Asimilasyona karşı Kürtçe

Sistematik olarak sürdürülen asimilasyona karşı Kürtçe öğrenmek isteyenler için önemli bir alternatif olan Kürt Araştırma Derneği, Kürtçeye sahip çıkmanın söylem düzeyini aşması ve günlük yaşamda kullanılması için de çaba gösteriyor.

Musa Anter öncülüğünde 1992’de kurulan ve 2016’da OHAL kapsamında çıkarılan KHK ile kapatılan İstanbul Kürt Enstitüsü’nün ardından açılan Kürt Araştırma Derneği, kendi bünyesinde Kürtçe dersler vermeye başladı. Birinci, ikinci ve üçüncü sınıflar olarak giden eğitim programında bahar, yaz, sonbahar ve kış dönemlerinde toplam 800’e yakın öğrenciye Kürtçe öğretiyor. Kürt Araştırma Derneği, sistematik olarak sürdürülen asimilasyona karşı Kürtçe öğrenmek isteyenler için önemli bir alternatif.

Kürtçe konuşmayı yaygınlaştırmak

ANF’den Mina Roj’a konuşan Kürt Araştırma Derneği eğitmenlerinden Seyid Ahmed, Kürtçe üzerindeki ağır asimilasyona karşı söylemlerin ve eylemlerin bir olmasının önemli olduğunu söyledi. Ahmed, kurum olarak çalışmaları ve hedefleriyle ilgili şunları paylaştı: “Burada dersler veriyoruz ve öğrencilerimiz yaşamları içinde Kürtçeyi kullanıyor. Ailelerine bunu yayıyorlar ve artık aileleri de Kürtçe konuşmuş oluyor. Öğrencilerimiz sayesinden onların aileleri de Kürtçe konuştukça daha yaygın olur. ”

 İSTANBUL