Barış Yürüyüşü’nde tecrit protestosu

Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecride Avrupa’daki Kürtler ve dostlarının tepkileri sürüyor. Rennes, Paris, St.Gallen ve Kassel’deki etkinliklerde Öcalan üzerindeki tecrit gündeme geldi.

Fransa’nın Rennes ve Paris ile İsviçre’nin St.Gallen kentlerinde 22 Eyül Cumartesi günü düzenlenen geleneksel Dünya Barış Yürüyüşü’nde Kürt Halk Önderi Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit protesto edildi. Almanya’nın Kassel kentinde ise tecrit hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bir stand açıldı.

Rennes’te Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM) ve 12 sivil toplum örgütünün düzenlediği Dünya Barış Günü Yürüyüşü’nde Kürt Halk Önderi ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’, ‘Dünyada özgür yaşam’ pankartları taşındı.
Cumartesi günü saat 15.00’te Le Blons metrosu önünde başlayan yürüyüş belediye önüne önünde sonlandırıldı. Öcalan’ın posterlerinin taşındığı yürüyüşte ‘Öcalan’a özgürlük’, ‘Dünyada barış’ ve ‘Halklara özgürlük’ sloganları atıldı.

‘Savaşa ve şiddete hayır’
Fransa’nın başkenti Paris’te yapılan Barış Yürüyüşü’nde de Kürdistanlılar, Kürt Halk Önderi Öcalan’a uygulanan tecride dikkat çekerek Türk devletini protesto etti.

Fransa Komünist Partisi, Sol Cephe, savaş karşıtı kurumlar, sendikaların katıldığı yürüyüşte, ‘Savaşa ve şiddete hayır’ pankartı taşındı. Republique Meydanı’nda başlayan barış yürüyüşüne Fransa Kürt kadın Hareketi (TJK-F), Fransa Demokratik Kürt Konseyi (CDK-F), ACTIT, SKB temsilcileri ve Kürdistanlılar katıldı.

Öcalan’a uygulanan tecride dikkat çeken yüzlerce bildirinin dağıtıldığı yürüyüşte, Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın Almanya’ya gelecek olması da ‘Hoş Gelmedin Erdoğan’ dövizleri taşınarak protesto edildi. Paris’teki yürüyüş Stalingrad Meydanı’nda savaş karşıtı sloganlar ile sonlandırıldı.

‘Öcalan için alanlarda olacağız’
İsviçre’nin St. Gallen kentinde de 22 Eylül’de kutlanan Dünya Barış Günü vesilesiyle düzenlenen yürüyüşte Kürdistanlılar ve dostları Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride dikkat çekti.

St. Leonard parkında bir araya gelen İsviçreli kurumlarla göçmen örgütlerin katıldığı eylemde, Kürdistanlılar da ‘Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a statü’ pankartı ile Öcalan posterleri taşıdı. St. Leonard parkından başlayan yürüyüşün ardından Markplatz’ta bir miting gerçekleştirildi.
Mitingde St. Gallen Demokratik Kürt Toplum Merkezi (CDK-St Gallen) Eşbaşkanı Emin Uslu konuştu. Uslu, barış ve özgürlükten yana olan bir halkın yaşadığı coğrafyada katliamlara uğradığını söyleyerek Efrîn’e dönük Türk devletinin işgal saldırını anlattı.

Öcalan’a uygulanan ağırlaştırılmış tecride yönelik ise “Bizler Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar olarak Önderliğimiz için alanlarda olacağız. Avrupa devletlerinden Özgürlük ve Barış isteyen bir halkın haklı taleplerini görmezden gelmemelerini istiyoruz” dedi. Etkinlik yapılan konuşmaların ardından sonlandırıldı.

Kassel’de stand
Almanya’nın Kassel kentinde yaşayan Kürdistanlılar ve dostları da Öcalan için bilgilendirme standı açtı.

Eylemciler, Kassel kent merkezinde bulunan Friedrichplatz’ta 3 saat süren bilgilendirme standında Almanca yapılan konuşmalarla yıllardır ağır tecrit altında bulunan Öcalan’ın durumuna dikkat çekti.

Öcalan’ın üzerindeki tecrit için kamuoyuna duyarlılık çağrısı yapılırken, çok sayıda bildiri dağıtıldı. Bildiri ve konuşmalarda ayrıca 28-29 Eylül tarihleri arasında Almanya’ya gelecek olan Erdoğan’ın da Alman devleti tarafından davet edilmesi kınandı. PARİS/RENNES