Brexit Partisi ve seçimler

Hükümet parti Muhafazakarlardan bazıları Başbakan May’in istifası için net bir tarih istediler. Brüksel ile anlaşmasının vekiller tarafından onaylanması durumunda, May istifa sözü vermişti. Bu söz bazılarını ikna etmeye yetmişti. Örneğin Boris Johnson ve Jacob Rees-Mogg gibi May’in bir numaraları rakipleri May’in anlaşmasını onaylamıştı. Ancak yetmedi bu destek. 3 kere ret edilen anlaşma hiç bir işe yaramamış oldu. May de istifa etmedi haliyle. Brexit meselesi hala muamma olarak devam ediyor. Gözler ise Avrupa Parlamentosu seçimlerine odaklanmış durumunda. Sonucun Brexit’i nasıl etkileyeceği kesin değil.

AB seçimlerine İngiltere de katılıyor. Kısa bir süre sonra sözde AB’de yer almayacak bir ülkenin parlamentoda yer almasının bir anlamı yok. Yoksa ara ara yükselen bir söylenti doğru mu! Bir şekilde ikinci bir referandum olacak ve İngiltere AB’den çıkmayacak mı! Perde arkasında neler olup bittiğinden haberimiz yok ama hükümetten yayılan haberlere göre Brexit yanlısı May karşıtı Muhafazakarlılar, May’i Başbakanlıktan almaya kararlı. Özellikle May’in son dönemlerde kendi AB çıkış anlaşmasına destek almak için İşçi Partisine yaklaşma politikaları, May karşıtlarını çileden çıkarttı. İstifa talepleri daha da yükseldi. Tabi tüm bu parti içi çatlaklar ve anlaşmazlıkların partiye bedeli ağır oluyor.

2 Mayıs’ta 248 Belediyeyi kapsayan encümen seçimlerinde Muhafazakar 1995’tan beri en büyük kaybını yaşadı. Ülke genelinde 45 belediye üzerinde çoğunluğunu yitirip, 1,200 encümen koltuğunu kaybetti.

İşçi Partisinde de kayıplar yok değil. Onlar da 63 koltuk kaybetti. Tüm bu kayıplar Liberal Demokratlara kazanç olarak gitti. İşçi ve Muhafazakar Partisine kızanların oy verdiği parti Liberal Demokratlar oluyor genellikle. Yeşiller Partisinin de encümen sayılarını artırdığını eklemek gerek. Ama Muhafazakarların kaybı, İşçi Partisinin kaybının yanında hiç bir şey. Yapılan anketlere göre şimdi genel seçimlerin olması durumunda İşçi Partisi’nin birinci parti olması beklenirken aşırı sağcı ve AB karşıtı aşırı sağ parti UKIP’in eski lideri Nigel Farage’in bu yıl kurduğu Brexit Partisinin Muhafazakarlara kızgın seçmenlerden alacakları oylarla 49 vekili meclise koyma ihtimali ortaya çıktı. Böyle olması durumunda Meclis içerisine uç seslerin çoğalacağı ve herhangi bir konuda uzlaşının zorlaşacağı ve aşırı sağcı zihniyetin mecliste kendine epey bir yer etmesi anlamına geliyor. Brexit Partisi, Muhafazakarlar içerisinde aşırı sağ olan kesimi kendi tarafında çekmek için kurulan bir parti. Brexit Partisi’nin UKIP’in yerini almak için kurulduğunu söylemek mümkün. Her söylediği olay olan ırkçı ve aşırı sağcı eski lideri Nigel Farage’in peşinden gidenlerin partisi oldu bir nevi bu Brexit Partisi.

Kurulur kurulmaz 1 Milyon Sterlin bağış aldı. Irkçı zengin çok neticede. Şimdiki en büyük amaçları ise ikinci referandumun olmasını engellemek ve İngiltere’nin koşulsuz olarak AB’den çıkması.

Göçmen, AB ve İslam karşıta Brexit Partisi, 23 Mayıs’taki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde yüzde 34 gibi büyük bir destek alacağı tahmin ediliyor. İşçi Partisi’nin yüzde 21, Muhafazakarların ise yüzde 11 gibi bir oy oranıyla Avrupa Parlamentosuna gireceği düşünülüyor ki bu tam bir facia demektir. İşçi ve Muhafazakar Partisi birbirini yerken, ortaya nur topu gibi doğup çığ gibi büyüyen bir AB karşıtı sağcı bir parti çıktı. AB’ye elveda demenin vaktidir.