Barzani ve devrimci eksen

Masada 17 kişi sayıyorum.

Masayı görüntüleyen fotoğrafçı, büyük bir ihtimalle, Barzani’nin Başkanlık Divanı’nın görevlisi.

ABD Savunma Bakanı Carter, Obama’nın DAİŞ’le Mücadele’deki Özel Temsilcisi, McGurk, dışarıdan katılan ünlüler. Masaya en azından üç Barzani (Mesud, Neçirvan ve Mesrur) avdet etmişler. Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Husên, Barzani’nin sol kolu olmuş. Sağ kolu, vazgeçilmez Neçirvan. 

Carter: "Peşmerge tüm dünyanın onurudur“ dedikten sonra, "Başkan Barzani’nin rolünün önemli olduğunu“ vurgulamış.

Aslında sonunun ana başlığı "Musul Sorunu“.

"Musul Sorunu“ ile "Kürdistan Sorunu“ sinonim.

Ex Genelkurmay Başkanı Başbuğ, Şeyh Said isyanından dolayı, Türkiye’nin Musul’u kaybettiğini açıkladığında, bir yerde Gerilla Hareketi’nden dolayı, Türkiye’nin Musul’u bir kez daha kaybedebileceğine atıfta bulundu.

Ancak Kerkük’de, Türk helikopterleriyle taşınan DAİŞ’e karşı koyanların, Türkiye menşeli çetelere karşı mücadelenin öncülüğünü yapanların Gerilla güçleri olduğunu basından öğreniyoruz.

Daha önce Şengal’deki katliama karşı duranlar Gerilla güçleri oldular.

Rojava’ya yapılan saldırılara karşı duran güç YPG/YPJ.

Ancak "Devletlerarası Hukuk“ kapsamında yapılan açıklamalarda, ön planda olanlar: Hewler, Peşmerge ve Mesud Barzani.

Bu ise büyük oranda, devrimci eksenin yarattığı devasa imkanlarla açıklanabilir:

Kürdistan’da, Barzanist olmayanların Marksist olamayacaklarını iddia eden öncü adam Dr. Şivan olmuştu.

Dr. Şivan 26 Kasım 1971’de Barzanistler tarafından katledildi.

Gerilla Hareketi’ne öncülük eden parti, yedi yıl sonra, Dr. Şivan’ın katledildiği tarihten bir gün sonra, kuruluşunu ilan etti.

1990’lı yıllarla birlikte, Mesud Barzani ve Barzanist siyaset, devrimci eksenin paralelinde, siyasetteki Pazar değerini "korudu“.

Böylece, bir yerde ABD ve birçok dönemde de Türkiye serumuna bağlı olan Güney Kürdistan Hükümeti’nin başkenti Hewler, çoğunlukla Kandil’in sinonimi olarak kullanıldı.

Doğrusunu söylemek gerekirse, Mesud Barzani övüldüğünde, sigortası Murat Karayılan oldu.

ABD Savunma Bakanı: "Peşmerge tüm dünyanın onurudur“ belirlemesi, Gerilla’nın onurlandırılmasıyla eşdeğer olduğunun altının çizilmesi gerekiyor.

Peşmerge Kadınlar formülü ve pratiği, Gerilla Hareketi’nin ileri kazanımları üzerinde yükseldi.

Güney Kürdistan’daki gençler ve kadınların dayandığı sosyalite, Barzan aşiretinin değil, Kandil’den esen rüzgara uyarlı.

Tük Başbakanı Yıldırım’ın, Peşmerge’nin, Beşika‘da kendilerinden yardım istediklerini ve kendilerinin de top ve tanklarla Peşmerge’ye destek verdikleri açıklaması, özellikle KDP ve Barzani Yönetimi açısından, o karanlık dehlizin hala mevcut olduğuna ve Türkiye’nin Barzani ile yola devam ettiğine işaret ediyor.

Belki de bu paradoks olmadan, Barzani’nin ve Peşmerge’nin "Devletlararası Politika“ değerinde büyük bir düşüş olacaktır.

Herşeye rağmen, Barzani’nin geçmişini/geleceğini belirleyecek önemli etkenlerden biri, devrimci hareket ve siyasetin gücü oldu/olacaktır.