Bu iradeye sahip çıkın

BEDRAN DENİZ / STRASBOURG

Ağabeyi Mustafa Sarıkaya 145 gündür tecride karşı direnişte olan Yüksel Şahin, “Onların bedenleri erirken, bizler de dışarıda eriyoruz” dedi. Şahin, Kürt halkına direnişe sahip çıkmaları, Türkiye, Avrupa ülkeleri ve kurumlarına ise adım atma çağrısı yaptı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecride karşı Fransa’nın Strasbourg şehrinde devam eden süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi direnişinde eylemcilerin sağlığı her geçen gün kötüye gidiyor. Eylemcilerin kararlı duruşu sürerken, aile üyeleri de direnişin bir an önce başarıya ulaşması için çabalıyor. Gazetemize konuşan eylemcilerden siyasetçi Mustafa Sarıkaya’nın Belçika’da yaşayan kızkardeşi Yüksel Şahin “Açlık grevlerini önemle takip ediyorum, bu irade mutlaka başaracaktır. Ancak bir kardeş olarak abimin açlık grevinde olması benim için oldukça zor. izler de onunla aynı anda dışarıda açlık grevindeyiz. Onların bedenleri erirken, bizler de dışarıda eriyoruz. Az bir süre değil; aylardır sürüyor” dedi. “Ablalarımla konuştuğumuz tek konu açlık grevi” diyen Yüksel Şahin, “Elbette bir kardeş olarak temennim, bu eylemin en kısa sürede başarıya ulaşarak, sonlanmasıdır” diye konuştu.

Bu mücadele mutlaka kazanılacak

Kürt Halk Önderi’yle görüşme yapıldığını duyduğunda herkes gibi umutlandığının altını çizen Yüksel Şahin, “Ama görüşmeye dair ilk metin okunduğunda tecridin devam ettiğini ve direnişin süreceğini anladım. Bir görüşmeyle 6 aydır devam eden bir direniş sonlandırılmaz” dedi. Direnişin başarısında annelerin evlatlarını sahiplenmesinin oynayacağı role dikkat çeken Şahin şöyle konuştu: “Tecrit kırılmayana kadar açlık grevleri bitmeyecektir. Ben de kardeşi eylemde biri olarak bu direnişi sonuna kadar destekliyorum. Tüm tutsakların annelerinin, çocuklarının direnişine sahip çıkması gerekiyor. Tüm kadınlar, anneler olarak, tecridi kıracak olan bu direnişi sahiplenmemiz oldukça önemli.”

Özellikle Avrupa’daki Kürtlerin desteğini isteyen Şahin, sözlerini şöyle bitirdi: “Kürt halkına çağrım bu iradeye sahip çıksınlar. En etkili rolü oynayabilecek olan Avrupa’daki halkımızdır. Özellikle CPT’nin hemen devreye girmesi ve ölümlere göz yummaması gerekiyor. Bir kez ölümler başlarsa, artık kimse önünü tutamaz. Türk devletinin de bir an önce adım atması gerekiyor ki, bu demokratik bir haktır; insani bir taleptir.”