Başûrê Kürdistan’a giden heyet: Bugün kadın birliği yarın ulusal birlik

lFedere Kürdistan Bölgesi’nde temaslarda bulunan HDP kadın heyeti, dört parça Kürdistan’da mücadeleyi büyütme konusunda Başûrlu kadınların kendileriyle hemfikir olduklarını söyledi. 

BERİTAN CANÖZER/JINNEWS/AMED

Federe Kürdistan Bölgesi’ne giden HDP Êlîh Milletvekili Feleknas Uca, Amed Milletvekili Semra Güzel ve Şirnex Milletvekili Nuran İmir’den oluşan kadın heyeti, iki gün boyunca Hewlêr ve Silêmanî’de temaslarda bulundu. Bölgede bulunan önemli isimlerle görüşen kadın heyeti, hem bölgedeki hem de Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki kadın sorunlarını konuştu. Heyette yer alan Semra Güzel ve Nuran İmir, görüşmelerin ulusal birlik açısından önemini değerlendirdi.

Örgütsel ve birlikte mücadele

Başur’daki siyasi partilerin kadın temsilcileriyle Kürdistan’da kadın birliğini nasıl sağlanabileceği konusunda tartıştıklarını ifade eden Semra Güzel, “Kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz gibi sorunlar her yerde yaşanıyor. Sorunlar birken, kadınlar neden buna karşı birlikte mücadele etmesin. Kadın birlikteliğinin ulusal birliğe de örnek olabileceğini konuştuk. Kadın sorunlarının bir sınırı yok, her türlü sorunla karşılaşabiliyoruz. Parçalı mücadele yerine örgütsel ve birlikte  bir mücadele yürütmeliyiz. Rojava buna bir örnek. Bütün dünya Rojava’daki kadın mücadelesinden cesaret aldı” diye belirtti.

Kayyum politikası da işgaldir

Görüşmelerin bir yönünü de Türk devletinin Rojava ve Başûr’a yönelik işgal saldırıları oluşturdu. Kürdistan genelinde bir işgal politikasının devrede olduğunu aktaran Güzel, “Türkiye’de yürütülen kayyum politikası da bir işgal sistemidir. Bu işgal soykırım politikasının bir parçasıdır. En çok etkilenenler kadınlar ve çocuklar oluyor. Başûr’daki işgale en çok tepki göstermesi gerekenler de Başur halkıdır. Mexmur Kampı’ndaki mülteci halka yaşatılanların insani olmadığını ve buna ilişkin bir şeylerin yapılması gerektiğini konuştuk. Maxmur halkı savaştan kaçmış ve Başur’a sığınmış halklardır. Hastalandıklarında hastaneye götürülemiyorlar, eğitim haklarından faydalanamıyorlar” dedi.

Ulusal birliği sağlayabiliriz

Mexmur kampında hamile bir kadının hastaneye gidemediği için hayatını kaybettiğini, Türk ordusu tarafından birçok kez bombalandığını hatırlatan Güzel, “Başur halkının Maxmur Kampı’nda bulunan halka sahip çıkması gerekiyor. Görüşmelerimizde olumsuz bir karşılık almadık. Genel itibari ile taleplerimizi sahiplenen ve destekleyen bir karşılık söz konusuydu. Özellikle ulusal birlik açısından da bu görüşmeler oldukça önemliydi. Bugün kadın birliğini yarın ulusal birliği sağlayabiliriz. Bunu yapabiliriz” diyerek, görüşmelerin ileriki süreçlerde devam edeceğini söyledi.

Görüşmeler amacına ulaşacak

HDP Şirnex Milletvekili Nuran İmir de, yaratılan kaos ve savaşın merkezinde işgalci güçler Kürdistan’da yuvalanmaya çalışırken özellikle kadın güçlerinin hem işgale hem de erkek sistemine karşı mücadele verdiğini belirtti.

Kürt halkının birleşmesi gerektiğini vurgulayan İmir, şunları dile getirdi: “Gücümüzü birleştirmeliyiz ve dört parça Kürdistan’da mücadeleyi büyütmeliyiz. Çok büyük bir heyecan ve hoşgörüyle karşılandık orada. Konu açısından da bizimle aynı fikirde olduklarını ve mücadeleyi büyütmek istediklerini söyleyebiliriz. Kürtler artık bir statü sahibi olmalıdır. Ulusal birliği kurmalıyız. Tüm saldırılara karşı birleşmeliyiz. Bize yönelik saldırıları ancak bu şekilde bertaraf edebiliriz. Bu görüşmelerin amacına ulaşacağına sonuna kadar inanıyoruz. Bölgedeki halkımızın direnişi Başur halkına ve kadınlarına büyük bir umut ve güç katıyor. Direnişimizden feyz alıyorlar. Görüşmelerde bunu gördük. Kırmızı çizgilerimiz var ve bunlardan geri adım atmayı düşünmüyoruz. Binlerce bedel ödedik ve bu çizgimizden vazgeçmeyeceğiz. Kürt halkının geleceği için atılması gerekien adımlar var ve bu adımların en kısa zamanda atılacağına inanıyoruz.”