Bu utancın parçası olma   

Selma AKKAYA/PARİS

Fransa’da Türk devletinin Rojava’ya işgal tehdidine karşı tepkiler yayılırken, Fransa Parlamentosu’nda da konu gündemdeydi. Fransa Başbakanı Eduard Philippe, Sosyalist Grup Başkanı Valerie Rabault’un sözlü sorusu üzerine “Bizim söylemlerimiz kimilerinki gibi tereddüt içermiyor, başta neyse şimdi de odur. İstikrar içeriklidir” diyerek Kürtler için ABD gibi bir pozisyonda olmadıklarını ifade etti. Rabault’un Ankara ve ABD’yi kınayan kısa giriş konuşmasının ardından Fransa Başbakanı Philippe yönelttiği “DAİŞ’e karşı mücadele eden kadın ve erkeklerin cesaretini yeniden hatırlamaya ihtiyacımız var. Düşmanlarına karşı da pozisyonumuzu tanımlamalıyız. Fransa neden halen sessizliğini koruyor” sorusu üzerine Philippe, Fransa’nın ABD gibi “tutarsız” bir tutum içerisinde olmadığını vurguladı.

Fransız siyasetçiler twitter’da yayınladıkları mesajla Türkiye ve ABD’yi kınadı ve “Kürtlere karşı borçluyuz” dedi. Fransa eski Başbakanı François Fillon; “Totalitarist İslamcılığa karşı savaşta iki kural var, birincisi, müttefikin olan Kürtleri asla yalnız bırakmamak, ikincisi ise dostlarının (Amerika’yı kast ederek) karşısında silik olmamak” dedi.

Antikapitalist Parti yöneticilerinden Olivier Besancenot ise “ABD Kürtlere saldırılmak için hazırda bekleyen Türk devletine Yeşil ışık yaktı. Kobanê’de direnip DAİŞ’i silen Kürtler ve YPG’ye kan borcumuz var. PKK derhal terör örgütleri listesinden çıkarılmalı” ifadelerini kullandı.

Trump stratejik hata yaptı

Sınır Tanımayan Gazeteciler Başkanı Pierre Haski, Franceinter radyosuna yaptığı konuşmada “Kürtlerin Donald Trump tarafından bırakılması stratejik hatadır” ifadelerini kullandı. “Bu, Donald Trump’ın kişisel bir kararıdır, herhangi bir istişare olmadan ne kendi yönetimi ne de kendi partisinin görüşüne başvurmadı. Ayrıca, İngiltere’nin Fransa’nın kuzeydoğu Suriye’nin bu bölümünde özel kuvvetleri bulunuyor. Aynı şekilde, Fransız kökenliler de dahil, Suriye’nin Kürt kuvvetlerinin elinde tutuklu bulunan cihatçılar bizi endişelendiriyor” diyerek bu saldırının olumsuz sonuçlarına işaret etti. “ABD’nin DAİŞ’e karşı temel savaşa önderlik eden Kürt müttefiklerini terk ettiğini gören öfkeli seçilmiş ABD’lileri görüyoruz” diyen Haski, “Şimdi karşımızda Kürtleri yerinden etmek isteyen Türkiye var” diyerek, Kürtlerin Trump tarafından arkadan bıçaklandığını ifade etti. “Kürtler böyle bir durumda kötü çözümler arasında seçim yapmaya zorlanacaktır. Beşar Esad rejimi ile bir ittifak ölümcül Türk düşmanına tercih edilebilir; Şam ile müttefikleri Rus ve İran’ın büyük faydalanacağı bir durumla karşı karşıyayız” ifadelerini kullanan Haski, Trump’ın stratejik bir hata yaptığını vurguladı. Haski “Şimdi Fransa’nın nasıl bir tutum alacağı önemlidir” dedi.

Fransız siyaset bilimci ve jeopolitik uzmanı Dominique Moisi ise “Kürtleri Suriye’de yalnız bırakmak sorumsuzluktur” ifadesini kullandı. “Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’nın Suriye’den askeri geri çekilme fikrini açıkça kabul etmesinden bu yana bir yıl geçti. Fakat Amerikan diplomasisinin parmak arası terliklerinin kaprisinde sinyaller hiç yeşile dönmemişti, bu pazartesiye kadar. Şimdi, İslam Devleti grubunu mağlup eden Washington’un Kürt müttefikleri, Türk ordusuyla yüzleşmeye hazırlanıyor” ifadelerini kullanan Moisi, “Kürtleri Suriye’de yalnız bırakmak sorumsuzluktur” ifadesini kullandı.

‘ABD ihanet ediyor’

Fransa’nın en zengin 500 ailesi arasında yerini alan aynı zamanda Avrupa Guilde Mahkeme Başkan Yardımcısı Hugues De Wavrin Le Figaro gazetesine Macron’a hitaben bir yazı yazarak Kürtleri korumak gerektiğini hatırlattı. De Wavrin, “ABD terörizmi bitirmeye yardım eden kadın ve erkeklere ihanet ediyor. Bununla birlikte, böyle bir utançtan hala kaçınılabiliriz” ifadelerini kullandı.

Kürtlerle topyekün dayanışma

France Kurdistan Derneği yöneticisi Pascal Torre da “Kürtlerle topyekün bir dayanışmaya” çağrısı yaptı. Torre, “Fransız hükümetine sesleniyorum. Kürtlerle dayanışma zamanı. Şimdi Kürtleri enternasyonal olarak korumak için derhal harekete geçilmelidir. Bu konuda BM Güvenlik Konseyi’nde bir inisiyatif almalıdır” çağrısı yaptı.

Fransız televizyon kanalına konuşan ve uzun süre Rojava’da kalan Patrice Franceschi ise Erdoğan’ın etnik temizlik peşinde olduğunu vurguladı. “Erdoğan bütün dünyanın gözleri önünde DAİŞ’in değişik versiyonu olan çete gruplarla birlikte Efrîn’e girdi ve orada etnik bir temizlik yapıp onları yerleştirdi. Şimdi tüm bölgeye yapmak istiyor. Hem de yine tüm dünyanın gözleri önünde” ifadelerini kullandı.

Fransız basını ise Türkiye’nin ABD kararından sonra bölgede yığınak yaptığına yer vererek, Kürt kurumlarının tepkilerini sayfalarına taşıdı. Le Monde, Le Figaro başta olmak üzere birçok yayın organı benzer haberler yaparak, Kürtlerin ABD tarafından satıldığına dikkat çekti.