Birlik için niyet değil somut adımlar atılmalı

Kürtlerin tüm güçlerinin birliğin altını doldurması gerektiğini belirten Kürt partilerinin temsilcileri, herkesin tutumunu belirlemesini istedi.

Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarla birlikte Kürt partileri ve sivil toplum örgütleri arasında başlayan ulusal birlik tartışmaları sürüyor.

Kongre için çalışmalı

 KDP-T Genel Başkanı Mehmet Emin Kardaş, ulusal kongrenin toplanması gerektiğini belirterek, “Kürtler ne zaman zor duruma düşse o zaman akıllarına birlik geliyor. 2013’te toplanan kongrenin çalışmaları iyi geçmedi. Ancak ulusal birlik çok önemli. Kürtlerin tüm güçleri, siyasetçiler, partiler, akademisyenler, herkes Kürt birliğinin altını doldurmalı. Kongre düzenleyeceğiz, demek yetmez, bunun için yer, zaman, mekan, içerik için çalışma yürütülmeli. Hazırlıklar tam olsun ki kongre oluşabilsin” dedi.

Ulusal kongrenin Kürtler için önemine değinen Kardaş, “Kürtler yüz yıllardır kendi toprakları üzerinde parçalanmış bir şekilde yaşam sürdürüyor. Oluşacak kongrede Kürtler kazanımları için karar alabilir. Kongreye katılacak delegeler, birlik kararını bilen, benimseyen birileri olmalı. Öyle olsa iyi sonuçlar ortaya çıkar. Kongrede toprak, birlik, tarih, kültür ve sanat konuları ele alınır. Kongreye katılacak partilerin görüşleri farklı olabilir, ancak birlik olmalı” ifadelerini kullandı.

Herkes tutum belirlemeli

 HAK-PAR Genel Başkanı Latif Epözdemir ise Kürtlerin topraklarının Sykes-Picot Antlaşması ile dört parçaya bölünüp her parçasının komşu bir devletin egemenliğine sokulduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu: “Bu durum halen devam ediyor. Dünyada Kürt nüfus 50 milyondan fazladır. Kürtlerin toplam nüfusu, dünyadaki yaklaşık 55 bağımsız devletin toplam nüfusundan daha fazladır. Dört parçaya ayrılmış Kürtler nerede bir hak arayışına girse emperyalist güçler ve egemen devletler, hemen birlik olup hak arayışını engellemek istiyor. Başûr’daki referandum gibi. Kürtler milli birlik çerçevesinde davranmalı.

Herkes bulunduğu parçada kendi imkanları çerçevesinde birlik için çalışma yürütmeli. Tabi birliğin oluşması için önce bunun benimsenmesi gerekiyor. Bir program olmalı, ne isteniyor, ne yapılacak vs. Birlik, birliğin inşası için herkes tutumunu belirlesin. Eğer güçlü bir birliktelik elde edilirse kimse yıkamaz.”

Birlik kazanım getirir

Devrimci Demokrat Kürt Derneği (DDKD) Sözcüsü Abdulhay Okumuş, ABD, Rusya, AB, Arap Birliği’nin şu anda Kürtlerin sorunlarını konuştuklarını hatırlatarak, “Kürtlerin yaşadığı sorunlar öyle bir aşamaya gelmiş ki tüm dünyanın gündeminde. Bundan dolayı tüm Kürt kurum ve kuruluşları, değer ve isteklerini ulusal birlik çerçevesinde bir araya getirmelidir” dedi.

Kürtlerin birliği için yapılan görüşmelerin ve alınan toplantıların olumlu bir sonucu ortaya çıkaracağını belirten Okumuş, “Öncelikle ulusal değerler üzerinde bir anlaşma gerçekleştirilmeli. Birliğin oluşmasında önemli bir yer tutan Bakur’da atılan adımlar önemlidir. Buradan atılan adımlar Başûr, Rojava ve Rojhilat’ı etkiler. Güçlü bir durumun ortaya çıkması halinde kazanım da büyük olur” şeklinde konuştu.

Saldırılar gerekçe olmalı

 PİA Başkan Yardımcısı Sedat Doğan da Kürtlerin yaşadığı her yerde kendilerine bir saldırı durumunun oluştuğunu belirterek, şunları ifade etti: “Halepçe, Şengal, Kobanê, Kerkük ve Musul, bu saldırıların örnekleri. Bu saldırılar bir türlü gelmeyen birliğin gerekçesi aslında. Kayyumların atanması da Kürt’ün iradesine bir saldırıdır. Ancak Kürtler bir türlü birlik olamıyor. Birliğin oluşmaması menfaatlerin öne sürülmesinden kaynaklanıyor. Menfaatler yerine Kürt halkının yararına oluşacak bir mücadele verilmeli. Öncelikle milyonlarca Kürt’ün yaşadığı Bakur’da bu birliğin oluşması gerekir.”

Somut adımlar atılmalı

 Azadi Partisi Genel Başkanı Ayetullah Aşiti de birliğin oluşması için adım atılmaya gelindiğinde ortaya çıkan bahanelerden yakındı. Aşıti, şunları kaydetti: “Kürt parti ve kurum ve kuruluşları bir adım atılması yönünde karar verdi mi net olmalı. Kararlı olmalı. Tüm dünya hakları, birliğini nasıl oluşturmuş, nasıl bir yol çizilmiş. Bunun araştırılması ve bu çerçevede adım atılmalı. Somut adım atılmalı.”

Her parçada birlik

Kuzey-Doğu Suriye ile Bakur’daki saldırılara işaret ederek öncelikle buradaki partilerin bir araya gelmesi gerektiğini kaydeden PAK MYK üyesi Hanifi Turan, ”Daha önce de ulusal kongre çalışması oldu, ancak adım atılmadı. Her parça önce kendi içinde buluşmalı. Bu panel olur, konferans olur. Başûr’da parlamento var, onlar da komisyon oluşturabilir. Bunlar yapılırsa ve herkes birliğe ilişkin adım atarsa demokratik milli birlik başarılı bir şekilde oluşur” dedi.

Demokratik cepheyle katkı

 KKP MYK üyesi Yaşar Kazıcı ise öncelikle ulusal kongre önündeki engel ve eksikliklerin ortaya çıkarılması gerektiğini belirterek, şunları dile getirdi: “Öncelikle bir özeleştiri döneminden geçmemiz gerekiyor. Bu birlik niye oluşmuyor diye kendimizi sorgulamamız lazım. Kuzey-Doğu Suriye işgali ile Federe Kürdistan referandumuna müdahale, ulusal birliğin olmamasından. Demokratik bir cephe oluşturarak birliğe katkı sunulabilinir. Kürtlerin birlik oluşturma mücadelesine bir saldırı durumu da gelişiyor tabi, ancak buna karşı geri adım atmayacağız.”

Kürt halkı hazır

PSK Amed İl Başkanı Vedat Dede de birlik için çalışma yürüttüklerini belirterek, ulusal birlik için mücadele yürüten parti ve kurumların öncelikle kendi aralarında netleşip daha sonra halka gitmesi gerektiğini vurguladı. Dede, Kürt halkının özlemini duyduğu birliğe hazır olduğunu belirtti.

HABER MERKEZİ