Bayram yok, siftah yok, kriz var

Salgın nedeniyle geçtiğimiz yıllara oranla durgunluğun hakim olduğu Amed’de satış yapamamaktan dert yanan esnaf, “Zararına satış yapıyoruz. Ancak buna rağmen rağbet yok’’ diyor.

MA / Cahit ÖZBEK-Aydın ATAY

Koronavirüs salgınından kaynaklı her geçen gün daha da derinleşen ekonomik krizin etkileri, Ramazan Bayramı öncesinde kendisini iyice gösterdi. Krizin etkisini en çok gösterdiği kentlerden biri de Amed. Bayram öncesi kentte bir hareketlilik gözlemlense de, esnaflar bu hareketliliğin önceki yıllara oranla çok düşük olduğunu belirtiyor. Hareketliliğin yaşandığı Sur ilçesinde yıllardır bayram şekeri, çörek ilacı, kolonya, ayakkabı, giysi, sebze-meyve ve kuru gıda satan esnaf ve işportacıların bu yılki serzenişleri, önceki yıllardakine benzemiyor.

Alım gücü düştü 

Dağkapı Meydanı’nda meyve-sebze satan Yılmaz Baran, her geçen bayramın bir öncekinden daha kötü olduğunu belirterek, insanlarda alım gücünün düştüğüne işaret etti. Geçen yılki bayramlarda sattığı malların bu yıl onda birini satmaya çalıştığını ifade eden Baran, “Buna rağmen mallarımız satılır mı, satılmaz mı diye tereddüt ediyoruz” dedi.

“Geçiminizi sağlayabiliyor musunuz” sorusunu “Geçim dediğiniz eğer açlıktan ölmemekse, evet geçinebiliyorum” şeklinde yanıtlayan Baran, “Eskiden hem geçimimizi sağlayıp hem de ihtiyacı olan birine yardım edebiliyorduk. Şimdi kendi ihtiyacımızı karşılayamıyoruz” şeklinde konuştu. Salgın nedeniyle fatura ve kira ödemelerinde zorluklar yaşadığının altını çizen Baran, “Kışın oldu mu tehditlerle yaşıyoruz. Ödemezsek hemen kesiyorlar, hiç acıma da yok”dedi.

21’e alıp 20’ye satıyoruz 

Melikahmet Caddesi’nde bayram şekeri satan Mehmet Kaya, arzu ettiği satış rakamına bu yıl ulaşamadığını belirterek, “Geçen yıl şekerin kilosunu 15’e alıp 17’ye satıyorduk. Şimdi 21’e alıp 20’ye satıyoruz. Elimizde kalmasından korktuğumuz için zararına satış yapıyoruz. Ancak buna rağmen rağbet yok. Vatandaş da esnaf da kendi haline bırakılmış. İki aydır Bağkurumu yatırmadım. Elektrik paramı ödeyemiyorum. Dükkân kirasını ödeyemiyorum. Ne olacak? Ekonomi yok, bitmiş. Kimin cebi doluysa, onu bilmiyorum” diye konuştu.

Yevmiye almazsak geçinemeyiz 

Melikahmet Caddesi üzerinde bir lokantada lahmacun ustası olarak çalışan Abdulvahap Mızrak, 50 gündür çalışmadığını, faturaların olduğu gibi yerinde durduğuna işaret ederek, “Biz günlük yevmiyeciyiz. Yevmiye almazsak geçinemeyiz. Arkadaşlarım hepsinin durumu benimki gibi aynı” dedi.

Yenişehir ilçesindeki semt pazarında işportacılık yapan Aziz Yıldırım, “Kalabalık var ama hayat ölmüş” diyerek, eski bayramları mumla aradıklarını dile getirdi. Buradaki çabasının iki ekmek alıp eve götürmek olduğunu ifade eden Yıldırım, salgının en kısa zamanda bitmesini temenni etti.

 Bu yıl zarar ettik 

Yaklaşık 5 yıldır bayram arifesinde çörek ilacı satan Hamdullah Yiğit ise, 4 günlük yasak nedeniyle işlerinde düşüş meydana geldiğini söyledi. “İnsanlar ne yapsın? Millet perişan, hiçbir şey alamıyorlar. Mallar da pahalı. Hem esnaf hem vatandaş salgından dolayı çok kötü durumda” diyen Yiğit, geçen senenin aksine bu yıl satışlarda zarar ettiğini söyledi.

 Satamıyoruz 

Patates ve soğan satarak geçimini sağlamaya çalışan Süleyman Sağır da, 3 aydır babasının işsiz olduğunu, bu nedenle 8 kişilik ailede sadece kendisinin çalıştığını aktardı. “Eskiden bu pazarda iğne atsan yere düşmüyordu” sözleriyle bu yıl ki durgunluğa işaret eden Sağır, “Bayram öncesi 1,5 ton mal alıyorduk, şimdi 500 kilo zar zor alıyoruz. Onu da satamıyoruz” ifadelerini kullandı.