin yaş ortalaması 30’muş. Eğer bu “düzensiz ordu”, “gel teskere gel” diye diye terhis gününü bekleyenlerin arasında bir kamyon patlatsaydı, onların yaş ortalaması “20” olacaktı.  

Örneğin “düzensiz ordu” Beşiktaş’ta polisi değil de, denize nazır evleri havaya uçursaydı, bu terör olurdu. Tıpkı “düzenli ordunun” Sur’da gerillayı değil de, Dört Ayaklı Minare’ye bakan yerlerin havaya uçurması gibi… Aslında bu gibi işleri kural olarak “düzensizler” yapıyor, ama burası “Türkiye”…

Neyse laf uzadı. “Simetrik ve asimetrik” demiştik. Örneğin “düzenliler”den birinde “bir tonluk kazan bombası” varsa, diğerinde de “bir tonluk kazan bombası” olur. Simetriktir yani. Ama iş “düzenliyle”, “düzensizin” savaşı olunca durum farklılaşır: “Düzenli’nin elinde “on bin metreden, dağda silahlı dolaşan 44 düzensizin üzerine atılan ve onları anında buharlaştıran kazan bombası varsa, düzensizin elinde, karada giden gübreden imal edilmiş patlayıcı dolu kamyon” bulunur. Biri havadan “silahlı düzensiz ordunun asayiş ve gerilla grubunu” bombalar, öteki, karadan “düzenli ordunun polis ve asker grubunu” bombalar.

Beşiktaş’ta olan bu değil mi? Anlayacağınız asimetrik.

Simetrik olsaydı, TSK Kandil’e “kazan” bombası atıp 44 HPG’li asayiş ve gerilla grubunu yok edecekti; HPG de Beşiktaş’a aynı silahla mukabele edip, 44 TC silahlı unsurunu ortadan kaldırmış olacaktı.  

İyi de siz neye kızıyorsunuz?

Devlet “kazan” atsın, TAK kamyon patlatmasın mı diyorsunuz?

Tamam anladık bu savaş “asimetrik” bir savaş ama, o kadar da “asimetrik” değil yani.

Biri atar, öteki bakar misali bir savaş nerede görüldü, nerede işitildi, dininize imanınıza söyleyin bana.

Ben “kazan da patlamasın, kamyon da patlamasın” diyorum.

Kazanla ölen 44 gerillaya da, kamyonla ölen 44 polise de yazık oldu diye ekliyorum.

Siz ne diyorsunuz ey Ahmet Hakan ve benzeri yüzsüzler, utanmazlar. Söyleyin de anlayalım.