Avrupa Konseyi Türkiye’ye heyet gönderiyor!

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi, Fransa’nın Strasbourg kentinde kayyum darbesini görüşmek üzere toplandı. Diyarbakır, Mardin ve Van Belediye Başkanları’nın görevden alınmasını gündemine alan Avrupa Konseyi, 29-31 Ekim tarihlerinde düzenlenecek olan genel kurula İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu, konuşma yapmak üzere davet kararı aldı.

Avrupa Konseyi, Çarşamba günü yaptığı oturumda Diyarbakır, Mardin ve Van belediye başkanlarının görevden alınma kararı da gündeme aldı. Toplantı sırasında özellikle Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkanı Anders Knape, Diyarbakır, Mardin ve Van belediye başkanlarının görevden alınmasından duyduğu endişeyi dile getirirken, konunun yakından takipçisi olacağını ifade etti. Knape’nin ayrıca, Kongre tarafından 1-4 Ekim tarihlerinde Türkiye’ye raportörün gideceğini ve Ekim sonunda genel kurula sunacağı rapor sonrası Kasım ayında belirlenecek bir tarihte yeniden Türkiye’nin ziyaret edilmesi kararlaştırıldığını açıkladığı söyleniyor.

Türkiye raportörünün, özellikle görevden alınan belediyelerde inceleme ve temaslarda bulunacağı ifade ediliyor. Söz konusu kararda Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkanı Anders Knape etkili olduğu ifade ediliyor. Knape, belediye başkanlarının görevden alınmasının ardından açıklama yapmış ve kararın demokrasiye zarar verdiğini ifade etmişti. Aynı şekilde yerel seçimler sonrası yaptığı açıklamada, belediye başkanlarının halkın özgür ve adil iradesinin sonucu olarak seçildiğini ve geçmişte de kongrenin, Türkiye’de seçilmiş yerel yöneticiler hakkında haddinden fazla yasal işlemler uygulanmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirmişti. Yine belediye başkanları yerine devletin tayin ettiği yetkililerin göreve getirilmesinden dolayı endişelerini dile getirmişti. Knape özellikle, “bu uygulama, yerel demokrasilerin doğru düzgün işlemesine zarar vermektedir.” ifadesini kullanmıştı. İstanbul seçimlerinin yenilenmesi ve Kürt belediye başkanlarına mazbataların verilmemesi gibi konularda Türkiye’yi eleştiren Knape’nin konunun bizzat takipçisi olması bekleniyor.

29-31 Ekim tarihlerinde yapılacak genel kurulda ise Türkiye raportörünün ziyaretleri ve daha önce yerel seçimleri izleme heyetinin yaşanan hukuksuzluklar konusundaki raporu da dahil genel bir rapor hazırlanacağı, aynı şekilde genel kurulda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun dinleneceği ve raporun açıklanacağı ifade ediliyor. İmamoğlu’nun özellikle davet edildiği konsey toplantılarına katılanlar tarafından dillendirilirken, özellikle Konsey’in Diyarbakır, Van ve Mardin’de yaşananların İstanbul’da da tekrarlanmasından endişe duyduğu ifade ediliyor.

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Kongresi’nin alacağı kararların Türkiye üzerinde etkili olup olmayacağı bilinmiyor. Daha önce Kongre’nin uyarılarını dikkate almayan Türkiye konusunda Avrupa Konseyi ve AB’nin nasıl bir yaptırım uygulanacağı ise merak konusu!