‘Ben burada öleceğim!’ – Hazırlayan: Zabel MİRKAN

Barış Annesi hasta tutsak tahliye edilmiyor

Zindana sığmayan sesler…

Adalet Bakanlığı son verilerine göre, 211 bin 274 kapasiteli 449 hapishanede 246 bin 426 hükümlü ve tutuklu bulunuyor. Bu verilere bakıldığında hapishanelerde sağlık erişiminde yaşanan sıkıntının en temel nedenlerinden biri de hapishanede kalan tutuklu ve hükümlü sayısının kapasiteden hayli fazla olması…

Mevlüde Başdaş, askeri operasyonlara engel olmak için, 1 Ekim 2015’de Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Bagok Dağı kırsalında canlı kalkan oldu ve bu eylemi nedeniyle 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. Aldığı hapis cezasının daha sonra Yargıtay tarafından onanması üzerine tutuklanan Başdaş, 61 yaşında bir hasta tutsak. Yüzde 86 engelli raporu olan Başdaş bir de böbrek nakli olmuş, diyabet hastası ve halihazırda 3 kalp damarı tıkalı olduğu için anjiyo yapılmış. Bel fıtığı rahatsızlığından da muzdarip olan Başdaş’ın şeker hastalığı dolayısıyla sağ gözü hiç görmüyor. Başdaş’ın böbrek, kalp, şeker ve tansiyon hapları ya verilmiyor ya da eksik veriliyor. Ayrıca astımı var ve tüp kullanıyor.

Yüzde 86 engelli raporu var

Geçtiğimiz Haziran ayında ise Mevlüde Başdaş hapishane doktorunun verdiği muadil ilaç nedeniyle kötüleşti. 5 Temmuz 2017 tarihli Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından yüzde 86 engel durumunu gösteren raporu bulunmasına rağmen Çiğli Devlet Hastanesi, Başdaş’a “Hapishanede kalabilir” raporu vermiş. Mevlüde Başdaş’ın, infaz yasasında hasta mahpuslar için düzenleme yapılmış olduğu halde infaz erteleme talepleri reddedilmiş. 61 yaşındaki Başdaş’ın sağlık durumunu gerek hapishane koşulları, gerek yaşı ve hastalıkları, gerekse de sağlığa erişim haklarının kısıtlanması nedeniyle günbegün ağırlaşıyor.

Barış Anneleri’nden Mevlüde Başdaş’la aynı hapishanede kalan tutsaklardan Zilan Karaaslan ise şöyle diyor: “Mevlüde anne ile aynı koğuştayız. Durumu iyi değil. Morali elbette yüksek ama rahatsızlıkları yaşamda onu etkiliyor. O etkilenince biz de etkileniyoruz. Biz onun morali iyi olsun diye her gün 1-2 saat roman okuyoruz. Hoşuna gidiyor roman okumam o mutlu olunca hepimiz mutlu oluyoruz. Mevlüde anne ihtiyaçlarını gideremiyor. Dizleri ağrıyor. Geçen hafta kalbi çok ağrıyordu. Anne bize diyordu ‘Ben burada öleceğim’ diye.”

Mektup Adresi:

Mevlüde Başdaş / Şakran Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu – İzmir