Bir ‘anti-emperyalizm’ karikatürü

Amerikan vatandaşları Beyaz Saray’a ait resmi sitede bir imza kampanyası başlattı. Eğer imzalar belli bir sayıyı aşarsa, kampanya konusu gündeme alınacakmış.

Amerikan yurttaşları kendi devletlerine ve hükümetlerine şöyle sesleniyorlar:

„Cumhurbaşkanı Erdoğan yakın zamanda Türk güçlerinin sınır ötesi operasyon yapacağını duyurdu. Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yapacağı operasyonda Rojava’ya saldırması durumunda felakete yol açacak sonuçların önlenmesini istiyoruz. ABD bu oluşabilecek kan banyosunu önleyebilir. Başkan Trump’a ve yetkililere, Rojava’yı savunmaları için çağrıda bulunuyoruz”

Şimdi bu sivil inisiyatifi Rojava yönetimine ve genel olarak Kürt siyasi hareketine mal etme gayretleri var. Güya Kürtler “ABD emperyalizmine” dilekçe veriyorlarmış.

Başlarında Erdoğan ve Bahçeli’nin bulunduğu Türk milliyetçileri, yıllardan beri Rojava Kürtlerini ezmek için ABD’ye çağrıda bulundu. “YPG-YPJ ile ittifaktan vazgeçin Türkiye Cumhuriyeti’nin Fırat’ın Doğusu’nu işgal etmesine izin verin” diye yalvardı durdu.

Kürt halkı ise “izin verme” dedi.

Mesele açık değil mi?

Türk devleti “Rojava’yı işgal için ABD’den izin istiyor” Kürt halkı ise “ABD’ye izin verme” diyor.

Sonuç ne oluyor?

Trump denilen ne yaptığı belli olmayan şahıs Türk devletine “Rojava’yı kana bulamana izin verdim” diyor.

Kürt halkı ne diyor?

“Bizi kana bulamasına neden izin verdin” diye Trump’a bela okuyor.

Manzara açık değil mi?

Açık. Açık ama, Cumhuriyet yazarlarından biri (Mehmet Ali Güler) şöyle yazıyor: “Emperyalist ABD’ye ‘lütfen gitme, Suriye’yi işgale devam et, Ortadoğu’yu sömür, bizi kullan’ diye dilekçe yazmaktan daha aşağılık bir iş olamaz!”

Sahte anti-emperyalizmin sefil yüzü fena halde sırıtıyor.

Şimdi bu çakma “anti-emperyalist” Güler’e ne denmeli?

Birincisi, “sen önce kendi devletinin yönetimi tarafından ABD’ye verilen ‘Kürtleri kazdıkları çukurlara gömme izni ver”  dilekçelerine itiraz edeceksin?

Bu “aşağılık” dilekçeye Kürtler gibi sen de karşı çıkacaksın. Kürtleri ezmek için ABD’ye dilekçe vermenin büyük bir namussuzluk olduğunu haykıracaksın.

Sonra dönüp Kürtlere diyeceksin ki, “ABD benim devletime sizleri kana bulaması için izin verdi, ben de hem kendi hükümetime hem de Trump yönetimine karşı çıkıyorum, birinin aşağılık, haysiyetsiz dilekçesine, ötekinin bu alçakça dilekçeye onay vermesine isyan ediyorum; Erdoğan ve Trump’ın Kürt halkını kana bulayacak bu komplosuna karşı var gücümle Kürtlerin yanında yer alacağım…“

Bunu dedikten sonra diyeceksin ki; “Yanında ben Mehmet Ali Güler, Oda TV, CHP, her bir ulusalcı olarak yer alıyoruz, Amerika Erdoğan’a izin verse de biz vermeyiz, sen boşver Amerika’yı bize güven…”

Böyle desin ben de Beyaz Saray resmi sitesinde Trump’a seslenen bir Kürt varsa, ona “Trump’a seslenme, Türk milletinin en milliyetçi çocukları Kürtlerle birlik oldu, Amerika vız gelir tırıs gider” diyeyim…

Mehmet Ali Güler ve onunla aynı kafada olanlar bu satırları okuyunca “pişmiş kelle” gibi sırıtmaya başlıyorlar. Bu öyle bir sırıtış ki, sahte anti-emperyalizmin bütün rezilliğini ifşa etmekte.

Birincisi, bu ulusalcılar Rus küresel emperyalizmiyle ve İran bölgesel emperyalizmiyle, Türk bölgesel emperyalizminin “ittifak” kurmasını istiyorlar. Böyle de oluyor.

İkincisi, bu ulusalcılar Amerikan emperyalizminin YPG-YPJ ile değil TSK ile ittifakı için Trump’a günün her saati “dilekçe” veriyorlar.

Üçüncüsü, şimdi ABD emperyalizminin Suriye’den çekilme kararı karşısında bayram yapıyorlar.

Dördüncüsü, bunlar Türk devletinin ABD emperyalizmine “bizim Kürtleri yok etmemize izin ver” demesine asla karşı çıkmıyorlar, Kürtlerin ABD’ye “bu alçak Saray rejiminin Kürtleri kana bulamasına izin verirsen namussuzsun” demesine kızıyorlar, köpürüyorlar,

Şimdi tekrar Cumhuriyet Gazetesi’nde “bir anti-emperyalizm karikatürü” ünvanı kazanacak olan yazıdan yaptığım alıntıya dönelim:

„Emperyalist ABD’ye ‘lütfen gitme, Suriye’yi işgale devam et, Ortadoğu’yu sömür, bizi kullan’ diye dilekçe yazmaktan daha aşağılık bir iş olamaz!”

Rojava Kürtleri asla böyle bir dilekçe vermediler, vermezler. Onlar dünyaya gözlerini ABD’yle açmadı. Tersine ABD’nin desteklediği Türk sömürgeciliğine karşı kendi öz gücüyle savaştı.

Şimdi ise Türk devleti ABD’ye “Kürtleri öldürmemi önleme” dilekçesi veriyor, Kürtler haklı olarak bu iğrenç dilekçeyi ABD’nin reddetmesini istiyor.

Bu uyduruk karikatürist ne yapıyor? Erdoğan’ın dilekçesinin altına imza atıyor: “Emperyalist ABD’ye, lütfen Türk devletinin önünden çekil, Erdoğan’ın Fırat’ın Doğusunu işgal etmesine izin ver, Ortadoğu’yu devletimiz seninle birlikte sömürsün, bizi İran’a karşı kullan” diye dilekçe yazmaktan daha aşağılık bir iş olamaz.”

Erdoğan öldürmek için izin istiyor, Trump bu izni veriyor, Kürt bu izin vermeye karşı çıkıyor, ulusalcı Mehmet bilmem ne Erdoğan’ın dilekçesine sahip çıkıyor, Trump’ın bu kandökme dilekçesine izin vermesini alkışlıyor, “kandökmeye izin verme” diyen Kürde küfrediyor.

Zavallı kripto Saray “ulusalcısı”….