Ax û Av Kolektifi

Riha’nın Wêranşar İlçesi’nde Ax û Av Kolektifi’nin barınacak evleri olmayan yoksul yurttaşlardan seçtiği 70 aile için toprak ve sudan yaptırdığı kerpiç evlerin inşa çalışmaları sürüyor. Üye ailelerin bir kısmı ekonomik sıkıntılarına çare bulmak için, ilçe dışına mevsimlik işçi olarak çıkarken, kalan aileler kadınların öncülüğünde evlerinin yapımını sürdürüyor. Kolektif projenin ekonomik boyutunu çözmek için ise tamamı kendi üretimleri olan Ax û Av Şelengo Turşusu’nu üretiyor. Turşularına ruhsat almak için ise devlet daireleri yerine Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) müracaat edecek olan kolektif, ürettiklerinin DTK’nin ilan ettiği Demokratik Özerklik projesine uygun olduğunu, ekoloji ve demokrasinin tüm değerlerini göz önünde bulundurduklarını ve tüm ilkelerine uyduklarını belirtip, DTK’ye ruhsat için müracaat etme kararı aldıklarını ifade etti.

‘Kolektif özerkliğin yaşamsallaştırılmasıdır’
Kolektifin proje koordinatörlerinden Metin Yeğin’in Özgür Gündem Gazetesi’ndeki köşesinde DTK’ye Şelengo Turşusu’na satış ruhsatı için açık dilekçe ile başvurusunun ardından, kolektifin önümüzdeki günlerde DTK’ye resmi başvuruda da bulunacağı öğrenildi. Proje koordinatörlerinden Hamza Büyüktaş, “Viranşehirli yurttaşların, barınma, işsizlik sosyal sorunlarına sistem hiçbir dönem cevap olmamış. İnsanlar çocuklarının barınacağı evler istiyor, iş istiyor, kimlik, dil ve statü istiyor. İktidarlar tarafından bu isteklerin hiç biri sağlanmamış. Bu yüzden Ax û Av Kolektifi’nde bir araya gelerek kendi sorunlarına demokrasinin çizdiği çerçevede demokratik olarak çare arıyor. Aslında ortaya çıkardıkları bu irade DTK’nin ilan ettiği Demokratik Özerkliğin yaşamasallaştırılmasıdır” diye belirtti.

DTK’ye ruhsat başvurusunda bulunacaklar

DTK’nin 30-31 Temmuz tarihlerinde genel kurulunu toplayacağına dikkat çeken Büyüktaş, şunları söyledi: “Kolektifin üyeleri, ürettikleri Ax û Av Şelengo Turşusu’na ruhsat verilmesi talepli dilekçelerini DTK Genel Kurul toplantısında karara bağlanmak üzere DTK’nin ilgili sağlık komisyonuna verecekler. Bu Viranşehir halkının DTK’ye ‘seni tanıyor ve muhatap alıyoruz’ demesidir. Demokratik Özerklik ilanını selamlama ve hayata geçirme anlamı taşımaktadır. Viranşehirlilerin ‘DTK’nin tartıştığı model benim sorunlarıma çare oluyor’ demesidir.” Büyüktaş, DTK’nin tüzüğüne göre ikili hukuku işleterek ruhsat talebi için üyelerin devlete de müracaat edeceklerini belirtti.

Avrupa’dan insanlar zeyaret ediyor

Kendi evinin yapımında çalışan Nuri Lebe isimli yurttaş, inşaat işinde sadece Ax û Av Kolektifi üyelerinin çalıştığını, erkeklerin inşaat işi ile uğraşırken, kadınların bahçe işleri ile uğraştığını söyledi. Gece gündüz demeden tüm zamanlarını arazide geçirdiklerini dile getiren Lebe, “Amacımız kendi evlerimizi yapmaktır. Kadınlarımız da burada şelengo, acur, karpuz ekiyor ve bakımını yapıyor. Avrupa’nın birçok ülkesinde insanlar bizi ziyarete geliyorlar. Projemize destek veriyorlar. Türkiye’nin birçok yerinden üniversite hocaları projemizi görmeye geliyor. Kışa girmeden bu evleri bitireceğiz. Birçok arkadaşımız evini geçindiremediği için projeyi yarıda bırakmak zorunda kaldı. Özellikle belediyemize çok teşekkür ediyoruz. Diyebilirim ki bugüne gelmemizde belediyenin katkısı çok büyük. Birçok sorunumuzu belediyemiz hallediyor” dedi.

Turşunun parası ile evlerini yapacaklar
Topladıkları şelengoları konserve yapan kadınlar, yaptıkları konserveleri satıp evlerinin yapımına ekonomik destek sağlamaya çalışıyor. Kadınlardan Necla Aydoğan, “Sabah erkenden kalkıyoruz. Kerpiç evlere gelip şelengo topluyoruz. Şu ana kadar 2 bin 300 konserve yaptık. Bundan sonra acurların yetişmesini bekliyoruz. Şelengoların dönemi geçti artık. Acurların da konservesini yapacağız. Hepsini pazar bulup satacağız. Konservelerin gelirini kerpiç evlerin yapımı için kullanacağız” dedi.
Çalışmalara katılan tüm emekçiler, şimdi ruhsat için müracaat edecekleri DTK’nin kararını bekliyor. Çünkü çalışmalarının, ürettiklerinin ve amaçladıklarının ekolojik demokrasiye, radikal demokrasinin ilkelerine uygun olduğunu belirtiyor ve Demokratik Özerkliğin kendi projelerinde yaşamsallaştığına inanıyor.


MURAT SARIOÐLU / MURAT ÇİFTÇİ – DİHA/RIHA