Barışlar ölmesin! 

ALADDİN SİNAYİC / LONDRA

Londra’da bıçaklı saldırı sonucu ağır yaralanan ve geçtiğimiz Pazartesi günü tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Barış Küçük için 5 binin üzerinde kişi yürüdü. “Barış’lar Ölmesin” diye yürüyen binlerce kişi hükümeti ve toplumsal organizasyonları harekete geçirmeye çağırdı.

Küçük ailesinin taziyeleri kabul ettiği Kürt Toplum Merkezi’nde toplanan binlerce kişi bıçaklı saldırının yaşandığı Seven Sisters caddesine kadar yürüdü. Britanya Demokratik Güçbirliği tarafından organize edilen yürüyüşte üzerinde Türkçe, Kürtçe ve İngilizce olarak “Barış’lar Ölmesin” yazılı pankart açılırken, Barış’ın fotoğrafları taşındı.

Aralarında Londra Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Joanne MacCartney ve Kuzey Londra belediye meclis üyelerinin de bulunduğu çok sayıda kurum temsilcisi de yürüyüşte hazır bulundu.

Küçük ailesinin de katıldığı yürüyüşe, bir süre önce yine bir bıçaklı saldırıda hayatını kaybeden Kaan Aslan’ın annesi de katıldı.

Hükümet sorumluluğunu görmeli

Saldırının yaşındığı yere kadar yürüyen binlerce kişi, olay yerinde oturma eylemi gerçekleştirerek bir basın açıklaması yaptı.

Britanya Demokratik Güçbirliği adına Kürt Halk Meclisi Eşbaşkanı Nejla Ari tarafından okunan basın bildirisinde, Londra sokaklarının her gün giderek güvensizleştiğini ve bunda hükümetin politikalarının büyük sorumluluğu olduğu ifade edildi. Haringey Belediye Lideri Joe Ejiofor da hükümetin kesintilerinin bu suçların artmasında etkili olduğunu belirterek, adım atmaları çağrısı yaptı. Geçtiğimiz yıl bir bıçaklı saldırıda hayatını kaybeden 20 yaşındaki Kaan Aslan’ın annesi yaptığı konuşmada, oğlunun cinayetinde yer alan 6 kişinin halen dışarıda olduğunu ifade etti.

Katil tutuklandı

Öte yandan Barış Küçük’ün katili Adam Tarik dün çıkarıldığı Highburry Magistarates Mahkemesi tarafından tutuklandı.  Katil Çarşamba günü Londra Merkezi Ceza Mahkemesi’nde tekrardan hakim karşısına çıkacak. Cinayet ile ilgili daha önce gözaltına alınan 17 yaşındaki zanlı ise  serbest bırakılmıştı.