Başûr heyeti Rojava’da

Ribak Örgütü Üyesi Vijdan Nureddin, Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi eski Eşbaşkanı Necîba Ömer, Zerdeşt Merkezi Sorumlusu Awaz Nizam, Tevgera Azadî Silêmanî  Belediye Meclisi Eşbaşkanı Şirin Mihemed ve gazeteci Jino Mehmud’un da aralarında olduğu Başûr heyeti, Rojava direnişi ile dayanışmak amacıyla Kuzey-Doğu Suriye’ye gitti.

‘Hevrîn birlik için mücadele ediyordu’

12 kişiden oluşan heyet, ilkin Şehit Xebat Dêriki Şehitliği’ne giderek, işgalci Türk devletine bağlı çeteler eliyle hunharca katledilen  Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrîn Xelef’in mezarını ziyaret etti.

Heyeti karşılayan Hevrîn Xelef’in annesi Suad Muhammed, şükranlarını iletirken şunları dile getirdi: ““Bu barbar düşmana karşı güçlü bir direniş şart. Şehit Hevrîn halkların birliği için mücadele ediyordu. Fakat devletlerin ortaklaşması ile barbarca katledildi. Kürt halkının başı sağ olsun. Bizler şehitlerimizin yolunda gideceğiz.”

Kadınlar daha sonra Hevrîn için kilam seslendirdi.

‘Türkiye işgali sonlandırsın’

Rojava ziyaretine ilişkin  Hawar Haber Ajansı’na (ANHA) konuşan Vîjdan Nureddîn, Rojavalı kadınlara ve Onur Direnişi’ne destek amacıyla geldiklerini, Türk devletinin işgal saldırısına son vermesini, Kuzey ve Doğu Suriye’nin uçuşa yasak bölge ilan edilmesini ve Hevrîn Xelef’i şehit eden çetelerin bir an önce yargılanmasını istediklerini söyledi.

Xelef şahsında özgürleşen kadının hedef alındığını ifade eden Nureddîn, “Tüm dünya kadınları, kadın haklarını yok etmeyi amaçlayan bu saldırıların karşısında durmalıdır” dedi.

Kuzey ve Doğu Suriye halklarının iradesinin zorba sistemden daha güçlü olduğunu vurgulayan Nureddîn, “Kuzey ve Doğu Suriyeli kadınların fedakarca direnişi, bizleri buraya getirdi. Rojavalı kadınların yanında durmak tüm kadınların görevidir” diye konuştu.

Kadın heyeti, iki gün boyunca Kuzey ve Doğu Suriye halkı ile bir araya gelecek.

ANHA/QAMIŞLO