Beyin tümörleri II

Beyin tümörleri beyinde geliştikleri bölüme bağlı olarak farklı belirtiler göstermektedir. Belirtiler tümör beyne baskı yapmaya başladığında ve sinirleri tahrip ettiğinde ortaya çıkar. Aynı zamanda beyin sıvısının dolaşımı tümör nedeniyle sekteye uğradığında bazı belirtiler görülebilir.

Beyin tümörünün en yaygın belirtileri baş ağrısı ve nöbetlerdir. Ancak bu iki belirtinin birçok farklı nedeninin olduğunu da unutmamak gerekir. Nöbet aniden gelebilir ya da el, kol ya da bacaklarda seğirme şeklinde olabilir. Nöbetler tüm vücudu da etkileyebilir. Büyüyen bir tümör kafatası içinde basıncın artmasına neden olmaktadır. Bu durum baş ağrısı, mide bulantısı ve baş dönmesine neden olmaktadır. Ayrıca nöbetlere ve göz problemlerine de neden olabilmektedir. Beyin tümörü, çevresindeki beyin dokusuna baskı yapmaktadır. Bundan dolayı vücudun bir kısmını ya da beynin bu kısmı tarafından kontrol edilen vücut kesimlerinin işlevini etkiler. Bu, beyin tümörlerinin çok geniş yelpazede çeşitli belirtilere sebep olabildiği anlamına gelmektedir. Fiziksel belirtiler vücudun belirli bir bölgesinde zayıflık ya da hissizlik / hiss kayıbı ya da duyu organlarından birindeki problemleri (örneğin görme bozukluğu) kapsayabilir. Beyin tümörleri kişilik değişikliği, düşünme, konuşma, hatırlama ya da konsantre olmayla ilgili sorunlara da neden olabilir.

Beyin tümörünün neden olduğu baş ağrısı en şiddetli olarak sabah saatlerinde yaşanır. Uykudan baş ağrısıyla uyanmak, eskiden baş ağrısı sorunu olmayıp son dönemlerde sıkça baş ağrısı yaşamak, baş ağrılarının zamanla sıklaşması, baş ağrısıyla birlikte mide bulantısı ve kusma görülmesi baş ağrısının beyin tümörü nedeniyle olabileceğinin ipuçlarıdır. Tümör büyüdükçe ve kafatası içinde çevresindeki dokulara baskı yaptıkça uyuşukluk ortaya çıkar ve normalden daha fazla uykuya ihtiyaç duyulabilir.

Beyin tümörü tanısı MR (beyin tomografisi) ile konulur. Buna ek olarak özellikle nöbet tehlikesine dönük olarak beyin grafiği (Elektroenzephalogramm) çekilmektedir. Sinir sistemi iltihabı şüphesi bulunduğunda sinir suyu da incelenmektedir.