Buldan: Kazanımların korunması elzem

HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan, “Türkiye’de kadınlara ve kadın kazanımlarına yönelik olarak siyasal şiddet uygulanmaktadır. Siyasette yıllardır süregelen erkek egemen çoğunluğu ciddi anlamda kırdık. Kadın ittifakı ve dayanışması, kadın kazanımlarının korunması ve geliştirilmesi için elzemdir” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, İstanbul Taksim Hill Otel’de “Yerel Yönetimlerde Kadınlar” gündemli yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıya HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan, Demokrasi İçin Birlik Platformu’ndan Nesteren Davutoğlu, Akademisyen Büşra Ersanlı, İktisatçı Nesrin Nas, AKP kurucularından Fatma Bostan Ünsal, Barış Akademisyenlerinden Meral Camcı, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski Milletvekili Melda Onur, Bağımsız Feminist Feride Eralp ve HDP Silopî Belediye Eşbaşkanı Adalet Fidan ve Kadın Meclisi’nin çok sayıda üyesi katıldı.

Eşit temsiliyeti eksiksiz uyguladık

Toplantının açılış konuşmasını yapan Buldan, AKP iktidarının vicdanına, aklına hapsedilmek istenen siyaset alanına karşı HDP’li kadınların siyaset alanı oluşturduğunu belirtti. Buldan, kadın özgürlükçü paradigmayı, bu temelde merkezi yönetimden yerel yönetime kadar eşit kadın temsiliyetini hayata geçirdiklerini, kadınların karar mekanizmalarında yer almasını sağladıklarını, il ve ilçe yönetimlerinde fiili olarak eşbaşkanlık sistemini eksiksiz uygulamaya çalıştıklarını kaydetti.

Erkek egemenliğini kırdık

Hem parlamentoda hem de yerel yönetimlerde kadınlara geniş bir alan açtıklarını vurgulayan Buldan, “Eşbaşkanlık sistemiyle yönettiğimiz belediyelerimizde kadınların haklarını koruyup geliştirecek kurumlar oluşturduk. Bütün parti organlarımızda kadın cins bilincini yükseltecek ve hak arama mücadelesini geliştirecek çalışmalara çok büyük bir ağırlık verdik. Gerek Meclis’te milletvekili sayısı açısından gerekse yerel yönetimlerdeki eş belediye başkanları açısından yıllardır süre gelen erkek egemen çoğunluğu ciddi anlamda kırdık. Ve bu açıdan ciddi anlamda öncü bir rol de oynadık” diye konuştu.

Siyasal şiddet uygulanıyor

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele haftasında olunduğunu hatırlatan Buldan, kadına yönelik fiziksel şiddetin çok ağır biçimlerde yaşandığını hatırlattı. “Ülkemizde bir diğer taraftan kadınlara ve kadın kazanımlarına yönelik olarak siyasal şiddet uygulanmaktadır. Ve bu şiddet bizzat hükümet tarafından devlet gücü kullanılarak yapılmaktadır” diyen Buldan, şöyle devam etti: “Siyasi operasyonlar, 4 Kasım darbesi, OHAL’in ilanıyla beraber yerel yönetimlerimize yapılan ve bugüne değin sürdürülen kayyum darbeleri kadının siyaset hakkına yapılan bir saldırı, uygulanan bir devlet şiddetidir.  Bu saldırıların merkezinde uzun soluklu bir kadın mücadelesinin kazanımı olan eşbaşkanlık sistemi bulunmaktadır. Bunun en önemli nedeni erkeklik rejimini esas alan hükümetin eril sistemi koruma anlayışıdır.”

Siyaset kadınsızlaştırılmaya çalışılıyor

Figen Yüksekdağ’ın eşbaşkanlık görevindeyken siyasi bir darbe sonucu tutuklandığını sözlerine ekleyen Buldan, “Yine Selma Irmak, Sebahat Tuncel, Aysel Tuğluk, Gültan Kışanak ve daha burada adını sayamayacağım yüzlerce kadın seçilmiş, siyasetçi ve çalışanımız hala tutuklu. Son süreçte yine kayyım darbeleri ile kadın eşbaşkanlarımız görevlerinden alınmış ve büyük çoğunluğu tutuklanmıştır. Sadece şu son süreçte 8 kadın belediye eş başkanımız tutuklanmıştır. Yine il ve ilçe kadın eş başkanlarımız gözaltına alınmış bir kısmı tutuklanmıştır. Bu yönelimlerle demokratik siyaset ve yerel yönetimler kadınsızlaştırılmaya çalışılmaktadır” diye belirtti. Buldan, yapılan her şeyin aleni bir şekilde kadın siyasetine darbe olduğunu vurguladı.

Kadın ittifakını geliştirmeliyiz

Buldan, şunları söyledi: “Bu kazanımın bütün kesimlerden kadınlar tarafından sonuna kadar savunularak gerçek bir eşitliğe ulaşıncaya değin kadın özgürlük mücadelesinden ve mücadele birliğinden asla geri durulmaması biz kadınlar açısından elzemdir. Kadınlar HDP’de başardığını siyasette ve yaşamın her alanında mutlaka başaracaktır. Biz kadınlar mutlaka ortak hareket etmeliyiz. Birlikte mücadele yürütmeliyiz. Kadın ittifakı, dayanışması, kadın kazanımlarının korunması ve geliştirilmesi için elzemdir.”

Buldan’ın konuşması ardından toplantı, basına kapalı olarak devam etti.

İSTANBUL