Baş başa verip geçimlerini sağlıyorlar

Wan’ın İpekyolu ilçesi Halilağa Mahallesi’nde iki kadın 15 yıldır tandırda ekmek pişirerek geçimlerini sağlıyor.
Sabah ezanının okunmasıyla evlerinden çıkan iki kadın, ilk olarak tandırlarını yakıyor. Ardından geceden yoğurdukları hamuru tandırın başına getirerek ekmek pişirmenin hazırlıklarını yapıyor. Uzun süren mayalama ve tandırın ısınma işleminin ardından kadınlar, ekmek pişirmeye başlıyor.

Tek gelir kaynakları

Tek gelir kaynaklarının 15 yıldır kiraladıkları küçük tandırda ekmek satmak olduğunu anlatan 50 yaşındaki Ayşe Altaş, “Burada günlük 280 adet ekmek pişiriyor ve müşterilerimize satıyoruz. Kazandığımız paranın büyük bir bölümünü un, kepek, maya, odun ve kiraya veriyoruz. Bir günün sonunda her birimize 60 TL kalıyor. Eğer aracımız olsaydı dükkanları ve marketleri gezer daha çok ekmek satabilirdik ama şu an o imkanımız yok” diye belirtti.
Büyük bir kazanç elde edemediklerini ancak evlerinin geçimini sağladıklarını söyleyen Altaş, “Biz iki kadın baş başa vererek, böyle bir girişimde bulunduk. Şu an ikimiz tek çalışıyoruz. İkimiz de ailemizi buradan geçindiriyoruz. Eşimin ve çocuklarımın işi yok. 11 kişilik bir ailenin geçimini sağlamak kolay değil. Yaz kış demeden ekmek pişiriyoruz. Bu sıcak havada insanlar dışarıya çıkıp biraz olsun nefes alabiliyor ama bizim öyle bir imkanımız yok. Biz de ailemizin yanında olup onlarla vakit geçirmek isterdik ama çalışmak tek seçeneğimiz” diye konuştu.

Kimseye muhtaç değiller

Durumlarının çalışmayan kadınlara oranla daha iyi olduğunu belirten Altaş, şöyle devam etti: “Çünkü en azından çocuklarımızın istediklerini alabiliyoruz. Çocuklarım sevindiği zaman ben de mutlu oluyorum. Keşke bütün kadınlar istedikleri şeyleri yapabilseler. Bütün kadınlar çalışma alanlarında mutlaka yer almalıdır. Çalışırlarsa kimseye muhtaç olmadan ayakları üzerinde durmayı başarırlar.”
MA/WAN