Bayramda kardeşliği büyütelim

Salgına karşı Kardeş Aile Kampanyası’nı organize eden Heyva Sor a Kurdistan 8 bin aileye ulaştı. Kürt yardım kuruluşu şu çağrıyı yaptı: “Halen kardeş olmayı bekleyen aileler var. Fitre ve zekatlarınızı da mağdur ailelere ulaştıralım.”

ERKAN GÜLBAHÇE

Heyva Sor a Kurdistan öncülüğünde koronavirüsten dolayı yardıma ihtiyaç duyan ailelerle dayanışma için başlatılan Kardeş Aile Kampanyası’nda bir buçuk ayda 8 bin aileye ulaşıldı.  Ramazan Bayramı’nın, kardeşliği büyütmeye vesilesi olmasını dileyen Heyva Sor Temsilcisi Murat Vargün henüz kampanyaya katılmayanlara seslendi: “Halen kardeş olmayı bekleyen aileler var. Fitre ve zekatlarınızı da mağdur ailelere ulaştıralım.”

Kürt yardım kuruluşu Heyva Sor a Kurdistan, “Kürdistan’da koronavirüs’ten dolayı yardıma ihtiyaç duyan ailelerimizle kardeş aile olalım” şiarı ile 9 Nisan’da Kardeş Aile Kampanyası başlatmıştı. Avrupa’da Heyva Sor’un öncülük ettiği Kardeş Aile Kampanyası’na, KCDK-E, PYD, TJK-E, CÎK, FEDA, Êzîdî Meclisi, DÎK, Maraş İnisiyatifi, birçok medya kuruluşunun yanı sıra çok sayıda kurum da destek veriyor. Kampanya, Avrupa başta olmak üzere Amerika’dan Avustralya’ya kadar geniş bir coğrafyada devam ediyor.

Dört parça Kürdistan için

Heyva Sor Sözcüsü Murat Vargün, kampanyanın devam ettiğini, şu ana kadar gelinen aşamadan memnun olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı: “Bu kampanya ile dört parça Kürdistan’da koronavirüsten dolayı mağdur aileleri Avrupa ve dünyanın farklı ülkelerden ailelerle kardeşleştirerek mağduriyetlerini hafifletmeye çalıştık. Bir buçuk ayda, gerek koronavirüsten dolayı kısmi sokağa çıkma yasakları ve işyerlerinin çoğunun kapalı olmasına rağmen iyi bir katılım oldu. Halkımız bir kez daha fedakarlığını ve paylaşımcılığını gösterdi. Kardeş Aile Kampanyası’na katılan ailelere teşekkür ediyoruz.”

Hala bekleyen aileler var

İlginin canlı tutulmasının önemine vurgu yapan Vargün, “Kampanya devam ediyor. Elimizde hala dört parça Kürdistan’da mağdur ailelerin listesi var. Bu ailelerin hepsini kardeşleştirinceye dek kampanyaya devam edeceğiz. Kampanyaya bir şekilde henüz katılmayan aileleri Kardeş Aile Kampanyası’nda yer almaya davet ediyoruz” mesajı verdi.

Bayramda yardım paketleri

Heyva Sor Sözcüsü Vargün, Müslümanlar için kutsal Ramazan ayının sonuna gelindiğini hatırlatarak, “Ramazan Bayramı coşkusunu yaşayan halkımızdan fitre ve zekatlarını düzenlediğimiz kampanyaya bağışlamalarını bekliyoruz. Fitre ve zekat için gelen yardımlarla hazırlanacak paketleri bayramda Kürdistan’da ihtiyacı olan ailelere dağıtıyoruz. Yardımlar zor durumda kalan ailelerin bir nefes almalarını sağlayacaktır” diye konuştu.

Fitre ve zekatlar kardeşlerimize gitsin

Ramazan Bayramı’nın kardeşliği büyütmeye vesile olmasını dileyen Murat Vargün şöyle devam etti: “Fitreler, Ramazan boyunca veriliyor ancak zekat 12 ay boyunca verilebiliyor. Onun için yurt dışında yaşayan halkımızın ülkedeki mağdur aileleri düşünerek zekatlarını ülkedeki insanlara ulaştırmak üzere Heyva Sor a Kurdistan’a iletebilir. Halkımız fitre ve zekatı yerel temsilcilerimize verebilecekleri gibi bizim bölge ve ülkelerdeki hesap numaralarımıza da gönderebilirler. Telefon, e-mail üzerinden de bize ulaşabilirler. Kampanyayla ilgili ‘www.heyvasor.com/de’ adresi üzerinden de ayrıntılı bilgilere ulaşmak mümkün.”

CÎK: Mazlumlara şefkat elini uzatalım

Kürt halkının ve İslam aleminin Ramazan Bayramı’nı kutlayan Kürdistan İslami Topluluğu (CÎK) “mazlumlara şefkat elini uzatalım” çağrısında bulundu.  Ramazan Bayramı için sayılı günler kaldı. 24 Nisan’da ilk orucunu tutan Müslümanlar bugün son oruçlarını tutacak. 24 Mayıs Pazar günü ise Ramazan Bayramı’nın 1. günü. Ancak Kürtler bu bayrama da buruk ve saldırıların gölgesinde giriyor. CÎK tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Kürdistan’ın dört parçasında da Ramazan’da da vahşet ara vermeden sürdü. Kürtler büyük bir katliam ve yıkım ile Ramazan’ı karşılıyor. Kemiklerimiz mezardan çıkarılıyor, mezarlar tahrip ediliyor, çocuklarımızın kemikleri kaldırıma dökülerek üzerine asfalt dökülüyor” denildi. Adaleti sağlamanın her Müslümanın asli görevi olduğunu vurgulayan CÎK açıklamasında şu mesaj verildi: “İslam’ın izzetini ayaklar altına alan bu cahil, barbar ve zalim iktidarlara adaleti yerleştirene kadar, hadlerini bildirelim, mazlumlara şefkat elini uzatalım.”

KON-MED: Bayramınız kutlu olsun

Öte yandan Almanya Kürdistanlılar Toplum Konfederasyonu yazılı bir açıklama yaparak Kürtler ve halkların Ramazan Bayramı’nı kutladı. AKP-MHP yönetimindeki Türk devletinin Kürt halkına yönelik en azgınca saldırılara giriştiği belirtilerek, buna karşı mücadele veren Kürt Özgürlük Mücadelesi direnişçileri selamlandı.