Bu gidişi kim durdurabilir?

Gelin Allah için soralım ve yanıtlayalım:Seçime giren partiler içinde hangi parti diğerlerinden daha fazla “Türkiye partisi”dir?

Evet. Bu soruyu Allah için soralım ve Allah için yanıtlayalım. Ben soruyorum ve yanıtlıyorum:

Soruyorum: Türkiye’nin şu anda en temel meselesi nedir? Yanıtlıyorum: AKP’nin durdurulmasıdır. Çünkü AKP durdurulamazsa, Türkiye kaosa sürüklenecek. Başkanlık rejimi daha kurulmadan sosyal medyayı yasaklayan, Fehmi Koru’nun yazdığı gibi, Doğan grubuna “el koymaya” hazırlanan, şu anda polis içindeki muhalifleri temizleyen, yargıyı tümüyle denetim altına alan, üniversiteyi babasının çiftliğine çeviren, Kürt sorunuyla ilgili çizgisini, yeniden ordunun çizgisiyle “paralel” hale getiren Erdoğan yönetimindeki AKP, bir de tek başına Anayasa yapacak çoğunluğu elde ederse, Türkiye’de nelerin olacağını tahmin etmek zor olmaz. 

O halde tekrar soralım: Gerçek Türkiye partisi hangi partidir?

Yanıtlayalım: Elbette Türkiye’nin temel meselesini kim çözebilecekse, kim bu konuda iddialıysa, o parti gerçek Türkiye partisidir.

Buraya kadar iyi. Ötesindeki soru şu: Türkiye’nin gerçek meselesini kim çözebilir, yani bu seçimlerde AKP’yi kim durdurabilir?

MHP bunu yapabilir mi? Yapamaz. Taş çatlasa, granit patlasa MHP AKP’yi durduracak kadar oy alamaz. Olsa olsa oyunu birkaç puan arttırır, bu da AKP’yi durdurmak bakımından hiçbir işe yaramaz.

Ya CHP?

Tarih CHP’yi, “AKP’yi durdurmak” hedefine  değil de, ne yapıp edip HDP’yi “baraj altında bırakmak” gibi bir hedefe mahkum etti. Evet, CHP’nin içindeki en iyi niyetli ve en radikal AKP karşıtları bile, bu seçimlerde kendilerine daha önce  “kerhen” verilen Alevi oylarının HDP’ye yönelme eğilimini durdurmak için çalışmak zorundalar.

Şu anda CHP’nin yüzde yirmiler bandından yüzde otuz bandını da aşıp AKP’yi azınlıkta bırakacak ve çoğunluğu elde edecek bir orana ulaşmasına en hayal perest Kemalistler bile inanmıyor. CHP’nin AKP’yi durdurma şansı sıfır.

İşte bu nedenle kendi oylarını kaybetmemek ve bu amaçla HDP’yi baraj altında bırakmak için çalışacak olan her CHP’li, kendi iradesinden bağımsız olarak, AKP’yi durdurma hedefine karşı çalışmış olacak.

Şimdi yeniden soralım:

Bu durumda AKP’yi durduramayacak olan MHP mi, AKP’yi durduracak olan tek alternatifi baraj altında bırakmak için çalışan CHP mi Türkiye’nin temel meselesini çözebilecek partilerdir? Yoksa AKP’yi barajı aştığı zaman durduracak olan HDP mi Türkiye’nin temel meselesini çözmeye aday olan biricik Türkiye partisidir?

Allah için yanıt verin. Ben veriyorum: Elbette Türkiye’nin temel mesesini çözecek olan HDP, bu nedenle, yani Türkiye’nin geleceğini kurtaracak bir işlev gereceği için hepsinden çok daha fazla Türkiye partisidir.

Ondan dolayıdır ki, ben bir Türkiyeli olarak, Türkiye partisine oyumu, onun adaylarının ismine, cismine, parlaklığına ya da matlığına bakarak değil; hatta HDP programının o bölümünü ya da bu bölümünü, en cüretli hedeflerini ya da gerçekten uzak rüyalarını okuyarak değil, HDP’nin Türkiye’yi mahva sürüklemekte olan AKP’yi “durdurma” hedefine oyumu vereceğim.

Bu her Türkiyeli için geçerlidir. Hatta çıkarları birbiriyle ölümüne uzlaşmayan her Türkiyeli için Türkiye partisine oy vermek Allahın emri demesem de, kendi çıkarının gereğidir.

Şu hale bakın: Ampül partisi Türkiye’yi kararttı, enerji kaosu yarattı. İş cinayetlerinde rekor kırdı, döndü kapitalizmin en büyük kurallarını ihlal etmeye başladı: Bankalara el koydu, şimdi de kapitalist medya patronlarının elindeki gazete ve televizyonları almaya hazırlanıyor. Yemen’de Suudilerle birleşip Şiilerle savaşa doğru gidiş Alevileri endişelendiriyor. Kürt sorunu yok demesiyle barışın kendisi tehlikeye giriyor. Herkesin özgürlüğü tehlikede. “Medyasız Türkiye” demek yurttaşın gözünü kör, dilini lal, kulağını sağır etmek demek.

Eeee. Söyleyin bana; Türkiyeli olan bütün sınıfarın, etnisite, din, dil ve kültürlerin hedefi bu gidişi durdurmak değil mi?

O zaman? Sorun: Bu gidişi kim durdurabilir?