Bir oy HDP’ye Bir oy Demirtaş’a

Eylem KAHRAMAN

Yurt dışında oy kullanma işlemleri 7 Haziran günü başladı. Yurt Dışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olan Türkiye vatandaşları toplam 34 karayolu, havaalanı ve liman gümrük kapısında 7 Haziran itibariyle seçim gününe kadar 24 saat oy kullanabilecek. 60 ülkedeki 123 Türk temsilciliğinde kurulan sandıklarda ise 19 Haziran gününe kadar haftanın her günü saat 9.00 ila 21.00 arasında oy kullanılabilir.

Yurt dışında yaklaşık 3 milyon seçmen yaşasa da, 7 Haziran 2015’te yapılan genel seçimde 1 milyonun biraz üzerinde kişi oy kullanmış, bu sayı 1 Kasım 2015’de 1.3 milyona yükselmişti. Yurtdışında kullanılan oyların seçim bölgelerine dağıtılmasının yarattığı sonuçlar nedeniyle Türkiye’deki bütün siyasi partiler ve bu partilerin gösterdiği adaylar açısından o kadar önemli ki, yurt dışı oyları adeta seçimin kaderini belirliyor. Ancak bu seçimde sadece partilerin ve gösterilen adayların değil, Türkiye’nin de kaderi söz konusu.

Yurt dışı oyları kendi arasında ittifak kuran partiler için de önemli, fakat ‘Cumhur İttifakı’ ve ‘Millet İttifakı’nın baraj sorunu olmadığı için Demokrasi Bloğu olarak büyük bir mücadele veren HDP için hayati bir önem arz ediyor. Kamuoyu araştırmalarında HDP’nin oyu kritik bir noktada görülüyor. Her ne kadar önceki son iki seçimde baraj engelini gümbür gümbür geçmiş olsa da, Kürt illerinde “güvenlik gerekçesiyle” taşınacak olan oy sandıkları HDP açısından büyük bir risk oluşturuyor. HDP’nin yurt dışında aldığı oyların oranı HDP oyları içinde yarım puana denk düşse de, ittifak sistemi göz önünde bulundurulduğunda yurt dışı oyları HDP için çok büyük bir önem taşıyor. Yurtdışı oyları 87 seçim bölgesine yurtiçi oy oranı doğrultusunda yansıyor. Seçim bölgelerine dağıtılan oyların partiler arasındaki dağılımı da partilerin yurt dışında aldığı oy oranına göre yapılıyor.

Örneğin; 7 Haziran 2015’de yapılan seçimde Kocaeli’de yurtiçi oylarla MHP bir milletvekili çıkarabilecekken yurtdışı oyların dağıtılması sonucunda milletvekilliğini HDP kazandı. Yine İzmir 2. Bölge’de yurtiçi oylarla CHP bir milletvekilliği kazanabilecekken yurtdışı oylarının etkisiyle bu kazanç AKP’ye geçti. 7 Haziran’da kullanılan yurtdışı oyları AKP’nin 2, HDP’nin 1 milletvekili çıkarmasını sağlarken CHP’ye 1, MHP’ye ise 2 milletvekilliği kaybettirdi. 1 Kasım 2015’de yapılan genel seçimde ise yurt dışı oyları Manisa, Kırıkkale ve Denizi illerini etkilemiş, CHP’ye 1, MHP’ye 2 milletvekilliği kaybettirirken AKP’nin 3 milletvekilliği kazanmasını sağlamıştı.

Kullanılacak tek bir oy, kazanılacak tek bir milletvekilliği bir ülkenin kaderini belirliyor. Örneğin; AKP ve MHP’nin gücü birlikte milletvekili dokunulmazlıklığının kaldırılmasına yetmiyorken CHP’li bir kaç milletvekilinin AKP ve MHP’ye destek çıkmasıyla başta o zamanki eşbaşkanlar olmak üzere birçok HDP’li milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırılmış ve bunun sonuncunda da HDP’li vekiller -ve sonra MİT TIRları davasında yargılanırken dokunulmazlığı kaldırılan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu- tutuklanmıştı.

Ayrıca demokrasiye inanan, hak ve hukuk mücadelesi veren, kalıcı bir barış ve kardeşliğe özlem duyan her halktan ve inançtan seçmenler HDP’nin yüzde onluk baraj engeline tak(tır)ılmasının kimin işine yaradığını iyi görmelidir.

24 Haziran’da yapılacak olan seçimlerden çıkacak sonuçların Türkiye’de yeni bir rejimin başlangıcı olabileceği düşünülürse sadece 1 oy’un ve kazanılacak 1 milletvekilliğinin ne kadar önemli olduğu görülür.

Demokratik, adil ve aydınlık bir yaşam için “bir oy HDP’ye, bir oy Demirtaş’a!”

Sonuç olarak Yurt Dışı Seçmen Kütüğü’nde kaydı olan ve bir TC Kimlik Numarası’na sahip olan her Türkiye vatandaşı yurt dışında kurulan herhangi bir seçim sandığına giderek oyunu kullanabilir. Oy kullanma esnasında mutlaka her iki seçim pusulasının biri cumhurbaşkanlığı, diğeri milletvekili seçimi için kullanılması gerekiyor.

Yurt dışında yaşayan yurtseverlerin, devrimci ve demokrat insanların oy verme işlemini son günlere ve özellikle de çok yoğun geçen hafta sonlarına bırakmaması, ne olursa olsun sandık başına giderek oyunu kullanması, kullandığı oylara sahip çıkması; oy kullanmaya gidemeyecek durumdaki hasta ve yaşlı insanlara yardımcı olunması demokrasi mücadelesi açısından büyük bir önem arzediyor.