Bir zamanlar Walkman vardı

Günümüz dünyasında insanlar artık yolda, toplu taşıma araçlarında, kapalı alanlarda akıllı telefonlarının ekranlarına baktmaktan kendini alamıyor. Şimdiki akıllı telefonlar kadar yaygın olmasa da bundan birkaç on yıl öncesine kadar elde veya kulaklıkla müzik dinlemek amacıyla kullanılan Walkman’ler vardı. Bazen yürürken, bazen yatakta bazen de açık havada yıldızları izlerken bu Walkman’ler insanlara eşlik ederdi. Basında kimi kez ‘Gençlerin yeni gözdesi’ başlıklarıyla bazen de ’Sosyal ilişkileri bitiriyor’ eleştirileri ile gündeme gelirdi. Özellikle 30 yaş üzeri insanların bir şekilde hayatına dokunmuş bu cihazla müzik severler 41 yıl önce bugün tanışmıştı.
Fön, Aspirin, Selpak gibi bir marka adı olan fakat zamanla üreten firmadan bağımsız bir kelime haline gelen Walkman her ne kadar farklı biçimlerde, yenilenmiş haliyle gümüzde varolsa da birçoğumuz için nostaljik bir figür.
Sony’nin ürettiği bir marka adı olan Walkman günlük hayatta üreten firmadan bağımsız olarak elde taşınabilir müzikçalar aletlerini tanımlamak için bir terim haline geldi, bu terim sözlüklere girdi. Anlatılana göre sık sık uçak seyahatı yapan Sony’nin kurucularından ve Walkman’in mucidi olan Akio Morita’nın uçakta müzik dinleme istediği üzerine üretilmiş. Önce Japonya’da piyasaya sürülen daha sonra da özellikle dünya gençliğinin vazgeçilmezi haine gelen ilk Walkman 390 gramdı. Sonrasında yüzlerce modeli bulunan Walkman de çağa göre kendini yeniledi.

İlk Walkman 1 Temmuz 1979
Elde taşınabilir ilk kasetçalar cihaz olarak üretilen 1 Temmuz 1979’da piyasa sürüldü. 1977 yılında da Andreas Pavel adında bir Alman ona benzer bir aygıtın patenti almış fakat bu aleti pazarlama fikri gerçeklemedi. Sony’nin ürettiği TPS-L2 model kasetçalar ilk piyasaya çıktığı tarihten 2004 yılına kadar 335 milyon adet satıldı. Özellikle 80’li yılların gençliğini yaşam biçimine yön veren bir statü sembolüydü adeta. Sony 2010 yılında kasetçalar Walkman’in üretimini durdurduğunu duyurmuştu.

Walkman ailesinin farklı ürünleri

CD çalar Walkman’ler
Kasetçalar Walkman’ler daha revaçteyken ilk CD çalar Walkman D-50 adıyla 1984 yılında piyasa girdi. 2009 yılına kadar üretilen CD çalar Walkman’ler yerini MP3 çalar özelliğe sahip Walkman’lere bırakmıştı.

Büyük değişim yaşadı
1991’de tasarlanan MiniDisc-Walkman’ler de 1992 yılında piyasaya sürülmüştü. Diğer CD’lerle kıyaslandığın da daha küçük boyulu CD’ler alabilen bu model aynı zamanda ses de kaydedebiliyordu. 2000’lerden sonra dijitalleşen dünya ile beraber Walkman’ler de büyük değişim yaşadı. MP3 çalar Walkman’lerin yanı sıra Walkman cep telefonları da çıktı. Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla beraber 2012 yılında beri Android-Walkman’ler piyasadaki yerini aldı.

Aynı adla dergi
1980’de Amerika ve İngiltere’de satış patlaması yapan Walkman, ancak 1983 yılında Türkiye’de satışı yapılabilmişti. Ayrıca Türkiye’de 90’lı yıllarda Walkman adında bir gençlik dergisi Milliyet Dergi Grubu tarafından çıkarılıyordu. KÜLTÜR SERVİSİ