Avrupa’da eylemler yoğunlaştı

Türk devletinin Kürt kentlerine yönelik saldırılarını kınayan Avrupa’daki Kürdistanlılar ve dostları, hafta sonunu da eylemlerle geçirdi.

ALMANYA

Almanya’nın başkenti Berlin’de, Brandenburg Tor’da biraraya gelen Kürdistanlılar ve dostları, oturma eylemi yaptı.  

Almanya’nın Düsseldorf şehrinde, NAVDEM’in çağrısıyla düzenlenen mitinge HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul da katıldı. Pankart, parti bayrakları ve Türk devletinin teşhir edildiği dövizlerle şehir içinde yapılan yürüyüşün ardından istasyon önünde eyleme son verildi. Düsseldorf’ta Kürt gençleri de metro yolunu trafiğe kapattı. 

Frankfurt kentinde ‘Faşizme Geçit Vermeyeceğiz’ şiarıyla düzenlenen ve Demokratik Güç Birliği’nin destek verdiği eyleme yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Merkez Tren Gar’ın karşısında başlayan yürüyüş, kortejin Alte Oper’e gelmesiyle mitinge dönüştü. NAVDEM ve Amara Frakfurt Kadın Meclisi adına yapılan konuşmalarda, Kürtlerin ve dostlarının her yeri eylem yerine çevirmesi istendi.

Bielefeld’de de Bielefeld Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin çağrısı ve Demokratik Güç Birliği’nin desteği ile yapılan eyleme 500 kişi katıldı. Kentin en işlek caddesi olan Jahplatz’da yapılan konuşmalarda, Avrupa’daki halkın, Kürdistan’da yapılan katliamlara sessiz kalmaması, sürekli ayakta kalması gerektiği belirtildi. 

Düren şehrinde yaşayan Kürdistanlılar ve dostları, Keiserplatz’ta  gösteri yaptı.

Braunschweig kentinde, Hildesheim, Peine, Salzgitter, Lebenstedt, Gifhorn, Braunschweig çevresinde gelen Kürdistanlılar, Türk devletinin saldırıların kınadı, Kürdistan’daki öz yönetimleri selamladı. Demokratik Güç Birliği bileşenlerinin destek sağladığı eyleme 2 binden fazla kişi katıldı. 

Aynı şekilde Hamburg‘daki eyleme de yoğun bir katılım oldu. 

2 bini aşkın Kürdistanlı ve dostları da Demokratik Güç Birliği’nin çağrısıyla Kürdistan’daki katliamlara sessiz kalmayarak yürüyüş ve miting yaptı. 

Kassel‘de Merkez Postane’nin önünde bir araya gelen yüzlerce Kürdistanlı, Türk devleti aleyhinde sloganlar attı. 

Saarbrücken kentinde ise Kürdistan’daki katliamlar karşı, hafta başından beri gerçekleştirilen çadır eylemi devam ediyor. Ayrıca Cumartesi günü Saat 14.00’te Saarbrücken’in Landwehrplatz’ta toplanan Kürdistanlılar geniş katılımlı bir protesto eylemi gerçekleştirildi. ‘Kürdistan’daki Sivil Katliamlara Son’ pankartının taşındığı yürüyüşte, Kürdistan’daki direniş selamlandı. Kürdistanlılar, Europa Galeri’nin önünde bir miting gerçekleştirdi. Alman Sol Partisi, MLKP ve PYD de destek mesajları sundu. Miting atılan sloganlarla son buldu.

Stuttgart şehrinde Demokratik Güç Birliği’nin çağrısı üzerine Cumartesi yapılan yürüyüşe yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Bodensee, Heilbronn ve Stuttgart şehrinlerinden katılan eylemciler, Kürdistan’daki öz yönetim talebine yapılan saldırıyı kınadı. 

Ciwanên Azad Stuttgart gençliği ‘Sokaklara Çık, Bakur’a Ses Ver’ sloganıyla her gün saat 14.00- 21.00 arası çadır eylemi yapıyor. 

Almanya’nın Köln kentinde yaşayan Kürt gençleri, yürüyüş yaptı.

Freiburg‘ta da Merkezi Tren İstasyonu’nda oturma eylemi yapıldı. 

BELÇİKA

Belçika’nın Anvers kentinde Demokratik Kürt Kültür Toplum Derneği, Cumartesi günü Elizabeth Meydanı’nda miting gerçekleştirdi. 

Liege şehrinde de Kürt Toplum Kültür Merkezi’nin (KTKM) organize ettiği bir yürüyüşle Türk devlet saldırısı protesto edildi. Eyleme Belçika Komünist Partisi, Liege Alevi Kültür Merkezi, AvEG-KON üyeleri, sosyalistler destek verdi. 

FRANSA

Fransa’nın Nantes kentinde yapılan mitingle Kürdistan’daki direniş selamlandı. 

Rennes kentinde yapılan eyleme yoğun bir katılım vardı. Yürüyüşte, ‘Sessizliği Parçalayalım Kürdistan için Harekete Geçelim’, ‘Barbar AKP’yi Hep Birlikte Durduralım’, ‘Türkiye Katliamlarına Son Ver’ sloganları atıldı. 

İSVİÇRE

İsviçre’nin Basel kentinde merkezi yürüyüş düzenlendi. Yürüyüş, Dreirose Park’tan başlayıp Kaserne’de bir mitingle sona erdi. DEM-KURD adına konuşan Mahir Yüksel şunları söyledi: “Kürdistan’da öz yönetimlere karşın devlet katliam uyguluyor. Biz Avrupa’daki yurtsever, devrimci, demokratlar Kürdistan’daki serhıldana katkı amaçlı alanlarda olmalıyız. Avrupa’daki halkımız duyarlı olmalı.”

Önceki akşam saatlerinde Mulhouse Havaalanı’nında eylem yapıldı. 

St.Gallen merkezi tren istasyonunda Türk devlet terörünü kınamak için oturma eylemi yapıldı. 

Chur’da da Ciwanên Azad ve Kadın Hareketi üyeleri Chur Merkezi Tren İstasyonu’nda oturma eylemi yaptı. 


  Y.ÖZGÜR POLİTİKA HABER EKİBİ