Bijî Berxwedane Kobanê!

Rojava, Kürdistan’ın en küçük parçası. Kobanê, Rojava’da bir şehir. Rojava Devrimini bastırmak isteyen bütün gericiler Kobanê’ye saldırıyor. Dünya gericiliği bir tarafta, Kobanê halkı bir tarafta. DAİŞ (IŞİD) çetelerini silahla donatan “Medeni dünya”, Kobanê halkına insani yardımlarda bile insanlık dışı bir ambargo uyguluyor. Kobanê halkını bir kuru ekmeğe muhtaç hale getirmeye çalışıyorlar. İstanbul’daki DAİŞ‘e göz yuman AKP devleti, sivil halkın sınırdaki eylemlerine sahiplenme bile saldırıyor. Niçin?

Rojava Devrimi üçüncü yılında ve direniyor. Devrimi yapan halk kendi kendisini yönetiyor ve savunuyor. Rojava Devrimi, şu anda dünyadaki tek demokratik halk yönetimidir.
Rojava Devrimi bir kadın devrimidir. Devrimin her anında ve bugün kadınları her yerde görebilirsiniz. Şengal’den gelen Êzîdî Kürt sığınmacılara yemek yapanların da, elde silah yurdunu savunanların da en önünde kadınları görüyoruz.
Rojava halkı bağımsız bir devlet kurmadı, başka bir devletin topraklarını işgal etmedi. Hiç bir topluma saldırmadı. Temel insan haklarını ihlal etmedi, tam tersine canı kanı pahasına temel insani değerleri savunuyor.
Rojava Devrimi her türlü tek-tekçi ideolojiden uzaktır. Herkesi Kürt yapmak, Müslüman yapmak, Sünni yapmak istemiyor. Tam tersine hangi dine, mezhebe, milliyete mensup olursa olsun bütün halkların özgürlüğünü savunuyor. Rojava Devrimi, ilk adımda üç dilden anadilde eğitimi başlattı. Devrimi yöneten halk meclislerinde sadece Kürtler değil, Asuri-Süryani, Ermeni, Arap, Türkmen herkesi görebilirsiniz. Rojava Devrimi öylesine demokratik bir güvence yarattı ki sadece Şengal’den göçertilen Êzîdî Kürtler değil, can güvenliği olmayan Araplar da oraya sığınıyor.
Birçok çatışmayla cehenneme dönmüş olan Ortadoğu coğrafyasında, Rojava bir insanlık adası olmuştur. Sonu gelmez çatışmalara, tekçi-imhacı zulme karşı gerçek bir demokratik seçenektir. Bu nedenle kısa sürede dünya halklarının gözünde bir umuda dönmüştür. Bu nedenle bölge ve dünya gericiliğini korkutmuştur. Bu nedenle bir ferman da onlara çıkarılmıştır.
Dünya gericiliğinin desteğini almış sahte İslamcı bir çete Kobanê’yi düşürerek Rojava Devrimini bastırmak istiyor. DAİŞ’i terörist ilan eden ve DAİŞ’e karşı olduğunu iddia eden devletler ise seyrediyor. Şengal katliamını seyrettikleri gibi…Kobanê katliamı da canlı yayınlarla yayınlanıyor. Bölgenin ve dünyanın güçlü devletleri seyrediyor. Hepsi de ellerini oğuşturarak Kobanê’nin düşmesini bekliyorlar. Bu utanç verici sessizlik DAİŞ teröristleriyle suç ortaklığını gösteriyor. Demokrasi, insan hakları nutukları çekip de, dünyanın en demokratik devrimini DAİŞ eliyle çökertmeye çalışanlar insanlığa da ihanet ediyorlar.
Kobanê direniyor. Sadece kendisi için değil, bölgenin bütün ezilen halkları için, kadınlar için, onur için, insanlık için direniyor. Sadece Kürdistan halkını değil, bütün ezilenleri birleştiriyor. Kobanê direnişi ile DAİŞ çeteleri arasında tarafsız kalmak, susmak suça-katliama ortak olmak demektir. Kobanê düşerse mücadele bitmeyecektir. Türkiye ve Ortadoğu’da çok uzun sürebilecek kanlı bir çatışma-boğazlaşma-mücadele dönemi açılacaktır. Kobanê direnişi bütün alçakları, sahtekarları, katliamcıları suç üstü yakalıyor.
“Beni kötülerin zulmü değil, iyilerin sessizliği korkutuyor” demiş Martin Luther KING. Eey iyiler! Sizin korkunç ve utanç verici sessizliğiniz de yeter artık. Yoksa DAİŞ çeteleriyle birlikte lanetlenmekten kurtulamayacaksınız. Lanetli suç ortaklığınız ebediyen boynunuza asılacaktır.
Kötülerin zulmüne karşı Kobanê direniyor, direnecek. Bütün ezilenlerin kurtuluşu için, onlarla birlikte canıyla, kanıyla sokak sokak, ev ev direnecek ve kazanacak. Ezilen halkların gerçek bayramı da bu olacak.
HER BİJÎ BERXWEDANE KOBANÊ!