BM’nin Suriye yenilgisi

Serkan DEMİREL

Suriye’deki iç savaş gün geçtikçe daha da farklı bir boyut kazanırken, yaşanan kaosa siyasi çözüm aramak için önemli bir misyon üstlenen BM ise ortaya koyduğu tutumla çözümden çok yaşanan iç savaşı daha da derinleştirecek bir pozisyona geldi.
İç savaş bir taraftan 7. yılını 500 bine yakın ölüm ve 6 milyonu aşkın yerinden edilmiş insan gerçekliğini ardında bırakmaya hazırlanırken, diğer taraftan 2012’den beridir yaşanan bu insanlık krizine bir çözüm bulmak için kendisine önemli bir misyon atfeden Birlemiş Milletler (BM) ise gelinen aşamada tamamen çözümün değil çözümsüzlüğün adresi halini aldı.
BM öncülüğünde Suriye’nin en büyük askeri ve siyasi gücü olan Kürtler davet edilmeden 8 görüşme gerçekleştirmişti. Son olarak 28 Kasım-15 Aralık 2017 tarihleri arasında yapılan Cenevre-8 görüşmelerinin ardından basının karşınsa geçen BM Suriye Özel Temsilcisi Staffen de Mistura başarısız olduklarını dile getirerek, adeta Suriye halklarının geleceğini 6 yıl boyunca masadaki tarafların siyasi çıkarlarına kurban edildiğini itiraf etmişti.
Masada karşısında güçlü bir muhalefet bulamayan rejim, bir taraftan Rusya’dan aldığı destekle bu süreci uzatarak Cenevre’ye davet edilen muhalefeti sahada bitirme noktasına gelirken, diğer taraftan çözümsüzlükten yana olduğunu net bir şekilde ortaya koymamak için ise BM’nin siyasi çözüm önerilerine ‘olur ama…’ siyaset tavrı sergileyerek yeni bir Suriye’de rejimin kalıcı olmasını sağladı.
Hem ABD ve Rusya gibi savaşın iki büyük gücünün hem de rejimin ortaya koyduğu politika karşısında çaresizlik içine düşen BM, bugün bir kez yine masa başında siyasi bir çözüm üretmek için girişimlerde bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde Astana görüşmelerinin garantör ülkelerinden olan Rusya, İran ve Türkiyeli yetkililerle Cenevre’de bir araya gelen BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Astana ve Soçi görüşmelerinde ele alınan anayasa komisyonu kurulma çalışmalarının Cenevre merkezli yürütüleceğini duyurdu. Cenevre görüşmelerine alternatif olarak düzenlenen bu görüşmelerde ele alınanların Cenevre’ye taşınması, ABD ve Rusya Suriye’nin geleceği noktasında anlaştılar mı sorusunu akıllara getirdi. Cenevre’de yapılan bir dizi görüşmelerde masada nelerin yaşandığı veya nelerin pazarlık konusu edildiği basına sızdırılamasa da gözüken o ki; Suriye’deki iç savaş yeni bir boyut kazanarak daha da derinleştirilecek. BM ise derinleştirilecek bu kriz içerisinde figüran rolünü oynamaya devam edecek gibi.
7 yıllık Suriye iç savaşında sadece insani yardımlardan ibaret kalan ve savaşın taraflarının siyasi çıkarlarına hizmet edecek bir noktadan bir adım dahi ileriye gidemeyen BM gibi bir kuruluşun bugün bir kez yine Suriye halklarının geleceğinden bahsetmesi ve Suriye halklarına umut vermeye çalışması tamamen insanlık acısından bir utançtır. Kuruluş amacı bu kadar net olan ve milyonlarca insanın maddi destekleri ile ayakta kalan BM’nin 7 yıllık Suriye pratiği tamamen bir yenilgiden ibarettir. 7 yıllık bu utanca ne kadar devam edilir bilinmez ama gerçek olan, onlar çözüm dedikçe emperyalistlerin çıkarlarına her gün suçsuz günahsız insanlar kurban olmaya devam edecek…