Bir ayda 515 işkence

İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun hazırladığı Mayıs 2019 Hak İhlalleri Raporu’na göre bir ayda 515 işkence vakası yaşandı.

Mayıs ayı boyunca 246 yaşam hakkı ihlali ve 515 işkence olayı yaşandı; 9 gazeteci gözaltına alındı, 6 akademisyen de tutuklandı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili ve Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili Sezgin Tanrıkulu, “Mayıs 2019 Hak İhlalleri Raporu’nu açıkladı. Rapora göre, Mayıs ayı içerisinde 246 yaşam hakkı ihlali yaşandı. Bunlardan “yargısız infaz, dur ihtarı, rastgele ateş açma olayları” kapsamında 1, “yasa dışı örgüt saldırılarında” biri çocuk olmak üzere 2, “silahlı çatışmalarda” 49, “kuşkulu asker ölümlerinde” ise 4 kişi yaşamını yitirdi.

Mayıs ayında erkekler tarafından katledilen kadın sayısı 27 olurken, iş cinayetlerinde ise 163 kişi yaşamını yitirdi.

Raporda işkence vakalarına dair toplam 515 ihlalin yaşandığına yer verildi. Bu sayıdan 364’ü doğrudan “işkence”, 151’i “işkence ve kötü muamele” kapsamında yaşandı.

Gazeteci ve akademisyenler

 Raporda “Düşünceyi ifade özgürlüğü” kapsamında yaşanan hak ihlallerine de yer verildi. Bu kapsamda Mayıs ayında mahkum olan gazeteci, yazar ve yayıncı sayısı 12, gözaltına alınan gazeteci 9, tutuklanan gazeteci sayısı 1. Düşünceyi ifade nedeniyle mahkum olanların sayısı 13. 6 akademisyen tutuklandı. Sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alınan ve tutuklananların sayısı 50 iken aynı gerekçeyle 1 kişi mahkum oldu.

Örgütlenme özgürlüğü

 “Örgütlenme özgürlüğü” başlığında yaşanan hak ihlalleri kapsamında mahkum olan milletvekili, belediye başkanı, parti yöneticisi 4, basılan parti, dernek binası ise 2 olarak belirtildi.

547 kişi gözaltına alındı.

 Mayıs ayında “Toplantı ve gösteri özgürlüğü” kapsamında yaşanan hak ihlalleri ise toplamda 782 olarak belirtildi. Bu kapsamda saldırılan etkinlik ve basın açıklaması sayısı 163, yasaklanan etkinlik, gösteri, tiyatro 54. Etkinlik ve eylemlerin yasaklandığı il sayısı 7. Basın açıklaması, etkinlik ve eylemlerde gözaltına alınan sayısı 547 ve bu kapsamda tutuklanan sayısı ise 11 olarak yer aldı.

 İSTANBUL


6 ilde ev baskınları

Siirt merkezli 6 ilde başlatılan soruşturma kapsamında birçok adrese baskınlar düzenlendi.

Eruh Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada 33 kişi için gözaltı kararı verildi. 33 kişiye yönelik Siirt merkez ile Eruh ve Pervari ilçeleri, Antalya’nın Kepez ve Alanya ilçeleri, Mersin merkez ile Akdeniz ve Toroslar ilçeleri, Batman, Van’ın İpekyolu ilçesi ile İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesinde eş zamanlı birçok eve dün sabaha karşı baskınlar düzenlendi. Sabahın ilk saatlerinde 16 kişi gözaltına alındı.

SİİRT