BAYER’in kanserli ilaç sattı 10 milyar tazminat ödeyecek

  • Alman ilaç şirketi Bayer, kansere yol açan bir ilaç nedeniyle 10 milyar dolardan fazla tazminat ödeyecek

Dünyanın en büyük tarım ilacı üreticisi Bayer AG, satın aldığı şirketlerden birinin ürettiği Roundup isimli yabani ot ilacının kansere yol açması nedeniyle 10 milyar dolardan fazla tazminat ödemeyi kabul etti.

Bayer, 2018 yılında Amerika’da bir tarım şirketi Monsanto’yu 63 milyar dolara satın almıştı. Ancak bu firmanın ürettiği glifosat içeren Roundup ilacının kansere yol açtığına yönelik şikâyetler giderek arttı. Davaların açılma sayısı hızla artarken, pek çoğu da karara bağlanmaya başladı.

Medyascope.tv’den Okan Yücel’in haberine göre karara bağlanan ilk dava, 70 yaşındaki çiftçi Edwin /

Hardeman’ın açtığı dava oldu. Hardeman yaklaşık 25 sene boyunca kullandığı bu ilaç yüzünden lenf kanserine yakalandığını iddia ederek üretici şirkete dava açtı. 2019 yılının Mart ayında Kaliforniya eyaletindeki San Francisco Yüksek Mahkemesi jürisi oybirliği ile davacının haklı olduğu kanaatine varırken Bayer’in, Hardeman’a 5 milyon dolar tazminat ve 75 milyon dolar da para cezası olmak üzere toplam 80 milyon dolar ödemesine karar verdi.

90 bin dava açıldı

Roundup ilacı hakkında Bayer aleyhine şu ana kadar 90 binden fazla dava açıldı. Bunun üzerine Bayer şirketi uzlaşmaya giderek 10 milyar dolardan fazla tazminat ve para cezası ödemeyi kabul etti. Bu meblağın 1 milyar 250 milyon doları ise ilacın ileride yaratacağı sonuçlar ve başka muhtemel kanser vakaları nedeniyle ayrıca kullanılacak. Bu paranın bir kısmının ise glifosatın kansere neden olan maddeler içerip içermediğinin ve hangi dozda kullanıldığı müddetçe zararlı olmadığının araştırılması amacıyla düzenlenecek uzman panelleri için harcanması planlanıyor.

Uzlaşmayan 25 bin davacı var

Stanford Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Nora Freeman Engstrom, bu tip bol sıfırlı uzlaşmalara alışık olunmadığını belirterek sonuca şaşırdığını söyledi. Yine de Bayer ile uzlaşmaya gitmeyi kabul etmeyen yaklaşık 25 bin müşterek davacı var. Ancak davanın müdahil avukatlarından Kenneth. R. Feinberg, bu davacıların da kısa sürede uzlaşmaya dahil olacaklarını düşündüğünü belirtti.

Türkiye’de de satılyor

Dava konusu, Bayer’in Roundup adlı yabani otla mücadele ilacı. Söz konusu ilaç Türkiye’de de satılıyor. HABER MERKEZİ