Bab’da çeteler ile halk arasında çatışmalar sürüyor

Türk devletinin işgali altındaki Bab’da çeteler ile bölge halkı arasında son iki gündür aralıklarla çatışmalar yaşanırken, kentte dün gece patlama meydana geldi.

ANHA’nın edindiği bilgilere göre Bab’ın 10 kilometre kuzeyindeki Terhîn köyünde, Ehrar El-Şerqiye çetelerinin petrol istasyonu sahiplerinden haraç istemesi üzerine her iki taraf arasında çatışma çıktı, çatışmalar sonucu Ehrar El-Şerqiye çete üyesi Ehmed Şêx öldürüldü.

Ehrar El-Şerqiye çetelerinin ağır silahlarla Tirêhîn köyündeki petrol istasyonlarının yakınlarındaki kampları hedef aldığı kaydedildi. Çetelerin kampta kalan onlarca sivili kaçırdığı, kaçırdıkları sivillere işkence ettiği ve ailelerinden fidye istediği öğrenildi.

Ayrıca döviz bürosu sahibi Rezûqa Abo Şehabî ile Sultan Murad içerisinde yer alan “Hirî” adlı grubun çetebaşı Xalid Osman arasında çatışma çıktığı, ardından yayılan çatışma sonucu mahallede bulunan Mustafa Şawiye adlı sivilin yaşamını yitirdiği ve her iki taraftan 4 kişinin yaralandığı bildirildi. Türk devleti çetelerinin sabah saatlerinden itibaren askeri konvoylarla Şehabi’nin evinin yakınlarına gittiği belirtildi.

Patlama meydana geldi

Bab kent merkezi ve köylerinde çatışmalar ve karışıklıklar devam ediyor. Dün gece 23:00 sularında kentin doğusunda yer alan Merto mahallesinde bir çöp konteynerine yerleştirilen mayının infilak ettiği bildirildi. Patlama sonucunda can kaybı yaşanmazken olayın kimler tarafından yapıldığı öğrenilemedi.

Yerel kaynaklar kentte hala kurşun seslerinin geldiğini bildirdi.