Babat rehin alındı

Şenoba kırsalında asker ve korucuların öldürmek için vurduğu üç çocuk babası 38 yaşındaki çoban Kokel Babat, hastanedeki tedavisi tamamlanmadan sevk edildiği mahkemece tutuklandı.

Türk güçlerinin “PKK’li öldürdük” diyerek vurup ölüme terk ettiği, ancak çoban olan yeğeni tarafından bulunup hastaneye kaldırılan Kokel Babat, yoğun bakımdan çıkarılarak ambulansla mahkemeye çıkarıldı. Hakkında tutuklama kararı verilen Babat,  yine ambulansla Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevine götürüldü.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Şenoba Beldesi kırsalında bulunan Çemê Hêstira bölgesinde, 23 Ekim’de operasyona çıkan asker ve korucular tarafından açılan ateş sonucu yaralanan 3 çocuk babası Kokel Babat (38) hastanedeki tedavisi tamamlanmadan Şırnak Adliyesi’ne sevk edildi.  Burada, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden Uludere Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ifadesi alınan Babat, tutuklanması istemiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. SEGBİS üzerinden hakimlikte savunma yapan Babat, kendisinin sivil olduğunu, köylülerce tanındığını ve çobanlık yaptığını söyledi. Ancak mahkeme, Babat’ın üzerine atılı iddialara dair “kuvvetli suç şüphesi olduğu” gerekçesiyle “Devletin birliği ve bütünlüğünü bozmak”, “Örgüt üyesi olmak ve “Adam yaralamak” iddiaları ile tutuklanmasına karar verdi.

Mahkeme kararının ardından Babat, bindirildiği ambulansla önce sağlık kontrolünden geçirilmek üzere Şırnak Devlet Hastanesi’ne, ardından da yine ambulansla Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü. Babat’ın tutuklanmasına itiraz edileceği bildirildi.

23 Ekim’de operasyona çıkan asker ve korucular tarafından açılan ateş sonucu Kokel Babat yaralanmıştı. 3 çocuk babası Babat, daha sonra yakınları tarafından hastaneye kaldırılmıştı. Resmi bir açıklamanın yapılmadığı olaya ilişkin haber servis eden Anadolu Ajansı (AA) ise Babat’ı “PKK’li” ilan etmişti. Söz konusu haberde, Babat’ın geçtiğimiz yıl uğradığı silahlı saldırı sonucu ölen korucubaşı Mehmet Paksoy’u vuran kişilerden olduğu iddia edilmişti. Ağabeyi Tamer Babat ise haberleri yalanlayarak, “Köylü olduğunu, ailesi olduğunu biliyorlar. Silahsızdı. Çobanlık yapıyordu” demişti.

Babat’ın sivil olduğunun ailesi tarafından açıklanmasının ardından Şenoba Jandarma Komutanlığı’ndaki bazı birliklerin olay yerine yeniden giderek silah araması yaptığı; ancak herhangi bir silaha ulaşamadıkları ortaya çıkmıştı.

ŞIRNAK