Bombardıman altında berivanlık

Kuzey Kürdistan’da ilan edilen 231 özel güvenlik bölgesi ve askeri yasak bölgeler en çok bölgedeki berivanları etkiliyor. Colemêrg’in Talê köyündeki 13 berivan, yaylaları üzerindeki yasağı kabul etmezken, her gün bombardıman riskine rağmen iki defa süt sağmak için yaklaşık 4 saat yürüyor. Bazen yaya bazen ise buldukları araçlarla yaylalara çıkan berivanlar, süt kovalarını kollarına takıp sohbet ede ede yaylaya ulaşıyor.

Bombardıman altında sağıyorlar
Yaylaya ulaşan berivanlar, burada berivan elbiselerini giydikten sonra çobanların yemeklerini hazırlıyor. Colemêrg’de valiliğin yasakladığı bölgelerde her gün yaklaşık 40 koyun ve keçi sağan berivanlar yaşadıkları büyük zahmete rağmen annelerinden öğrendikleri kültürü yaşatmak için büyük uğraş veriyor. Hakkari Valiliği tarafından bütün yaylaları yasaklanan berivanlar, yaylalar üzerinde sık sık uçan insansız hava araçları ve bombalamalara rağmen süt sağmaktan vazgeçmiyor.

Savaş hayvan sayısını azalttı
Devletin başlattığı savaşa tepki gösteren berivanlardan Zübeyde Işık, yıllardır berivanlık yaptığını söyleyerek, bütün geçimlerinin kaynağının da berivanlık olduğunu ifade etti. Önceki yıllarda hayvan sayısının daha fazla olduğuna dikkat çeken Işık, "Savaş koşulları ve devletin uygulamaya soktuğu politikalar yüzünden hayvanlarımız da azaldı" dedi.

‘Yaylalarımızı nasıl terk ederiz?’

7 haziran seçimlerinden önce süt sağmak için rahat bir şekilde yaylalarına çıktıklarını, fakat daha sonra devlet tarafından başlatılan savaş ile bu huzurlarının ortadan kalktığını dile getiren Işık, "Yaylalarımızı yasakladılar. Buralar bizim tek geçim kaynağımız. Köylerimizi ve yaylalarımızı nasıl terk ederiz? Hiç kimse bizi topraklarımızdan uzaklaştıramaz" dedi.
Her gün bombalanıyor
40 yılı aşkındır berivanlık yaptığını söyleyen Amine Akkuş ise, berivanlığın zor koşullarının olduğunun, her gün yaklaşık 5 saat yol yürüdüklerini söyledi. Olanaklarının kısıtlı olduğunu fakat buna rağmen mutlu ve huzurlu olduklarını dile getiren Akkuş, "Bu huzurumuz devletin politikaları yüzünden ortadan kalktı. Yaylalarımızı çıkmamız engelleniyor. Her gün buralar bombalanıyor" dedi.
‘Top ve uçaklar olmasa…’
50 yılı aşkındır berivanlık yapan ve küçüklüğünde annesi ile berivanlığa başlayan Zeynep Akkuş da, köydeki en eski berivanlardan birisi olduğunu söyledi. Berivanlığın kültürlerinin bir parçası olduğunu ve bu kültürü yaşattıklarından dolayı mutlu olduğunu aktaran Akkuş, "Sadece kalıcı bir barışın temin edilmesini istiyoruz. Bu savaş biz berivanları çok etkiliyor. Her gün uçaklarla yaylalarımız bombalanıyor. Bu bombalamalar olmasa daha mutlu olacağız" dedi.