Boris Johnson utan!

İngiltere, İskoçya ve Galler’in birçok şehrinde yeni Başbakan Boris Johnson’a yönelik protestolar düzenlendi. Her bir protestoya binlerce kişinin katılmasının yanı sıra Londra’da bu hafta olacak yürüyüşe yüzbinlerin katılması bekleniyor. Brexit üzerine sözde yoğunlaşmak için 9 Eylül-14 Ekim tarihlerinde meclisi 5 haftalık tatil ilan etmesi bütün Birleşik Krallık’ta büyük tepki uyandırdı. Johnson’un ülkeyi zarara uğratmayı bile düşünmeden AB’den 31 Ekim’de çıkmak istiyor. Meclis’te önüne birçok engelin ve itirazın çıkacağını düşündüğü için parlamentoyu tatile gönderiyor.

Parlamentoyu askıya almanın amacının Parlamentoda tartışılmasını önlemek ve Parlamentonun ülkenin geleceğine yön verme görevini engellemek olduğu düşünülüyor. Parlamento askıya alındığında hiçbir tartışma ve oylama yapılmıyor ve henüz yasalaşmamış olan kanun tekliflerinin çoğu düşüyor. Bir haftalık askıya almak normal gibi düşünülürken 5 haftalık askı tam bir darbe cidden.

Protestolarda halkın tepkisi sadece 5 haftalık tatil kararına değildi elbette. Johnson’un Meclis’teki varlığınaydı. Protestocular hep bir dilden Boris Johnson utan diye haykırdılar. Johnson’ın meclisi tatil etme kararına karşı imzaya açılan dilekçe 1 milyon 700 bine ilişkin imza atıldı. Johnson’ın varlığı parlamentoya  darbe olarak nitelendiriliyor. Bir nevi öyle. Erdoğan gibi tek adam iktidarına oynuyor Johnson. Johnson’un bu tatil fikrini onaylayan İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’e de tepkiler var. İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn Kraliçe ile görüşme talep etti. Jeremy’in Kraliyet ailesinden ya da monarşiden ölesiye nefret ettiği tahmin etmek zor değil. Bu yüzden Jeremy’i ve Elizabeth’i yan yana hayal etmek bile zor. Anlaşmasız çıkışı destekleyen Cumhuriyetçiler, eskiden kraliyet ailesinden ve monarşiden haz etmemelerine rağmen sırf Johnson’ın anlaşmasız çıkma planlarını yürürlüğe koymasına yardımcı olduğu için Kraliçe’ye sıcak bakmaya başladılar.

Meclis’te kendini kaybetmiş bir hasta adamı durdurma planları bu hafta devreye girecek. Meclisin en garip haftası olacağı düşünülüyor. Vekiller 3 Eylül’de tatilden dönecek. Muhafazakar Parti içerisinde Johnson karşıtları ki sayıları epey denebilir, Johnson’a karşı bir güven oylaması öne atarak hükümeti düşürme planları var. Öyle olması durumunda 1-5 Kasım arası bir erken seçim olabilir. Böyle olması durumunda Brexit için son tarih olan 31 Ekim tarihi bir kez daha uzatılacak. İngiltere’nin kangrene dönüşmüş meselesi daha da uzayacak. Bir anda anlaşmasız çıkmasındansa bu sürecin uzamasına bile halk olumlu bir gelişme olarak bakıyor. İngiltere’nin düştüğü içler acısı son durumu bu.