Avukat Peter Nobert: Almanya’nın Kürtlere yaklaşımı anlaşılmaz

ERKAN GÜLBAHÇE / SAARBRÜCKEN

Almanya’nın Saarbrücken kentinde Haus der Zukunft adlı salonda Newroz resepsiyonu verildi. Daha önceki yıllarda Saarbrücken Belediyesi tarafından organize edilen resepsiyon için bu yıl izin alınmasına rağmen resepsiyona iki hafta kala HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız’ın katılmasını ve ’siyaset yapılacağını’ gerekçe gösterilerek iptal edildi. 

Geçen hafta Saarbrücken Kürt Toplumu Merkezi, Action 3.Welt, Saarländische Flüchtlingsrat gibi derneklerin içinde bulunduğu bir grup, basın açıklaması yaparak belediyenin bu tutumu protesto emişti. 

Önceki gün Haus der Zukunft’ta yapılan resepsiyona da Saarland Kürt Toplumu Derneği adına konuşan Dilan Akdoğan, Almanya’nın DAİŞ’e karşı savaşan YPG ve YPJ’nin bayraklarını yasaklamasını kınadı. Akdoğan, PKK’nin AB ‘terör listesinden’ çıkarılması gerektiğini belirtti. 

‘Belediye başkanı yemek ve dansı düşünüyor’

Saarländische Flüchtlingsrat adına konuşan Avukat Peter Nobert de Türkiye’nin her geçen gün biraz daha diktatörlüğe doğru gittiğini söyledi. HDP Eşbaşkan, milletvekilleri ve Kürdistan’daki belediye başkanlarının rehin alındığını hatırlatan Nobert’in, Saarbrücken Belediye Başkanı ve Alman Hükümeti’ne ilişkin ise şunları söyledi:"Türkiye resmen diktatörlüğe gidiyor ve buna karşı Almanya, IŞİD barbarlarına karşı savaşan Kürtleri terör listesine alıyor, sembollerini yasaklıyor. Almanya’nın  tutumu anlaşılmaz bir durum. Ha keza Belediye tarafından organize edilen son anda politika karıştı diyerek iptal edilen Newroz resepsiyonuna ilişkin belediye başkanına şunu demek istiyorum: Herhalde Newroz’u gelip Kürt yemeklerini yiyip biraz da dans etmekten ibaret olduğunu düşünüyordu. Oysa Newroz direniştir, barıştır ve kardeşliktir. Tabii ki siyaset olacaktır. Newroz siyasetin ta kendisidir." 

Sarıyıldız da, Şırnak ve Cizre’nin Türk devleti tarafından yerle bir edildiğini belirtti. Sarıyıldız, şahit olduğu Türk devletinin yıkımından örnekler anlattı. 

Resepsiyonda Koma Denge Mezopotamya da Newroz üzerine müzik dinletisi sundu. Şilili sanatçı Danil Osori’nin farklı enstürmanlarla sunduğu dinleti büyük beğeni aldı. Viyan Peyman’ın Kobanê parçası da büyük ilgi gördü