Belediyelerde kadınların hizmete erişimi zor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, yerel yönetimlerde kadınlara yönelik erkek şiddetiyle mücadelede etkin rol almasına dair 27 Büyükşehir Belediyesi’ne gönderdiği sorulara verilen yanıtlara dair basın toplantısı düzenledi.

Kerestecioğlu, eşbaşkanlık sisteminin kurulmasıyla birlikte Kadın Daire Başkanlıkları, istihdamda eşitliği hedefleyen politikalar, yaygın kadın danışma merkezleri ve sığınakları, kadınların güçlenmesi, özgürleşmesi ve şiddetten uzaklaşmasını odağına alan politikalarla kadın dostu belediyecilik için çok önemli adımlar attıklarını söyledi.

Kayyum atanan Amed, Mêrdîn ve Wan dışındaki 27 Büyükşehir Belediyesi’ne geçen yılki yerel seçimlerinin ardından, kadınlara yönelik erkek şiddetiyle mücadele konusundaki politikalarını sorduklarını ancak birçoğundan yanıt alamadıklarını belirten Kerestecioğlu, belediyelerden kendilerine yapılan dönüşler konusunda bilgilere erişme, danışma ve muhatap bulmanın zorluklarından bahsetti. Devamla “Bir milletvekili olarak bu bilgilere erişmek dahi zorken kadınların belediyelerde hizmetlere erişmede zorluklar yaşadıklarını tahmin etmek zor değil” diye konuştu.

Sadece 9 belediyede sığınak var

Belediyelerden aldıkları yanıtta, sadece 9 belediyenin tek sığınağı olduğunu vurgulayan Kerestecioğlu, sığınakların feminist ilkelerle yürütülmediğine dikkati çekti. HDP’li vekil, şddet konusunda uzmanlaşmış Danışma Merkezleri’nin de sadece Mersin, Bursa, Eskişehir, İzmir, Ankara, İstanbul’da olduğunu, ancak hiçbir belediyenin tecavüz kriz merkezi bulunmadığını aktardı.

Sadece 6 belediyede yerel eşitlik eylem planı

 Yine sadece 6 belediyenin Yerel Eşitlik Eylem Planları’nın olduğunu aktaran Kerestecioğlu, “Stratejik planlarda da kadına yönelik şiddet, toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme gibi konular nadiren yer bulabilmiş durumda” dedi.

Olumlu gelişmeler de var

Bazı belediyelerde olumlu gelişmeler olduğunu da sözlerine ekleyen Kerestecioğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesinin, 2011 yılından beri Yerel Eşitlik Eylem Planı ve 2012 yılından beri Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eylem Planı yaptığı, bu kapsamda sığınakların ilçelerde yaygınlaştırılması, okullar, mahallelerde farkındalık toplantıları; kendi personeline, STK’lara, kamu yöneticilerine yönelik eğitim, farkındalık çalışmaları önlerine koydukları planlar olduğunu aktardı.

Dîlok’ta mülteci kadınları da hedefleyen güçlendirme projeleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin  yakın zamanda “Kadın Destek Hattı”nın açılacak olmasının ve sığınak sürecini deneyimlemiş kadınlar psikolojik-sosyal ve özellikle ekonomik olarak güçlenmelerini hedefleyen 40 kişi kapasiteli Kadın Dayanışma Evi’nin, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin de sığınak deneyimi yaşamış kadınlar için Belediyede ve bağlı şirketlerde yüzde 2’lik istihdam kotası uygulamasının sevindirici adımlar olduğunun altını çizen HDP’li vekil, sözlerini şöyle tamamladı: “Yerel yönetimler, Türkiye’nin demokratikleşmesinde, toplum temelli politikaların hayata geçirilmesinde hayati rol oynayabilir. Ancak bunun yolu, öncelikle halkın ve sivil toplumun, sonra biz siyasetçilerin bu alanı izlemesi ve denetlemesi, bu alana müdahil olmasıyla mümkün. Belediyelerle olan bu temasımızın bu çabaya katkı sunacağını umut ediyorum.”

ANKARA